Рада полегшила життя СЗЧ-шників до серпня, але пільги частково обмежені

Парламент ухвалив закон, який подовжує строк добровільного повернення для військовослужбовців, що самовільно залишили частину. До 30 серпня 2025 року вони можуть повернутися на службу без автоматичного ув’язнення - за згодою командира та при співпраці зі слідством

Рада встановлює нові правила для СЗЧ
Нові правила для СЗЧ: закон дозволяє повернутися без суду, але не всім

Верховна Рада України ухвалила законопроєкт №13177, яким на законодавчому рівні продовжено строк добровільного повернення на військову службу для військовослужбовців, що самовільно залишили частину (СЗЧ). За це рішення проголосували 282 народні депутати. Про це повідомив нардеп фракції "Голос" Ярослав Железняк у своєму телеграм-каналі.

За його словами, фактично йдеться про подовження періоду повернення без посилення відповідальності - до 30 серпня 2025 року. Документ, серед іншого, визначає особливий правовий статус військовослужбовців, які залишили службу під час дії воєнного стану. Ключові зміни, передбачені законом наступні:

  • Протягом воєнного стану служба осіб, які залишили частину, формально триває, але якщо вони не повернуться до моменту припинення/скасування воєнного стану - вона буде призупинена з наступного дня.
  • У період відсутності військовослужбовця не зараховується стаж, не нараховуються виплати, пільги та забезпечення. Такі уточнення були внесені до проєкту Комітетом з питань нацбезпеки.
  • До 30 серпня 2025 року зберігається можливість добровільного повернення до служби. У такому разі людині відновлюються соціальні гарантії, виплати та пільги, встановлені чинним законодавством.
  • Повернення військовослужбовця, навіть у разі відкритого кримінального провадження, можливе за згодою командира.
  • Особи, які самовільно залишили службу або чия служба призупинена, тимчасово втрачають усі передбачені законом гарантії, компенсації та пільги. Це стосується також членів їхніх родин.
Голосування у ВР
Голосування у ВР

Ці зміни доповнюють вже чинний механізм, презентований ДБР та Сухопутними військами в березні 2025 року. Він визначає різні сценарії повернення військових у частину:

  • Якщо повернення відбулося упродовж трьох днів - кримінальної відповідальності немає.
  • Якщо самовільна відсутність тривала понад 3 дні, але військовий вирішив повернутися вперше - справа відкривається, проте можливе звільнення від покарання за рішенням суду.
  • У разі повторного СЗЧ або відмови повернутися - передбачено кримінальне переслідування, оголошення в розшук і можливе ув’язнення терміном від 5 до 10 років.

У Міністерстві оборони наголошують: добровільне повернення є єдиним шляхом до пом’якшення відповідальності та збереження шансів на відновлення правового статусу. В іншому випадку йдеться про повноцінне кримінальне переслідування з відповідними наслідками.

На що скаржаться СЗЧ, які повернулися до війська

Сергій Гнезділов, який після самовільного залишення частини (СЗЧ) повернувся до служби, подав до Конституційного Суду дві скарги на норми КПК, що, за його словами, дискримінують військових. Йдеться про частину 8 статті 176 (єдиний запобіжний захід - тримання під вартою під час воєнного стану) та частину 4 статті 183 (прирівнює військових до терористів і держзрадників, позбавляючи права на заставу). Гнезділов стверджує, що через ці норми він сам опинився на гауптвахті, а тисячі військових - під вартою без альтернатив.

Про свої дії він повідомив у Instagram, закликавши депутатів змінити законодавство. Також анонсував створення ветеранської ГО, що захищатиме права військових.

Нагадаємо, у вересні 2024 року Гнезділов публічно заявив про СЗЧ, щоб привернути увагу до відсутності чітких термінів служби та потреби в ротації. Після повернення у січні 2025-го він служить у 56 ОМПБр як оператор БПЛА. Гнезділов також відомий як громадський активіст і медійник.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube