Провокатор із Ради? Нардеп Дунда заявив, що війну треба перенести на територію Білорусі

Депутат зі Слуги народу переконаний, що якщо відносно невеликі підрозділи ЗСУ зайдуть, білоруська армія складе зброю

Олег Дунда, Олександр Лукашенко. кордон Білорусі
Нардеп Слуги народу Олег Дунда висловився за вторгнення України до Білорусі: дуже цікаво, якою буде реакція Лукашенка та української влади

Війну, яку проти України розв'язала Росія, треба перенести не лише на територію Брянської та Курської областей, а й у Білорусь. Таку думку висловив нардеп від "Слуги народу", співголова міжфракційного об'єднання "За деколонізацію Росії" Олег Дунда. Він вважає, що Україні не варто зупинятися. Вона має проводити такі операції, щоб перемогти у війні проти Росії. Про це Дунда заявив 5 жовтня у Вільнюсі (Литва) у ході "Форуму вільної Росії", де зібралися переважно представники російської опозіції.

На думку нардепа, перемогти Росію під Вугледаром чи Покровськом для України "неможливо", оскільки це позиційна війна, схожа на Першу світову. Це війна на виснаження ресурсів, у якій Україна поступиться Росією, оскільки Москва готова кинути на це всі свої ресурси, а от західні союзники України не готові.

Водночас, наголошує Дунда, більш корисними є операції на кшталт тієї, яку Україна провела в Курській області, бо це підриває російську централізовану владу, показуючи її нездатність вирішувати проблеми. Практику проведення подібних операцій, вважає депутат, слід поширити і на Білорусь.

"Моя точка зору - абсолютно важливо переносити війну не тільки на територію Брянська та Курська, а й у Білорусь. Я глибоко впевнений: якщо зайдемо відносно невеликими підрозділами до Білорусі, білоруська армія складе свою зброю. А це великий удар під дих Москві - показати, що вона не контролює ці території, вона не готова захищати ці території", - підкреслив Дунда.

Українському нардепу після цієї репліки заперечили, що ВСУ все це "показали вже в Курську", і глобально у війні нічого не змінилося. Дунда відповів, що це "нормальна стратегія" Росії - вдати, що вони цього не помічають. Тому Україна, сказав він, "не повинна зупинятися".

"Просто окупаційна операція не має сенсу"

Пізніше у коментарі телеканалу "Белсат" Дунда пояснив свою думку. Він зазначив, що для проведення в Білорусі такої ж операції, як у Курській області, потрібно, щоби хтось "був в обозі", тобто - щоб хтось із білорусів був готовий взяти на себе владу та управління територіями.

"Просто окупаційна операція не має сенсу. Це має бути спільна операція із партнерами, з представниками білоруського суспільства. Потрібен лідер, який піде фактично з нашою армією і якого білоруси будуть готові прийняти, бо ми не окупанти і не повинні керувати Білоруссю. Білоруссю мають керувати самі білоруси", - наголосив український нардеп.

Таким лідером, на думку Дунди, може бути Світлана Тихановська "чи хтось інший" -  принципової різниці, мовляв, тут немає. Головне, щоб цього лідера підтримали закордонні партнери та щоб суспільство прийняло його на якийсь час до проведення демократичних виборів, каже нардеп. При цьому білоруське суспільство він вважає "абсолютно аморфним".

"Можна сказати, що жодного протесту проти таких військових дій (як вторгнення України) не буде. Бо якби була якась громадська позиція, навіть щодо Лукашенка, вона б виявилася, а її немає. Фактично, білоруси не готові виявляти свою позицію, тому за можливої ​​операції в Білорусі цієї позиції теж не буде", - висловився Дунда.

Нагадаємо, самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко неодноразово висловлювався про можливу участь білоруських військових у війні в Україні. Його заяви іноді були непослідовними, але лейтмотив був один: білоруська армія вступить у війну за кордонами РБ лише у разі безпосередньої агресії проти цієї країни. На рівні офіційних осіб Україна раніше ніколи не заявляла про можливе вторгнення до Білорусі та наявність подібних намірів. Таким чином, слова Дунди можна розцінити як прецедент та відкриту провокацію на адресу Лукашенка.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/142258

Хто такий Дунда

44-річний Олег Дунда – уродженець Дніпра. Він депутат Верховної Ради України від провладної фракції "Слуга народу", обраний в одномандатному окрузі на Київщині. Як співголова міжфракційного депутатського об'єднання "За деколонізацію Росії", він активно відстоює необхідність розпаду Росії як останньої постколоніальної імперії.

Нардеп не вперше бере участь у заході російської опозиції. Наприклад, у травні 2024 року він став учасником скандального форуму російської опозиції у Львові. Тоді його проведення, про яке нічого не знала міська влада, обурило мера Андрія Садового. Мер писав, що "відправив запит у відповідні органи". Але згодом з'ясувалося, що форум росіян підтримує ГУР та його очільник Кирило Буданов, і інших заяв щодо заходу Садовий більш не робив.

Журналісти відносили Олега Дунду до "групи впливу Ігоря Коломойського". У 2022 році пропонував позбавити мандатів всіх депутатів, обраних від заборонених партій (у першу чергу від ОПЗЖ). У парламенті він - член комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова підкомітету з питань будівництва та проєктування. 

Білорусь – союзник агресора, але армія Лукашенка не воює

Нагадаємо, що ввечері 25 серпня з'явилася інформація, що військо Білорусі підійшло на небезпечну відстань до українського кордону. Зазначалося, що Білорусь проводять навчання, у яких беруть участь підрозділи ПВК "Вагнер". В українському МЗС відреагували на такі маневри застереженням і закликом відвести війська, адже вони створюють загрози для України, особливо, що стосується Чорнобильської АЕС. 

Раніше Інформатор повідомляв, що попри накопичення військової техніки та підрозділів на білорусько-українському кордоні, Олександр Лукашенко поки не демонструє готовності до масштабних дій. Однак його демонстрація сили може бути частиною більшого плану, узгодженого з Москвою. Цілком імовірно, що показові дії білорусів - це чергова гра на нервах Києва та Заходу.

Генерал-лейтенант Сергій Наєв, колишній командувач Об’єднаних Сил ЗСУ, запевняє, що наразі на території Білорусі відсутні сили, здатні провести наступальні дії проти України, зокрема на Чернігівщину. За словами генерала Наєва, українські військові не фіксують активної підготовки білоруських сил до наступу. Наразі ворог не має достатніх ресурсів для таких дій, але ситуація може змінитися.

Станом на вересень 2024 року, згідно з інсайдерською інформацією Інформатора і підтвердженими даними "Білоруського Гаюна", у прикордонних районах Білорусі зберігається накопичення військових сил РБ, зокрема БПЛА, засобів зв’язку і близько 2 тисяч російських військових. 

Але войовничої риторики від самого Лукашенко так само немає, він спростовує будь-які заяви про плани наступу. Військовий експерт Іван Ступак розповів, що постійно моніторить, як Лукашенко проводить свої наради, і з огляду на них запевняє, що в його риториці чи в пропаганді Білорусії немає закликів до війни з Україною.

Інформатор нагадує, що Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року, зокрема з території Білорусі. Білорусь фактично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для завдавання по Україні ракетних та авіаударів. Лукашенко згодом визнав, що його країна бере участь у війні Росії проти України, але нібито "нікого не вбиває й нікуди не скеровує своїх військових".

Водночас 27 серпня 2024 року Лукашенко заявив, що йому "радять плюнути на цю Росію" та воювати разом з Україною проти РФ. Хто саме Лукашенку пропонує "плюнути на Росію", він не уточнив. Але згадав про Захід. 

"Та плюнь ти на цю Росію, та відвернися ти від цієї Росії. Давай воюватимеш з Україною проти Росії. А до того кордону ми війська НАТО під Смоленськ заведемо". Доходить і до цього. Мені сьогодні вносять пропозиції з усіх боків, які ми прийняти не можемо на 99%", – сказав він. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube