Проблеми польських аграріїв стали благодатним ґрунтом для російської пропаганди та діяльності спецслужб - ситуація загрожує вийти з-під контролю
Польські фермери погрожують повністю заблокувати пункти пропуску, транспортні вузли та під’їзди до морських портів на знак протесту проти «зеленої» політики ЄС та напливу української аграрної продукції. Проблеми європейських аграріїв не вигадані й створюють живильне середовище для російської пропаганди та агентів впливу. Праворадикальні політики із сумнівними зв’язками стоять на чолі протестного руху й надають йому виразну антиукраїнську спрямованість, намагаючись спровокувати більші суперечності. Варшава, Київ та Брюссель усвідомлюють це й намагаються віднайти протидію, але ситуація загрожує вийти з-під контролю.
Протест польських фермерів стає по-справжньому небезпечним і здобуває виразне антиукраїнське забарвлення. Організатори профспілки польських індивідуальних фермерів "Солідарність" (SPI) заявили, що 20 лютого планують перекрити не лише пункти пропуску, але також усі транспортні вузли та під’їзди до перевантажувальних залізничних станцій та морських портів. Конфлікт загострюється, адже на 15 лютого українські перевізники хочуть блокувати польські фури на міжнародному автоперехідному пункті "Ягодин-Дорогуськ".
Фермери з усієї Європи втрачають прибутки через різні чинники. Є загальносвітова тенденція здешевлення зернових. Але правда також у тому, що вони не можуть конкурувати з продукцією з латиноамериканських країн та України. Це пов’язане не лише велетенськими розмірами українських агрохолдингів та дешевою робочою силою — українські компанії не дотримуються у виробництві вимог, що діють у ЄС. Зокрема це стосується дешевших, але токсичніших засобів хімічного захисту рослин, особливо інсектицидів.
Видання Money.pl повідомляє, що пів мільйона польських фермерів живуть на дотації та субсидії ЄС, не особливо то й переймаючись виходом на ринок. Зараз вони просто вимагають собі додаткових пільг. Але є мільйони тих, для яких рішення Єврокомісії на продовження безмитної торгівлі з Україною до 2025 року загрожує банкрутством. Вони налякані, і коли їхнім родинам загрожують злидні, мало діє аргумент, що в нас війна. Страх, відчай та безвихідь — ідеальне середовище для російської пропаганди та роботи спецслужб.
Серед польських протестувальників міцно вкорінилося переконання, що йдеться не про порятунок економіки країни, що воює, а про схеми для наживи. При тому вони чомусь не хочуть помічати, що російської аграрної продукції, зокрема зерна, на європейському ринку вдвічі більше, ніж української, адже санкції ЄС не діють на харчові продукти та мінеральні добрива.
"Російська та білоруська продукції заходить на польський ринок, але польські фермери не протестують проти цього", — жаліється Андрій Дещиця, колишній посол України в Польщі.
Такий "світоглядний вивих" навряд є природним. У вівторок, 13 лютого, очільники Міністерств зовнішніх справ Німеччини, Польщі та Франції ("Веймарський трикутник") зробили спільну заяву про те, що росія втручається у внутрішні справи цих країн, намагаючись впливати на громадську думку. Кремль створив розгалужену мережу сайтів, які ретранслюють у європейський інформаційний простір наративи російської пропаганди, при чому для цього наймають місцевих, щоб створювати контент, максимально близький для громадян кожної з країн.
Деякі інциденти, такі як історія з українським зерном, яке висипали прямо на дорогу, є настільки показовими, що важко назвати їх якось інакше, аніж як відвертою провокацією. Для українців із нашою колективною пам’яттю про Голодомор, нестерпно дивитися на таке. ЗМІ говорять, що це зробили фермери. Очевидці ж повідомляють, що були залучені близько 70 "парубків спортивної статури"», судячи з футбольної символіки, ультрас і що вони пов’язані з Рафалом Меклером, проросійським політиком, членом ультраправої "Конфедерації".
"Єдине, що тепер може врятувати — зняти всі блокади й гарантувати безпеку українським вантажам у Польщі. Інакше завтра Меклер і його банда почнуть вбивати українців за те, що вони українці. Нажаль це не спекуляція. Брак реакції з боку польських влад на знищені вантажі призведе до сильнішої ксенофобії та політичного насильства", — пише заступник міністра економіки та торгівлі Тарас Качки, чиї фрази розхоплюють польські ЗМІ.
Здається, Меклер на щось подібне тільки й чекав, він одразу заявив, що це, мовляв, погрози та заклики до насильства й що неприпустимо, коли "Польща є хлопчиком для биття України". А ще він не забув зробити прозорий натяк на так звану "Волинську різанину".
"Почули вчора від пана міністра Качки, що ми банда, що можемо спричинити вбивство. Хотів би підкреслити, що в Польщі прив’язки до банд, до вбивств українців є дуже ризикованими. Пане Качко, ви точно хочете йти в цю риторику?… Щодо насильства та різних ситуацій, я тільки загострю на тому, що це українська сторона має більшу традицію атак на поляків", — каже він.
Це не вперше політик відверто провокує українців. У відповідь на звинувачення в проросійській провокації він заявляв, що Україна є "здеградованою країною" "нацистського колабораціоніста Степана Бандери" й що це "історичний факт", на який росія посилається, щоб виправдати своє вторгнення.
Рафалу Меклеру 42 роки, він очолює осередок "Конфедерації" в прикордонному Люблінському воєводстві. Його біографічних даних у вільному доступі обмаль: має ступінь бакалавра з туризму, в аспірантурі вивчав програмування, а потім розпочав політичну кар’єру, яку, втім, важко назвати блискучою.
Ще у 2013 році він заснував логістичну компанію Rafał Mekler Transport, розпочав співпрацю з шістьма білоруськими та однією російською фірмою, після чого його фінансовий стан покращився. А з початком великої війни його фірма разом з іншими перевізниками неодноразово проводили акції протесту з вимогами скасування антиросійських санкцій.
Політик брав участь, напевно, у всіх блокадах України, при чому не цураючись нечесних методів: вони заявляли, що пропускатимуть гуманітарні вантажі та вантажі військового призначення, але на практиці часто блокували все. На сайті президента зареєстровано електронну петицію з пропозицією накласти санкції на компанію, хоч станом на 14 лютого вона набрала небагато підписів.
А ще в Меклера цікаві знайомства: очільником його партії є Януш Корвін-Мікке, який у 2015 році закликав визнати окупацію Криму, а лідером списку "Конфедерації" на виборах до польського Сейму був Земовіт Пшебитковський. Він свого часу обіймав посаду очільника руху "Всепольська молодь". Організація мала тісні зв’язки з російськими неоімперськими рухами, зокрема сумновідомим неонацистським угрупуванням "Русь". За даними британського Королівського інституту об’єднаних сил (RUSI), організація причетна до вербування бойовиків для "ДНР" і "ЛНР".
Міністр сільського господарства Польщі Чеслав Секерський попросив вибачення за інцидент з розсипаним українським зерном, пояснюючи, що фермери у відчаї. Окружна прокуратура Холма почала розслідування за фактом злочину. Є два провадження: про навмисне нищення майна та щодо порушення митного режиму, адже вантажівки були опломбованими. Якщо винуватих знайдуть, їм загрожує до 5 років позбавлення волі. Меклер поспішив заявити, що не має до цієї "акції фермерів"» жодного відношення.
"Польща порушила всі міжнародні угоди, які підписала… І вони (уряд — ред.) не будуть від цього відмовлятись, якщо враховувати настрої і громадську думку. Але ці настрої громадської думки підживлюють самі чиновники й високопосадовці", — каже колишній депутат Сейму українського походження Мирослав Чех.
Російський слід у постійних спробах заблокувати кордон польська влада бачить, але вважає його другорядним і змушена пливти за течією, адже протест отримав всенародну підтримку та співчуття. Варшава намагається якось "спустити пару". Тим часом Брюссель шукає рішення, яке дозволить зберегти максимальну економічну вигоду для України й нівелювати привід для протестів. Головне, аби не стало занадто пізно. Блокування кордону, пише волонтер Сергій Стерненко, вже лишило без дронів кілька підрозділів - і це в той час, коли на фронті вони багато в чому замінили артснаряди та іншу зброю союзників.
Російська пропаганда — це, можливо, найстрашніша зброя кремля. Страхи фермерів та перевізників не вигадані, а цілком реальні. Однак якби цього не було, такі як Роберт Меклер знайшли б іншу причину для антиукраїнської діяльності. Робить він це через "ідейні переконання", з мрією про "Креси Всходні"», здобуває популярність перед виборами до Європарламенту, а чи йдеться про наживу — великого значення не має. Важливо те, що провокатори роздмухують ворожнечу між народами, й це збільшує шанси путіна на перемогу над Україною та Заходом. І у спробах щось цьому протиставити життєво важливо не наробити дурниць, адже російські пропагандисти намагаються впливати не лише на поляків, але й на українців.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.