Повені, пожежі, скелети у шафах та політична невизначеність - підсумки 16 вересня

Природа наробила лиха в Європі та Україні - ліси горять в передмістях Києва та Харкова; Зеленський готується до рішучої битви в ООН, а уряд виношує плани піднятті податків заднім числом

Колаж - Інформатор-Україна
Невизначеність у погоді, політиці та дипломатії - колаж: Інформатор-Україна

Це щось на кшталт Судного дня: Європа страждає від повеней, Україна - від пожеж. Південь та Захід країни відчув землетрус з епіцентром в Румунії. Це все на додачу до майже щоденних ударів ракетами та БПЛА, непередбачуваної політики уряду, що готує підвищення податків, які намагатимуться отримати заднім числом. Та дивну політику союзників України, які чомусь відклали питання надання дозволу на удари по Росії до Генеральної асамблеї ООН. Питання - чого чекають? Інформатор підбиває підсумки понеділка, 16 вересня. Головне у тому, що підсумки робити зарано. В усьому, від екології та погоди до сценаріїв війни панує повна невизначеність.

 

Землетрус, повінь, пожежа

З 12 вересня 2024 року кілька країн Європи постраждали від циклону Борис. Він спричинив сильні шторми та проливні дощі. Масштабні повені охопили Австрію, Чехію, Угорщину, Румунію та Словаччину. Затоплений Дрезден - місто-музей в Німеччині. До найгіршого сценарію готуються у Польщі.

В регіоні спостерігаються значні руйнування. Станом на 16 вересня кількість жертв зросла до 11. Інформатор зібрав фото наслідків катаклізму в Європі. Це вражає...

Повені, пожежі та політична невизначеність напередодні засідання ООН - підсумки 16 вересня 1

 

В нас теж негаразди з погодою. Поки Європу підтоплює, Україна палає: вирують масштабні пожежі у Харківській, Полтавській, Дніпропетровській та Донецькій областях. Горять ліси й трава. Поривчастий вітер погіршує ситуацію, посилюючи вогонь. Фахівці занепокоєні, що у Салтівському районі Харкова є загроза поширення пожарів на житлові будинки. Наразі там вивчається питання щодо евакуації.

За даними ДСНС, на Харківщині вогонь охопив понад 25 гектарів лісового масиву поблизу села Васищеве Харківського району. Ліс загорівся опівдні 15 вересня.

Через пожежі в екосистемах дим видніється на Салтівці в Харкові. Як повідомив директор міського департаменту надзвичайних ситуацій Богдан Гладких, є загроза розповсюдження вогню на житлові будинки у Салтівському районі Харкова.

Повені, пожежі та політична невизначеність напередодні засідання ООН - підсумки 16 вересня 2

 

За повідомленнями місцевої влади станом на середину дня 16 вересня безпосередньої загрози для житлової забудови в Харкові не має. Проте у місті призупинили рух деяких маршрутів громадського транспорту, ще деякі рухаються в об’їзд. Також через небезпеку пожеж відбувається перекриття вулиць. Докладніше >>>

Лісові пожежі підійшли вже впритул й до Києва: палало на Оболоні та Осокорках. У Київській області масштабно палають ліси, причому пожежі підійшли вже впритул до міста. Вдень у понеділок, 16 вересня, спалахнули дерева просто в Оболонському районі столиці. Водночас палало і на в'їзді в село Рожни біля столиці, і на Осокорках. Цього було вже достатньо, щоб Гідрометцентр оголосив надзвичайний рівень пожежної небезпеки на Київщині, що триватиме до 19 вересня.

Погода

Дізнайся прогноз для твого міста

Оновлено станом на

Ну й на десерт - землетрус! Він стався в понеділок, 16 вересня в середині дня та мав центр в Румунії, де магнітуда склала 5,4 бала. Також землетрус відчувався на території Болгарії, Молдови та України.

Землетрус відчувався в багатьох населених пунктах на території України. Розрахункова інтенсивність склала 3-4 бали для регіонів, наближених до епіцентру.

Зокрема поштовхи відчувалися в Одесі (340 км від епіцентру). Про це повідомив мер Одеси Геннадій Труханов:

"На півдні Одеської області землетрус, попередньо, сягнув 2-4 балів. Також відчувалися поштовхи й в інших районах області. Інформація уточнюється", – сказав Труханов.


Добрі новини про отруйну пляму з Десни

Сприймати це важко: на додачу до майже щоденних ударів дронами та БПЛА додаються стихійні лиха. Ще одне таке лихо - отруйна пляма, що рухається в бік Києва по Десні. Як відомо, саме з Десни 70 відсотків мешканців столиці споживають питну воду.

Інформатор вдруге побував на Десні у передмісті Києва. Вода там залишилася чистою, попри прогнози. Раніше Міндовкілля встановила вище за течією аераційні установки. Завдяки ним, а ще й тому, що русло Десни суттєво розширюється, швидкість руху плями зменшилася, а концентрація забруднюючих речовин знизилася. Наразі є шанс, що отрута до Києва взагалі не дійде.

Проте, як відзначає кореспондент Інформатора, береги Десни знелюдніли: немає ані відпочивальників з шезлонгами, ані молоді, що приїздить велосипедами погуляти. Мабуть, нарід закинув їздити на Десну саме через дані про небезпеку.

Але місцеві вважають: все буде добре. Наразі вода чиста:

«Смороду немає, риби багато. Інакше б не було малька і хижака - сам я особисто щуку не витягав, але вчора хлопці ловили тут щук. Це - сигнал, що поки в ріці біля Києва все нормально», - розповів нам рибалка, на ім'я Андрій, якого ми зустріли біля річки. Докладніше >>>

Десна у передмістях Києва
Чиста вода, багато риби та спокій: ось як зараз виглядає Десна у передмістях Києва.


Мирний план Зеленського та Генасамблея ООН

16 вересня надійшло офіційне підтвердження: Зеленський братиме участь в Генасамблеї ООН. Раніше це припускали неофіційно.

Основне питання, яке обговорюватиме під час заходу - можливість використання Україною далекобійної зброї, наданої західними країнами, для ударів по цілях на території Росії. Київ прагне отримати відповідний дозвіл від США, Великої Британії та інших партнерів. 

Раніше агенція Bloomberg повідомляла, що в питанні надання цього дозволу Велика Британія та США визначаться саме під час Генасамблеї. Інформатор писав про це минулого тижня. Bloomberg також вважав, що рішення було змінено під впливом від того, що Іран передав Росії власні балістичні ракети малої дальності.

На думку Блінкена, це може докорінно вплинути на хід бойових дій. Через це Сполучені Штати із союзниками обговорюватимуть зміну стратегії щодо ударів по Росії.

Напередодні можливого ухвалення дозволу на удари по Росії, українська сторона заговорила про так званий «план перемоги Зеленського». Як пов’язаний цей план із дозволом бити по Росії, 16 вересня стало зрозуміло із повідомлення радника голови ОП Сергія Лещенка.

"План перемоги, який український президент досить обтічно, мовою натяків озвучив на конференції. Він сказав, що план перемоги залежить від президента Байдена. Тобто, очевидно, план перемоги передбачає план, де Україна отримає нові можливості, зможе бити по аеродромах, військових базах, сховищах", - розповів Лещенко у коментарі телемарафону Єдині новини.

Володимир Зеленський, президент України

"Дипломатичні рішення це добре, якщо ти сильний. В іншому випадку Путін навіть не буде брати в цьому участі. І я думаю, що за інших обставин вони (росіяни) не будуть зацікавлені в тому, щоб зупинити війну"
Image

Зеленський - про посилення позицій Києва перед самітом миру

Але є питання: а що, як Байден не дасть дозволу? Наприклад, злякається ядерних погроз Росії... Як тоді має вчинити Україна? Інформатор намагався проаналізувати цей можливий план Б. Він звісно є - це переговори з Росією, прямі чи за посередництво інших країн. Але це дуже невигідний сценарій. Докладніше >>>   

До речі, що думають українці щодо ядерних погроз, видно з опитування читачів Інформатора. 

Як ви вважаєте, чи використає Путін ядерну зброю?

РФ знов пускає в хід ядерні погрози
Image


Другий замах на Трампа

Тож виходить, ми залишаємося у стані невизначеності. Як до речі й американські виборці. Бо другий за рахунком замах на Трампа знов готовий сплутати їхні передвиборчі розклади, згідно з якими ще нещодавно, після теледебатів, лідером перегонів була кандидат від демократів Камала Гарріс.

Інформатор зібрав все, що відомо про обставини замаху та нападника - Райана Веслі Рута, який бував у Києві та намагався співпрацювати із ЗСУ. Докладніше >>> 

До речі, Центр запобігання дезінформації вже попереджає: через факти біографії нападника замах на Трампа будуть намагатися спрямувати проти України.

«Ворог надалі запускатиме низку конспірологічних теорій про "український слід". Звісно ж, все це - брехня. Але інформаційне протистояння - складник війни», - попереджає голова ЦПД Андрій Коваленко.

Так само й Трамп вже намагається спрямувати напад проти демократів. Він вже заявив, що риторика чинного глави держави Джо Байдена та віцепрезидентки Камали Гарріс призвела до того, що на нього намагались скоїти другий замах з липня цього року. Республіканець зазначив, що нападник Райан Веслі Рут діяв під впливом "сильно запальних висловлювань" демократів. Трамп назвав Байдена та Гарріс "реальною загрозою" та "внутрішніми ворогами".

 

Скелети у шафах

Експрезидент України був присутній на форумі YES, що проводить його зять Віктор Пінчук. «Дід», як неофіційно називали Кучму підлеглі ще під час його президентства, мав добрий вигляд: як помолодів. Це не вкрилося від журналістів, запрошених на захід.

Фатальне співпадіння: Леонід Кучма після тривалого перебування поза увагою громадськості, з’явився на публічному заході саме напередодні роковин вбивства журналіста Георгія Гонгадзе, тобто, події, з якою він тісно пов’язаний. Це дозволило медіаспільноті задавати незручні для Кучми питання, щодо того, хто ж таки є остаточним замовником вбивства журналіста.

«(Кучма) так і не знайшов часу пояснити, що тоді сталося, чому в кабінеті президента неодноразово звучало прізвище журналіста, чому він висловлювався "віддати Гонгадзе чеченцям" і покарати його за публікації, чому співробітники силового відомства, очолюваного тоді найближчим поплічником президента Юрієм Кравченком, здійснили злочин, які в них були мотиви», - написав з цього приводу журналіст Вахтанг Кіпіані.

І його погляд був не поодиноким. Докладніше >>>

Кучма та Гонгадзе
Кучма тісно пов’язаний із справою Гонгадзе: про це згадали, коли вперше з’явився на масовому заході. Колаж: Інформатор-Україна

Скелети з’явилися не лише з шафи експрезидента. Інформатор продовжує розслідувати історії, пов’язані з відставкою голови Укренерго Кудрицького. Раніше ми писали, що під час керування найважливішою державною енергетичною компанією Кудрицький, ця компанія уклала деякі дивні угоди. Особливо дивними вони виявилися у сфері захисту трансформаторних підстанцій Укренерго від ударів ракетами та БПЛА.

Виявилося, що ціла низка підприємств, з якими компанія без тендерів уклала угоди на більш ніж 4 млрд грн, своїх зобов’язань не виконала. Ось лише один приклад - у 2023 році Укренерго замовило роботи з будівництва захисту для двох трансформаторних підстанцій фірмі Мостобудівельний загін №112, що пов'язують з колишнім депутатом Верховної Ради України Володимиром Продивусом, який хотів визнати Волинську трагедію геноцидом поляків.

За це їм мають заплатити 138 млн 77 тис. 622 грн. Проте роботи досі не завершені, як і всі по 63 договорам, що уклало Укренерго у серпні-жовтні 2023 року на 4,3 млрд грн. Саме через відсутність будь-якого захисту, після 26 серпня в Україну на декілька тижнів повернулися відключення світла.

Докладніше >>> 


І на останок ще декілька новин 16 вересня, що наводять на роздуми:

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube