86-річний експрезидент зʼявився на форумі YES, який організовує його зять Віктор Пінчук. Однак медійників більше зацікавило те, що суспільство не згадує про можливий звʼязок Кучми зі вбивством журналіста
У суботу другий президент Леонід Кучма вперше після тривалої перерви зʼявився на публіці. Він відвідав форум YES, на якому напередодні виступав у тому числі чинний глава держави Володимир Зеленський. Водночас останніми днями імʼя Кучми згадують у мережі у звʼязку з резонансним вбивством журналістом Георгієм Гонгадзе.
У вівторок, 17 вересня, виповниться 24 роки з того моменту, як генерал МВС Олексій Пукач разом зі спільниками жорстоко розправилися з завзятим критиком Кучми. І хоч безпосередні виконавці були покарані (наприклад, Пукача засудили до довічного), журналістська спільнота України досі вважає, що головним замовником вбивства був саме тодішній президент. Інформатор вирішив зібрати думки з приводу участі Кучми у злочині та головні факти про події, які шокували громадянське суспільство восени 2000-го.
Так, Леонід Кучма взяв участь у конференції YES-2024 у Києві 13-14 вересня. Другого президента супроводжувала його прессекретарка Дарка Оліфер, а під час першого дня форуму поруч із Кучмою також була Ірина Верещук, ексвіцепрем’єрка та заступниця голови Офісу Президента.
13 вересня Кучма відвідав лише першу панель конференції, на якій виступили засновник заходу Віктор Пінчук та президент Володимир Зеленський. Наступного дня Кучма був присутній на кількох панелях за участю прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та голови Верховної Ради Руслана Стефанчука. Конференція YES організовується Віктором Пінчуком, який є зятем Кучми.
До того ж у мережі звернули увагу на те, що експрезидент значно "помолодшав". 9 серпня Кучмі виповнилось 86 років (на пʼять років більше, ніж вік президента США Джо Байдена). Однак колишній керманич держави виглядає років на 30 молодше.
Віталій Тузов, ведучий Радіо НВ, в контексті публічної появи Кучми загадувався над питанням, чи має українське суспільство забути про вбивство Георгія Гонгадзе. Журналіст зазначив, що за часів Кучми не було проведено ґрунтовного розслідування справи.
"Вбивством журналіста, який тоді критикував владу та особисто Кучму, займався цілий генерал міліції Пукач, який очолював підрозділ зовнішнього спостереження МВС України. А колишній міністр МВС Юрій Кравченко "застрелився" з другої спроби. Як професіонал своєї справи, Кравченко сам собі зробив другий, контрольний постріл в голову. Це якщо вірити офіційній версії. Нам все це забути та "понять, простіть, прінять"?" - написав Тузов.
Своєю чергою Вахтанг Кіпіані, історик та журналіст, заявив, що, хоча генерал Олексій Пукач, який безпосередньо виконував наказ вбити Гонгадзе, був засуджений до довічного ув’язнення, Кучму жодного разу не допитали щодо цього злочину. І це попри те, що Гонгадзе був відомий своєю критикою на адресу тодішнього президента. Також Гонгадзе згадав і про інші підозрілі факти, повʼязані з цією справою.
"(Кучма) так і не знайшов часу пояснити, що тоді сталося, чому в кабінеті президента неодноразово звучало прізвище журналіста, чому він висловлювався "віддати Гонгадзе чеченцям" і покарати його за публікації, чому співробітники силового відомства, очолюваного тоді найближчим поплічником президента Юрієм Кравченком, здійснили злочин, які в них були мотиви. Ну, і зрештою, він не коментував ні посмертну записку міністра МВС (нагадаю, що він за офіційною версією двічі вистрелив собі у голову, угу), ні слова Пукача, що на лаві підсудних мали б сидіти й Кучма з його тодішнім першим помічником (Володимиром) Литвином", - пише Кіпіані.
Кіпіані зазначає, що більшість українців тоді просто не цікавилися цим злочином. Тому справу по-справжньому розслідували лише невелика кількість людей, які намагалися домогтися справедливості.
Георгій Гонгадзе, засновник видання "Українська правда", зник 16 вересня 2000 року. Через два місяці, в листопаді, в лісі під Таращею на Київщині знайшли тіло без голови, яке, за експертними висновками, могло належати журналісту. У 2009 році були виявлені черепні останки, які Генеральна прокуратура підтвердила як такі, що належать Гонгадзе.
Восени 2000 року вибухнув скандал, відомий як "касетний", після оприлюднення записів, зроблених у кабінеті президента Леоніда Кучми. "Плівки Мельниченка" вказували на можливу причетність президента та інших високопосадовців до вбивства журналіста.
На записах голос людини, схожий на голос Кучми, лає Гонгадзе і "Українську правду" і вимагає, щоб Кравченко "розібрався з Гонгадзе". Як варіанти він пропонує "вивезти його в ліс і залишити без штанів", "вивезти в Грузію" або "віддати чеченцям, щоб попросили викуп".
15 березня 2008 року Апеляційний суд Києва визнав винними у вбивстві Гонгадзе трьох колишніх працівників департаменту зовнішнього спостереження МВС - Валерія Костенка, Миколу Протасова та Олександра Поповича. Їх засудили на строки від 12 до 13 років ув'язнення.
У 2011 році прокуратура порушила справу проти Кучми, але суд того ж року її закрив. 31 січня 2011 року суд відмовився визнавати вбивство Гонгадзе замовним. У січні 2013 року колишній начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексій Пукач був засуджений до довічного ув'язнення за вбивство журналіста.
У суді Пукач частково визнав провину, стверджуючи, що виконував наказ покійного екс-міністра Юрія Кравченка. Замовником злочину Пукач назвав президента Леоніда Кучму.
”Про умисел і мотиві питайте у Литвина (екс-глава Адміністрації президента Володимир Литвин) і Кучми” - заявив підсудний після оголошення довічного вироку. В грудні 2015 року Пукач заявив, що вбивство не було навмисним, а сталося через необережність, запропонувавши нову версію подій.
Улітку 2016 року Пукача етапували до Чортківської колонії на Тернопільщині. У вересні 2019 року в ЗМІ з'явилися повідомлення про можливе звільнення Пукача, однак 7 листопада Верховний Суд переніс розгляд його касаційної скарги. 22 березня 2016 року Георгія Гонгадзе було поховано на території церкви Миколи Набережного в Києві.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.