Епіцентр підземних поштовхів магнітудою 5,4 бала був у Румунії
У Румунії 16 вересня стався землетрус магнітудою 5,4 бала. Традиційно епіцентр поштовхів розташовувався у сейсмічному районі Вранча. Він відчувався також на території Болгарії, Молдови та України.
Національний науково-дослідний інститут фізики Землі в Угорщині у Facebook повідомив, що землетрус стався на глибині 126.8 кілометрів. Сейсмічна активність сталась за 56 км на північний захід від Бузеу, 58 км на південний схід від Сфанту-Георге, 59 км на схід від Брашова, 67 км на захід від Фокшані, 69 км на північний схід від Плоєшті, 97 км на північний схід від Тирговіште.
Землетрус застав у прямому ефірі президентку Молдови Маю Санду. У інтерв’ю президентки виникла пауза. Колихати студію через поштовхи почало саме тоді, коли та відповідала на запитання журналістки. Санду стримано посміхалась, поки ведуча коментувала.
“Ух ти! Ух ти! У нас щось цікаве відбувається. У нас прем’єра землетрусу в прямому ефірі” - казала вона.
Український Головний центр спеціального контролю у Facebook зазначив, що джерело землетрусу знаходилось у 130 км від кордону з Україною. За даними українських сейсмологів, землетрус віднесено до помірних - 5 балів (нагадаємо, по румунській версії - 5,4 бала).
Зокрема поштовхи відчувалися в Одесі (340 км від епіцентру). Про це повідомив мер Одеси Геннадій Труханов. За словами Труханова, інформація про пошкодження чи постраждалих в Одесі не надходила. Це підтвердив і голова ОВА Олег Кіпер.
"На півдні Одеської області землетрус, попередньо, сягнув 2-4 балів. Також відчувалися поштовхи й у інших районах області. Інформація уточнюється", – додав він.
В Україні землетрус також відчували у Миколаєві, Кіровоградській, Дніпропетровській, Черкаській та Вінницькій областях. Гойдалися люстри в оселях й в Хмельницькому.
В Україні потужні землетруси можливі в Криму, Одеській області та на Прикарпатті. Проте їхня ймовірність є невеликою. Таку думку висловив професор, доктор геологічних наук, директор навчально-наукового інституту "Інститут геології" Сергій Вижва. За словами Вижви, основне джерело землетрусів для України - румунські Карпати, або так звана зона Вранча. Але і там за всю історію спостереження максимальний землетрус зафіксовано магнітудою 7,6, до того ж це було ще у XVIII столітті
Загалом землетруси в Україні фіксуються досить часто, але вони зазвичай слабкі. Заведено вважати, що будинки стійкі до коливань магнітудою від 2 до 5. Як правило, подібна інтенсивність може бути зафіксована у якості "відлуння" потужних землетрусів, з епіцентрами за межами України.
Магнітуда 7-7,5 балів - це небезпечний землетрус. За такої потужності по стінах будинків виникатимуть тріщини. Проте український інженер та архітектор Дмитро Макагон вважає, що усі нові будинки в Києві спокійно витримають сейсміку мінімум в 5 балів. В Одесі нові будівлі витримають 7 балів, а у Львові - 6. Але старі та аварійні будівлі можуть постраждати.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.