Посол у США Маркарова: Україна готова до діалогу з Америкою щодо проведення виборів у 2025 році

Посол України в США Оксана Маркарова заявила, що Київ готовий до обговорення цього питання, але наголошує: вибори під час війни неможливі. Водночас у Зеленського розкритикували пропозицію спецпредставника Кіта Келлога про вибори як частину мирного врегулювання

Оксана Маркарова, вибори в Україні
В Києві наголошують на юридичних та безпекових ризиках проведення виборів. Колаж svidomi.in.ua, Focus

США не чинили тиску на Україну щодо проведення виборів найближчим часом. І це питання поки що не піднімалося. Проте у випадку, якщо адміністрація Трампа розгляне таку можливість, Україна готова до обговорень. Про це заявила посол України в США Оксана Маркарова.

Вона нагадала в інтерв'ю проєкту "Карп'як на Суспільному", що раніше, у 2023-24 роках, під час теоретичних дискусій українська сторона висловила думку, що проведення виборів можливе лише після завершення бойових дій, оскільки в умовах війни неможливо забезпечити доступ громадян до голосування та участі в виборчих процесах.

"Коли це питання теоретично обговорювалось, у 2023-24 роках, наша позиція була така, що для цього треба завершити бойові дії. Під час війни ми не зможемо забезпечити повний доступ до голосування та кандидування", - сказала посол.

Раніше спеціальний представник президента США Кіт Келлог заявляв про бажання Вашингтона побачити вибори в Україні до кінця року, якщо Києву вдасться досягти домовленостей про припинення вогню з Росією. Однак президент Володимир Зеленський наполягав, що вибори в умовах воєнного стану неможливі. Проте їх можна провести після завершення активних бойових дій.

Нагадаємо, що Верховна Рада подовжила дію воєнного стану до 9 травня, але в політичних колах обговорюється можливість його скасування у разі досягнення перемир'я, що може відкрити шлях до виборів вже цієї осені.

Радник президента України Дмитро Литвин розкритикував пропозицію Келлога, назвавши її провальною. На його думку, просте припинення бойових дій і організація виборів не зможуть належним чином протидіяти агресії Росії та не залякають Путіна. Литвин також зазначив, що повного інтерв'ю Келлога в Києві не бачили, проте хотіли б отримати більш повне розуміння позиції США.

Келлог наголошував, що більшість демократичних країн проводять вибори навіть у періоди конфліктів, і це зміцнює демократію. За його словами, вільні вибори є основою сильного демократичного суспільства, адже вони забезпечують участь різних кандидатів у процесі прийняття рішень. Адміністрація Трампа раніше заявляла, що розглядає план досягнення мирної угоди між Україною та Росією в перші місяці свого терміну, проте конкретних деталей не оприлюднювали.

Україна чітко донесла до Вашингтону, що вибори під час війни можуть поглибити внутрішній розкол і створити можливості для втручання Росії у внутрішні справи країни. Згідно з чинним законодавством України, проведення президентських і парламентських виборів під час воєнного стану заборонене. Термін повноважень президента Зеленського мав закінчитися у 2024 році, але через війну вибори були відкладені. При цьому російський правитель Володимир Путін називає Зеленського "нелегітимним" і вважає, що український лідер не має права укладати міжнародні угоди без проведення нових виборів. Водночас у Кремлі заявляють, що Зеленський може брати участь у переговорах тільки після скасування свого указу про заборону діалогу з Росією, доки Путін перебуває при владі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube