У Києві заявили, що не бачили повного інтерв'ю Келлога, а лише декілька цитат щодо виборів, але хотіли б побачити більш глибший підхід з боку адміністрації США
У Києві різко відреагували на заяви спецпредставника США по Україні Кіта Келлога щодо необхідності проведення виборів до кінця 2025 року. У Зеленського назвали "провальним" план США, якщо він зводиться лише до припинення війни і проведення виборів. Водночас на Банковій визнали, що повного інтерв'ю Келлога не бачили, а лише окремі його цитати, і тому хотіли б отримати глибиннішу позицію адміністрації США.
Про те, що у Зеленського розцінюють план США як "провальний", повідомив радник президента України Володимира Зеленського з комунікацій Дмитро Литвин в інтерв'ю Reuters. Він підкреслив, що лише припиненням війни в Україні та новими виборами російського правителя Володимира Путіна не злякаєш.
"Ми не бачили повного інтерв'ю пана Келлога, тільки кілька цитат про вибори, тому складно повною мірою оцінити його позицію. Але, якщо його план — це тільки припинення вогню і вибори, то це провальний план — Путіна не залякати тільки цими двома речами", — сказав Литвин у письмовій відповіді для Reuters.
Спеціальний посланник Дональда Трампа щодо України та Росії заявив, що в Україні необхідно провести президентські та парламентські вибори, особливо у випадку досягнення режиму припинення вогню. В інтерв’ю агентству Reuters Кіт Келлог наголосив, що вибори "повинні бути проведені", особливо якщо Києву вдасться домовитися про перемир’я з Росією у найближчі місяці.
"Більшість демократичних країн проводять вибори навіть під час війни. Я вважаю, що це важливо, – сказав Келлог. – Це корисно для демократії. Краса сильної демократії полягає в тому, що в ній може брати участь більше ніж одна особа".
Трамп і Келлог раніше заявляли, що працюють над планом досягнення мирної угоди у перші місяці нової адміністрації для завершення війни між Україною та Росією, однак наразі не надали детальної стратегії. Наразі незрозуміло, як Україна відреагує на можливу ініціативу Трампа. Президент Володимир Зеленський заявив, що вибори можуть відбутися цього року за умови припинення бойових дій і надання Україні надійних гарантій безпеки, які б унеможливили повторну агресію Росії. Водночас представники України останніми місяцями чітко дали зрозуміти Вашингтону, що проведення виборів у такий нестабільний період може посилити внутрішній розкол та створити можливості для російського втручання у виборчий процес.
Згідно з українським законодавством, президентські та парламентські вибори не можуть проводитися під час воєнного стану, який було запроваджено в лютому 2022 року. П’ятирічний президентський термін Зеленського мав завершитися у 2024 році, однак у зв’язку з війною вибори відтерміновані.
Російський правитель Володимир Путін відкрито заявляв, що вважає Зеленського "нелегітимним" без нового електорального мандата, а тому український лідер, на його думку, не має юридичного права підписувати обов’язкові міжнародні угоди щодо потенційного мирного договору. Водночас Кремль наполягає, що Зеленський міг би брати участь у переговорах, але спершу мусить скасувати свій указ від 2022 року, який забороняє будь-які переговори з Росією, поки Путін перебуває при владі.