План перемоги Зеленського: журналісти дізналися, як на документ відреагували на Заході

Реакція США була стриманою і невизначеною, хоча в той же день, коли Зеленський представив план законодавцям, була оголошена нова партія військової допомоги Україні на суму 425 мільйонів доларів

Володимир Зеленський, війна в Україні
В AP дізналися, як на План перемоги Зеленського відреагували на Заході

План президента Володимира Зеленського щодо завершення майже трирічної війни України з Росією отримав неоднозначні відгуки від західних союзників. Документ, який український глава представив як в Україні, так і за її межами, передбачає офіційне запрошення України приєднатися до НАТО та дозвіл на використання західних дальнобійних ракет для ударів по військових цілях у Росії — два кроки, які союзники Києва раніше не підтримували, а тепер "ламають голову", що відповісти.

Про те, як План перемоги Володимира Зеленського сприйняли на Заході, дізналися журналісти AP. Видання зазначає, що підтримка США є критично важливою для того, щоб Зеленський отримав підтримку від інших союзників для пропозицій, які, на його думку, необхідні для зміцнення позицій України на полі бою та перед будь-якими мирними переговорами. Проте аналітики переконані, що адміністрація Байдена, ймовірно, не ухвалить жодного рішення до президентських виборів у США, що відбудуться 5 листопада, оскільки це може не сподобатися виборцям.

"Вони, здається, просто мало що роблять зараз і чекають на вибори. Багато в чому стратегія залежить від Вашингтона", — зазначив Філліпс О'Браєн, професор стратегічних досліджень Університету Сент-Ендрюс у Шотландії. 

Аналітики пояснюють, що план є кроком у правильному напрямку для військових зусиль України. Вони також описують його як амбітний, враховуючи побоювання союзників щодо ескалації з ядерною Росією. Україна раніше отримувала підтримку Західних країн для запитів, які колись вважалися нереалістичними, таких як системи ППО Patriot та винищувачі F-16.

Пропонуючи план зараз, аналітики зазначають, що він потрапляє на радар вже наступної адміністрації США, хоча,у підсумку, все ж невідомо, як новий президент його сприйме.

Після повернення з виступу перед Європейською радою Зеленський висловив сподівання, що Білий дім надасть відгук: "Вони незабаром будуть тут з якоюсь формою відповіді".

Чи принесе план перемогу Україні?

Зеленський представив п’ятиточковий план у той час, коли українські війська борються з повільними, але стійкими просуваннями Росії на сході України. План включає три "секретні додатки", які були представлені лише деяким західним лідерам. Він також враховує занепокоєння партнерів щодо стратегії України після невдалої контрнаступальної операції влітку 2023 року.

Головною метою плану Зеленський назвав "посилення нас та змусити Росію сісти за стіл переговорів з усіма партнерами". План не змінить ситуацію на полі бою негайно, але він допоможе Україні "зношувати" Росію та надати більше можливостей для продовження війни на виснаження.

"Я думаю, люди, можливо, очікували якогось більш оперативного плану для перемоги у війні. Це наївна думка — очікувати, що план надасть оперативні деталі, які, безумовно, були б корисні ворогу", — сказав Джастін Крамп, колишній британський командир танка, який очолює стратегічну консалтингову компанію Sibylline.

Яка реакція союзників?

Реакція США була стриманою і невизначеною, хоча в той же день, коли Зеленський представив план законодавцям, була оголошена нова партія військової допомоги Україні на суму $425 мільйонів.

"Не моя справа публічно оцінювати його план. Ми підтримували його, надаючи військову допомогу протягом 2,5 років. Ми будемо продовжувати це робити"", — сказав міністр оборони Ллойд Остін.

В Європі реакції варіювалися від категоричної опозиції до сильної підтримки. Так, міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив у Києві в суботу, 19 жовтня, що він працюватиме з українськими посадовцями, щоб залучити інші країни до підтримки пропозиції.

Німецький канцлер Олаф Шольц залишився при своїй відмові постачати Україні далекобійні крилаті ракети Taurus.

"Наша позиція ясна: ми підтримуємо Україну настільки сильно, наскільки можливо. Водночас ми дбаємо про те, щоб НАТО не стало стороною у війні, щоб ця війна не переросла в ще більшу катастрофу", — сказав він.

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан, якого вважають найбільш дружнім до президента Росії Володимира Путіна серед лідерів ЄС, у Facebook назвав план Зеленського "більше ніж лякаючим".

Що на кону для України?

Без запрошення приєднатися до НАТО Україна не матиме "гарантій, що її геополітичне майбутнє не стане розмінною монетою з Росією", — зазначив український аналітик Гліб Волоський.

Українські чиновники заявляють, що немає жодних інших гарантій для України, крім НАТО, для захисту від агресії Росії після війни.

Зеленський зробив неоднозначні коментарі, натякаючи, що ядерна зброя є єдиною іншою альтернативою безпеки. Дехто вважав, що він говорить про власну ядерну зброю, що викликало сильну реакцію серед українців, багато з яких були песимістично налаштовані щодо перспектив запрошення до НАТО.

Зеленський пізніше уточнив, що він підкреслював важку ситуацію України, згадуючи Будапештський меморандум 1994 року, відповідно до якого Україна відмовилася від свого ядерного арсеналу в обмін на гарантії безпеки від великих ядерних держав, включаючи Великобританію, США та Росію.

Без підтримки Заходу Україні буде важко витримати затяжну війну з Росією, яку підтримують Північна Корея, Іран та Китай. Якщо Україна зазнає поразки, їй доведеться вести переговори на умовах Росії.

"Отримання допомоги ззовні є ключовою частиною перемоги у війні", — сказав О'Браєн.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube