На Заході ламають голову, що відповісти Зеленському на план перемоги

Експерти закликають до єдності, але політична воля в Альянсі ще не сформована. Польща залишається надійним партнером України, хоч її прем'єр визнає, що консенсусу в ЄС поки немає

Захід ламає голову над планом перемоги України
Захід обдумує план перемоги Зеленського і запрошення України в НАТО

На Заході вже понад тиждень аналізують план перемоги України, представлений президентом Володимиром Зеленським. Він вже став причиною численних дискусій серед західних політиків та експертів. Основні положення стратегії, зокрема запрошення України до НАТО, викликають різні реакції і в Європі, і у США, особливо через страх можливої ескалації війни.

Інформатор розбирався, які зараз існують політичні реакції, хто є явними критиками представленого плану перемоги та які думки превалюють серед експертів. Зауважимо, подекуди план перемоги оголив загрозливу річ щодо відсутності одностайної думки серед партнерів України, які де-юре декларують своє бажання завершити війну з країною-агресором, але де-факто дотримуються надто делікатної позиції у протистоянні РФ, а подекуди і вдаються до загравання з Путіним.

Політичні реакції і голоси маріонеток Путіна

Одним з найгучніших критиканів плану перемоги Зеленського став прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Він відверто заявив, що з таким планом "перемагати не можна". Орбан підкреслив, що Угорщина не підтримує цей план, оскільки він не відповідає інтересам його країни. Він також допустив деякий скепсис по відношенню до плану завершення війни, мовляв "якщо вони зараз переходять до плану перемоги, то це у них був план поразки?". 

"Ми не брали участі у війні до цих пір і не будемо брати участь в ній зараз. З таким планом перемогти не можна", - заявив прихильник лінії Путіна-Трампа.

Політик в ефірі радіо Kossuth також вкотре закликав до переговорів із Росією. Він наголошує на необхідності припинення вогню, а не нарощування військової ескалації. Хоча і зазначив, що було б краще вести переговори з позицією сили, але "ми слабкі". 

"Нам потрібно припинення вогню і мирні переговори... Гарна фдея - не воювати, а добитися припинення вогню і покласти кінець війні. У кожного є стратегія війни, у нас є стратегія миру", - заявляє безустанно він, але конкретних пропозицій, як саме це зробити насправді не має, незважаючи на його липневі тілорухи і вояжі до РФ, України, Азербайджану і навіть Китаю.

Орбан пропонував Києву припинити вогонь. Фото: press-centr.com
Орбан пропонував Києву припинити вогонь. Фото: press-centr.com

На додачу до своїх слів Орбан звертався до канцлера Німеччини Олафа Шольца і президента Франції Еммануеля Макрона, щоб ті "якомога швидше почали переговори з Росією від імені всього Євросоюзу, щоб знайти вихід із цієї ситуації". Чи то слова Орбана подіяли, чи насправді "План перемоги" з п'яти пунктів і трьох секретних додатків такі вже неприйнятні, бо не менш критичну позицію зайняв і канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він відхилив ключові положення плану Зеленського через побоювання подальшого розгортання війни.

"В резолюції підкріплювалося, що запрошення в НАТО може відбутися тільки після того, як на це дадуть згоду всі союзники і будуть виконані всі умови прийняття. До таких умов НАТО ставляться реформи в області демократії, економіки та сфери безпеки", - сказав Шольц, виступаючи в Брюсселе.

Фактично, він заявив, що блокуватиме швидке запрошення України до НАТО. Окремо він наголосив, що швидке запрошення України до НАТО наразі неможливе, оскільки для цього потрібен консенсус серед усіх союзників, а також проведення реформ в Україні. Шольц також висловив обережність щодо поставок новітньої зброї Україні, в тому числі ракет далекого радіусу дії.

Шольц з Зеленським. Фото: ОП
Шольц з Зеленським. Фото: ОП

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск, у свою чергу, зазначив, що серед союзників немає єдиної позиції щодо плану перемоги. Хоча, на його думку, ключовим пунктом стратегії є запрошення України до НАТО.

"Я б не сказав, щоб [серед лідерів країн ЄС] була повна гармонія в контексті оцінки плану перемоги, який представив Володимир Зеленський, але цього нікого і не очікував. Тут не вийшло нічого нового - ви знаєте, кожна країна має свою думку. Насправді цей план містить лише один головний тезис - перспективу членства в НАТО", - заявив Туск.

Проте він підкреслив, що реалізація цього плану залежатиме від результатів майбутніх президентських виборів у США. Туск також додав, що різні країни мають свої підходи до питання членства України в Альянсі, що робить швидке досягнення консенсусу малоймовірним.

Туск підтримує участь України в НАТО
Туск підтримує участь України в НАТО

Думки експертів щодо єдності в НАТО і темпів долучення України до Альянсу

Експерти також висловлюють різні погляди на доцільність та реалістичність плану Зеленського. Так, наприклад, Люк Кофі з Гудзонівського інституту вважає, що НАТО досі бракує єдності щодо надання Україні запрошення до Альянсу. Він підкреслює, що запрошення має бути надане, щоб показати політичну підтримку України, однак це не обов’язково означає швидке членство.

"Ми маємо дати Україні запрошення на членство в НАТО. Запросити її настільки швидко, наскільки це можливо... З якоїсь причини президент Байден ставиться до цього питання дуже обережно. Я вважаю, що Україні потрібно надати запрошення, і це не означає членство в НАТО, це – зобов’язання", - наголошує американський аналітик.

Ексзаступник держсекретаря США Деніел Фрід наголошує, що Україна не має довготривалого рішення щодо своєї безпеки, окрім членства в НАТО. Він також зазначає, що адміністрація Байдена поступово змінює свою позицію щодо цього питання і вже визнала, що Україна рано чи пізно стане частиною Альянсу.

"Членство в НАТО для України – нелегке рішення. Це країна, яка перебуває у війні. Тож це не просто. І адміністрація Байдена суттєво просунулась в цьому питанні", - сказав Фрід.

Проте професор Меттью Шмідт з Університету Нью-Гейвена вважає, що попередні заяви президента Байдена про те, що членство України в НАТО не є найближчою перспективою, завдали шкоди позиції України. 

"Я думаю, що запрошення в НАТО недостатньо. Президент Байден підірвав позицію України цього літа, коли він публічно сказав, що членство в НАТО не відбудеться найближчим часом. Відтоді Зеленський намагався знайти спосіб компенсувати стримувальний ефект цих заяв", – говорить Шмідт.

Експосол США в Україні Вільям Тейлор вважає, що запрошення України в НАТО може набути різних форм – від виключно політичної декларації чи запрошення разом із початком вступних переговорів до форми запрошення разом із поступовим вступом України в НАТО. При цьому різні форми запрошення будуть повноцінними, але не означатимуть негайного членства в Альянсі.

"Це не буде саме членство. Це не буде фактичне приєднання, оскільки для цього необхідно укласти угоду між Україною та Альянсом, і саме це має розпочатися", – сказав Тейлор у коментарі Голосу Америки.

Зеленський з Рютте до його призначення генсеком НАТО
Зеленський з Рютте до його призначення генсеком НАТО

На думку Тейлора, такий формат запрошення Україна може отримати навіть під час війни. Це могло б змусити Путіна усвідомити, що він не може перемогти на полі бою, оскільки союзники продовжуватимуть підтримувати Україну, а українці продовжуватимуть чинити опір і захищатися.

Деякі експерти вважають, що повне членство в України в Альянсі – питання важке і воно не буде в планах до завершення війни. Водночас вже зараз Захід має зробити потужну заяву про те що після завершення бойових дій Україна стане членом НАТО.

"Хотів би побачити щось конкретне від НАТО, навіть якщо це і не пряме запрошення прямо зараз. Україна потребує та заслуговує на цю підтримку. Думаю, що ми бачили, що коли йдеться про Путіна, то тільки НАТО зрештою може захистити Україну. Повне членство в альянсі зараз – важке питання і воно поза планами, але мають бути дуже конкретні вимоги в найближчому часі", – вважає науковий співробітник центру Вілсона Кенет Яловіц.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте не дав однозначної відповіді, чи підтримує він план перемоги. Водночас країни Балтії, які побоюються стати наступною мішенню Росії, висловили рішучу підтримку запрошенню України до НАТО.

Таким чином, амбітний План перемоги Зеленського викликав широкі дискусії як серед політиків, так і серед експертів. Попри підтримку України з боку окремих країн та експертів, багато західних лідерів остерігаються швидких рішень, зокрема через ризик подальшої ескалації війни. Водночас, для довготривалої безпеки України питання її членства в НАТО вочевидь залишається ключовим. Однак реалізація цього плану значною мірою залежатиме від політичної ситуації в США та загальної геополітичної обстановки.

План Зеленського, візит Байдена до Європи і нові стратегії НАТО

План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО - 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П'ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни. Щоправда, Зеленський сказав журналістам, що усвідомлює, що Україна може приєднатися до Альянсу лише після закінчення війни, але додав, що саме запрошення стане чітким сигналом для Кремля. План, представлений українським президентом у Брюсселі, також містив додатки щодо посилення України ракетами дальнього радіуса дії.

Президент США 18 жовтня зустрінеться з лідерами Німеччини, Франції та Великобританії, щоб обговорити подальшу підтримку України взимку. Президент США вже заявив, що очікує важкої зими і засудив правителя Росії Путіна за "жорстокий напад на Україну". Між тим він закликав союзників НАТО забезпечувати підтримку, поки Україна не досягне справедливого та стійкого миру.

Нагадаємо, що однією з серйозних перешкод на шляху до вступу України в НАТО західні ЗМІ називають занепокоєння щодо корупції. Між тим, міністри оборони країн-членів НАТО збираються обговорити довгострокову стратегію Альянсу в контексті загроз з боку Кремля. Оскільки документи і нормативні акти, яких дотримуються в Альянсі, є застарілими (наприклад, "Основний акт", підписаний РФ у 1997 році щодо спільних зусиль у побудові стабільнох і мирної Жвропи - ред.), зараз країни Альянсу намагаються сформулювати нові підходи до співпраці з Росією.

За словами неназваного джерела з уряду США, настав час для розробки нової стратегії, яка враховувала б інтереси всіх союзників. Наразі конкретний проект нової стратегії ще не обговорюється, оскільки НАТО зосереджено на зборі думок від всіх 32 країн-членів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube