За планом перемоги Зеленського партнери України консенсусу не досягли та не досягнуть до виборів у США
Президент США Джо Байден може розпочати роботу над запрошенням України до НАТО. Умовою є перемога Камали Гарріс на президентських виборах. Пом'якшення позиції Сполучених Штатів, можливо, вплине й на Німеччину, яка все ще принципово проти наближення України до НАТО в умовах війни. Про це 19 жовтня пише Le Monde, посилаючись на анонімні джерела.
Підбиваючи підсумки зустрічі четвірки лідерів країн-партнерів, де головною темою обговорення була Україна, Le Monde зазначає, що до цього моменту США та Німеччина блокували будь-які перспективи розширення НАТО за рахунок України (це не є новиною чи секретом). Водночас Франція та Великобританія виступають швидше за.
У п'ятницю, 16 жовтня, під час зустрічі президента США Джо Байдена з лідерами Німеччини, Великої Британії та Франції - Олафом Шольцем, Кіром Стармером та Еммануелем Макроном - за планом перемоги Зеленського партнери консенсусу не досягли і, найімовірніше, не досягнуть до виборів у США, пише видання. Також були розбіжності щодо надання Україні дозволу на удари вглиб РФ - лідери погодилися, що для кардинальної зміни ситуації на фронті цього мало, зазначає Le Monde.
Проте з'ясувалося, що США вже не мають принципових заперечень проти "простого запрошення" України до НАТО, наголосило Le Monde із посиланням на джерела.
За словами європейського дипломата, якщо президентом США за підсумками виборів у листопаді стане кандидат від демократів Камала Гарріс, то цілком можливо, що Байден зможе розпочати роботу над запрошенням України до Альянсу протягом перехідного періоду. Він має час до середини січня 2025 року. Найоптимістичніші спостерігачі вважають, що такий крок США може призвести до зміни позиції Німеччини щодо запрошення України до НАТО. Шольц досі твердо висловлювався проти будь-яких кроків щодо просування України до Альянсу.
Якщо ж президентом буде Трамп, то найменша ініціатива Байдена "ризикує погіршити ситуацію", додав співрозмовник Le Monde.
Le Monde зазначає, що лідери чотирьох країн не зможуть вирішити питання щодо запрошення України самостійно. Для цього потрібна згода всіх членів Альянсу, а Угорщина та Туреччина, ймовірно, блокуватимуть це рішення, сказано у матеріалі.
План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО - 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П'ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни.
Нагадаємо, що запрошення України до НАТО є одним із ключових пунктів плану перемоги Зеленського. А сам план перемоги, як планується – головна тема майбутнього саміту миру. Оскільки ні перспективи щодо Альянсу, ні плану перемоги загалом союзники найближчим часом не обговорять, то у проведенні другого саміту миру до того, як пройде Рамштайн-25, також обмаль сенсу.
Тим часом президент США вже заявив, що очікує важкої зими та засудив президента Росії Путіна за "жорстокий напад на Україну. Він закликав союзників НАТО забезпечувати підтримку, поки Україна не досягне справедливого та стійкого миру.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.