Основними темами спілкування голови держави із журналістами були НАТО, військова допомога, вплив Росії та очікування миру
Україна досягла домовленостей зі Сполученими Штатами, згідно з якими кожні два-три тижні надаватимуться нові пакети військової допомоги. Президент Володимир Зеленський повідомив, що ці пакети допомоги стануть частиною так званого "Плану перемоги" і коливатимуться від $500 до $750 млн. Це стане вагомим кроком для зміцнення обороноздатності України у війні проти Росії.
Про це він повідомив журналістам 18 жовтня. Зеленський також наголосив, що Україна не має намірів створювати ядерну зброю чи загрожувати іншим країнам. Водночас, якщо політика США зміниться після майбутніх виборів, то Україна має "план Б", який враховуватиме нові умови та впливатиме на розвиток або завершення війни.
"Ми не збиралися створювати ядерну зброю. Для деяких медіамайданчиків це був вкид інформації. Україна має бути в НАТО - і аргумент у тому, що в 1997 році ми віддали ядерную зброю в обмін на гарантії безпеки. Найкращею гарантією є членство в НАТО. А то, що ми отримали цей папірець, то його порушення. Ті, хто гарантував нам безпеку, не зупинили Росію. Це відбулося ще в 2014 році. Якщо ви подивитеся на країни світу, в яких немає воєн, це або країни НАТО, або країни, в яких є небезепечна зброя. Україна ж віддала все - та не отримала нічого. Із того що є на столі, реальне друге - це НАТО", - наголосив Зеленський.
Президент відзначив, що зараз Україна ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше, завдяки підтримці з боку США. Однак він зауважив, що певні скептичні настрої досі існують, зокрема серед німецьких політиків.
"На жаль, країни-лідери ще не позбавились бажання не зачиняти повністю двері з Росією. Це моє враження", - поділився Зеленський.
Також президент підкреслив важливість допомоги з боку Заходу для забезпечення рівноправних переговорів із Росією.
"Ви хочете, щоб ми розмовляли з росіянами? Ну зміцніть нас. Щоб ми сиділи рівноправно. Буде атака на наші енергоресурси й блекаут - буде відповідь по їх енергоресурсам і блекаут", - пояснив Зеленський.
Зеленський прокоментував перший пункт "Плану перемоги" щодо вступу України до НАТО, зазначивши, що критики цього підходу не пропонують альтернативи.
"Всі, хто критикує перший пункт Плану перемоги щодо НАТО, не мають альтернативного варіанту. Вони можуть вам сказати про заморожений конфлікт. Але не можуть гарантувати повторення 2022 року", - сказав він.
Він також наголосив, що Україна після війни матиме сильну армію. Ця армія буде готова до оборони.
"Україна після війни матиме велику армію", - наголосив голова держави.
Зеленський переконує журналістів, що не буде такого, що США будуть Україну до чогось схиляти проти нашої волі. Він вважає це неправильним. Також Зеленський відповів на зипитання про те, чим Україна може посилити НАТО.
"Ніхто не хоче воювати. Ніхто з країн НАТО не знає до кінця, що буде, якщо буде півномасштабна війна - наприклад, на території європейського континенту, на території однієї з натівських держав. Як будуть діяти країни НАТО - дай Бог, щоб разом. Але ніхто не знає. Тому що є суспільна підтримка з боку деяких держав, а в деяких державах немає її. І це говорить про те, що будуть складнощі... Але в будь-якому випадку, це буде вже стовідсотково Світова війна", - сказав він.
Зеленський розповів про зацікавленість міжнародних партнерів у військовому досвіді України. Він зазначив, що країни НАТО давно спостерігають за тим, як ЗСУ використовують надану зброю і наскільки вона є ефективною.
"Партнери України зацікавлені в нашому досвіді ведення війни. Цей досвід вони вивчають. Ми їх тут приймаємо. Це відкрита для них інформація", - розповів Зеленський.
Особливу увагу, на думку президента, привертає українська дронова програма, яка стала предметом інвестицій з боку країн Північної Європи. Особливо в ній посилену фінансову участь беруть країни-"нордіки", наголосив Зеленський.
"В Україні наразі одні з найкращих дронів у світі. Вони розуміють, що сьогодні вони вкладають гроші в наші дрони, а після війни ми їм будемо віддавати їх", - підсумував Зеленський, додавши, що Україна продовжує рухатися вперед, зміцнюючи свої міжнародні позиції та розвиваючи військовий потенціал для подальшої оборони від російської агресії.
Зеленський вважає, що Україні не потрібен декларативний саміт, має бути результат. Він акцентував, що якісь речі повинні бути зроблені вже до [другого] Саміту миру. І він додав, що погоджується в цьому з головою МЗС Андрієм Сибігою, що це має бути не просто протокольний результат.
"Повинні бути якісь позитивні речі щодо закінчення війни. Потім має йти саміт, на якому можна проговорити наступні кроки. Але просто робити декларативний саміт про те, що зібралося 100 країн. І що? - Ні про що. Ні про що я не хочу. Це небажано для нас. Ми тоді втратимо кроки щодо можливостей завершення війни", - наголосив він.
На питання про економічне бронювання, щодо якого Зеленський раніше оборювався, він сказав, що якщо економічне бронювання застосовувати повністю або наново (бо воно і так працює щодо стратегічної галузі - ред.), то воно повинно бути справедливим. А як знайти цю справедливість, за словами Зеленського, є завданням міністерства економіки, а передусім - прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля.
"В нього є це завдання. Ті моделі, які вони мені показували, чесно, я вважаю, що вони не зовсім справедливі. Тому що тут складно обирати одну професію чи іншу. Інші повинні бути критерії. Критерія все-таки не професія. Щодо критичної інфраструктури і професій, без яких військо не може вижити, це працює. Але все інше - дійсно складне питання. Воно не запроваджене саме через те, що знайти баланс складно", - відповів президент.
Партнери України хотіли би, щоб вік мобілізації в Україні був зменшений, підтвердив Зеленський. Він нагадав, що поки в Україні мобілізація - з 25 років.
"Ми поки що не бачимо, для чого вводити ці зміни. Я вважаю, що на сьогодні це небезпечно. Для цього є інструмент. Будь ласка, у Міноборони є контракти, є можливість контрактуватися по своїй волі. По своїй волі може будь-яка людина і в віці молодже, ніж 25 років [доєднатися до армії]. Міністерство оборони повинно пропонувати спеціальні контракти, спеціальні передумови. І тоді, якщо людина хоче іти і служити у контрактну армію - то вона йде. Поки що так", - сказав він.
При цьому додав, що переймається не через відтік молоді з України, який є під час будь-чкої війни. І так чи інакше люди, які мають право за законом виїжджати з країни, можуть це зробити.
"Але планів щодо мобілізації з 18 років, про які говорять і роблять інформаційні вкиди, таких планів немає", - підкреслив він.
Зеленський назвав це питання складним. Бо в будь-якому разі Україна не може визнавати окуповані території територіями Російської Федерації.
"І це один з найскладніших викликів, які є. Тому що всі розуміють що, те, що зробив Путін, вписав в свою конституцію деякі наші території - це серйозна проблема. Тобто він просто вкрав їх. Не тільки тимчасово окупував (хоч я в цьому впевнений, що це тимчасова окупація до тих пір, поки Україна юридично щось не закріпить). Тут дуже серйозний момент, тому що в житті може бути по-різному. Але все залежить від нас, від нашої міцності, залежить від втоми партнерів або невтоми. Від бажання зміни політики і багатьох речей. Але є історичний погляд на це. Наша земля закріплена в нашій Конституції і міжнародно визнаних документах. Може статися по-різному, але поки Україна юридично не визнає ті чи інші території в той чи інший момент російськими, території і села залишаться українськими", - сказав Зеленський.
Зеленський прокоментував нагальну ситуацію з тим, що парнери не надають відповідних дозволів так: "Якщо ми не будемо тиснути, нічого не зміниться". При цьому він визнав, що у різних країн можуть бути різні думки, стосовно цього.
"Не всі досі розуміють, що ця війна - війна всіх. Деякі вважають так: "Ми поважаємо дуже Україну, сильний народ, який справедливо бореться за своє існування, але це їх війна". Є частина країн таких. Ми маємо розуміти це. Тоді легше розуміти, на що ти розраховуєш, а що просто фантастика", - зауважив Зеленський.
Президент згадав, як йому казали "Навіть не думай" стосовно перших систем ППО Patriot, які закривають зараз небо над Україною. Або як скептично відносилися до надання винищувачів F-16.
"Я не говорю, що все це нам допомогло закінчити війну. Але те, що допомогло нам вистояти і зберегти себе і свою країну - факт. І тому треба щоденно працювати так, як в останній день. По-іншому просто не вийде. Це треба працювати, і тиснути, тиснути, тиснути. Деякі зміни в політиці тих чи інших держав через вибори можуть ускладнити ці моменти. Знаєте, наново знайомитись прийдеться", - пояснює з посмішкою президент.
Зеленський розповів, що третій пункт Плану перемоги щодо "стримування" розрахований виключно на щільність і чіткість ураження ракетами по військових цілях в РФ. Він зазначив, що коли проговорювали це у Білому домі, Зеленський зауважив, що всіх грошей через домовленості і контракти з усіма іншими країнами-партнерами вже достатньо, щоб забезпечити Україну цим пакетом. Тобто "є конкретна математика і конкретні гроші", зауважив президент.
"Пакет прорахований так, що є ціль. Є кількість ракет. І є вартість цього. І це відповідна або конкретна кількість цілей, а також конкретна кількість ракет, конкретна дальність і конкретна вартість всього цього пакету", - привідкрив деякі моменти Зеленський.
При цьому застосування цього пакету призведе не просто до послаблення оборнки РФ, а призведе до великої паузи щодо можливостей відновлення їх сектору і бойових сил. І тоді буде вибір РФ - домовлятися або відбиватися, вважає Зеленський.
"Тому я і вважав цей пакет превентивним. І я вважав, що якщо [росіяни] не дураки, якщо вони відмовляться домовлятися, то ми застосуємо цей пакет. Тобто потім вже немає сенсу з кимось домовлятися. І для нас це важливо. Це вигідно для нас - не втрачати людей і зброю", - наголосив Зеленський.
Зеленський каже, що завдяки внутрішній своїй економіці Росія не виживе. Це завдяки світовим санкціям, попри впровадження яких за допомогою Індії, Китаю та інших держав, ворог ще здатен підтримувати свої ресурси.
"Якщо б інші не підтримували експорт РФ, просто його заборонили або змогли зробити кроки щодо зниження ціни на енергоресурси. Я думаю, що після цього впродовж року Росія буде нездатна воювати на тому рівні. По-перше, можна завтра зупинити Росію. Чесно. Китай, Індія (як я вам сказав), США, Саудівська Аравія швидко можуть це зробити. Просто швидко: сісти і сказати "Дивись, яка ситуація, економіки в твоїй державі не буде. У наступні півроки ми зупинемо повністю твою енергетику і весь твій експорт, знизимо на енергоресурси ціну. Ми спроможні це зробити. Факт? - Факт", - моделює розмову, яка б могла бути у лідерів світу з Путіним Зеленський.
Він наголосив, що ці перелічені країни, які мають вплив і важілі на Росію, могли б зупинити державу-окупанта. А далі, за словами Зеленського, у Росії нічого немає, окрім ядерної зброї.
"Тому не вистачає кількох країн, щоб допомогти нам закінчити війну. Посадити Росію за стіл перемовин, і дипломатично закінчити війну. З повагою до суверинітету і територіальної цілісності... Європейський Союз у порівнянні з Росією просто глиба, тому що там 650 млн. людей, які спроможні фінансово більше, ніж 140 млн. в РФ. Але для цього треба бажання ЄС, щоб домовитися з Китаєм. Тобто гру економічну можна розписати дійсно за один день, якщо ці гравці дійсно готові на відповідні кроки", - сказав президент.
Зеленський заявив, що питання завершення війни знаходиться у матеріальній площині. Тобто "вигідно чи ні" країнам це. І тут про мораль не йдеться.
"Я думаю, що Китай може написати три пункти, після яких Росія зрозуміє, що її економіка просто вибухне, їх суспільство знесе Кремль через рік. Це легко було б зробити разом з США, Саудівською Аравією, Бразилією. Не роблять, тому що є свої економічні внутрішні причини", - наголосив він.
Наприкінці інтерв'ю журналісти задали президенту питання про те, що допомагає йому триматися в нелегкі часи. Бо багато хто з українців ходить до психолога чи якось інакше себе опановує, і мало хто бажав би опинитися на місці президента.
"Не ходжу [до психолога]. Я думаю, у багатьох людей зараз важлива роль. І точно непроста. Я вважаю, що адекватним, нормальним, порядним людям під час війни погано. Набагато гірше, ніж під час миру. Але ми всі вважаємо, що наш обов'язок. і ми його виконуємо. Тримаємося, мені здається, просто на людських відносинах. Я на цьому тримаюся. Чесно. Ну, є діти, є дружина, слава богу, живі батьки. Побачили, поспілкувалися, привітався на вулиці", - відверто розповів президент.
На питання, чи не втомиться Захід нам допомагати, Зеленський пожартував, що "ми не дамо Заходу втомитися".
План перемоги Зеленського був представлений українському парламенту 16 жовтня, а в ЄС та НАТО - 17 жовтня. План включає: запрошення України до вступу в НАТО, посилення оборони України та розворот війни в бік Росії, стримування російської агресії, спеціальні стратегічні та економічні угоди з партнерами Києва. П'ятий пункт стосується післявоєнного періоду – Київ пропонує замінити американські війська в Європі українськими після війни.
Нагадаємо, що запрошення України до НАТО є одним із ключових пунктів плану перемоги Зеленського. А сам план перемоги, як планується – головна тема майбутнього саміту миру. Оскільки ні перспективи щодо Альянсу, ні плану перемоги загалом союзники найближчим часом не обговорять, то у проведенні другого саміту миру до того, як пройде Рамштайн-25, також обмаль сенсу.
Між тим, президент США вже заявив, що очікує важкої зими і засудив правителя Росії Путіна за "жорстокий напад на Україну. Він закликав союзників НАТО забезпечувати підтримку, поки Україна не досягне справедливого та стійкого миру.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.