Північна Слобожанщина, Стародубщина: що відомо про історичні українські землі, які розпорядився захищати Зеленський

Читать на русском

В указі президент нагадав, що етнічні українці проживають на території шести регіонів сучасної рф

Читать на русском
Зеленський
Йдеться про Курську, Брянську та інші області

В указі президент нагадав, що етнічні українці проживають на території шести регіонів сучасної рф

Президент Володимир Зеленський підписав Указ про історично населені українцями території російської федерації. І назвав три території, з яких лише Кубань відома більшості українців. Загалом переліку увійшли сучасні території шести областей рф.

Серед них Брянська, Курська, Білгородська та Воронезька, Ростовська області та Краснодарський край. У різні роки офіційна пропаганда росії занижувала кількість українців на цих територіях, а імперські можновладці виступали проти заселення регіонів нашими пращурами. Інформатор розібрався, що відомо про населеня українцями території росії.

Так указ Зеленського ставить завдання:

  • вивчити питання про факти злочинів, скоєних проти українців, які проживають чи проживали на територіях росії та політику примусової русифікації
  • активізувати протидію дезінформації росії про історію та сучасність українців у росії
  • включити до шкільної програми історію етнічних українців на населених ними землях у межах росії.

Але найцікавіше, що указ перераховує землі Росії, історично населені українцями. Ось що про них відомо:

Кубань

Спочатку росіяни були категорично проти переселення українців на Кубань. За наказом цариці Єлизавети у 1740-ті там, наприклад, спалили курені кошового отамана Василя Сича. Однак після того, як вже за Катерини II запорожці заснували Задунайську січ і прийняли підданство турецького султана, то росіяни стали заплющити на це очі. Крім того, українців використали, щоб протидіяти черкесам та осетинам.

Більш активне заселення Кубані почалося на початку XIX століття і тривало все XIX століття. За фактом, 1882 року 46,8% жителів Кубані були українцями, тоді як росіян там було лише 41%.

Стародубщина

Ця територія - переважно частина Брянської області рф. Найменша її частина належить зараз до Гомельської області Білорусі. Історично Стародубщина є шматочком Чорноговсько-Сіверської землі, тоді ж було засновано і місто Стародуб, від якого вона вийшла назвою (1096 року). Зі Стародубщини походив гетьман Української держави Павло Скоропадський (1873 - 1945).

До складу Московії Стародубщина перейшла у XV столітті. Проте місцеві жителі продовжували вважати себе українцями та 1648 року підтримали Богдана Хмельницького. Було створено Стародубський козацький полк. Підсумком цього згодом стало входження Стародубщини до української держави XVII століття – Гетьманщини. А потім включення її до складу Речі Посполитої. У другій половині XVII століття Стародуб став одним із найбільших ринків українських товарів. 1918 року у Брестському світі з більшовиками Стародубщина увійшла до складу УНР.

Північна та Східна Слобожанщина або Подоння

Українські етнічні землі, розташовані в межах трьох областей росії - Курської, Білгородської та Воронезької. Звідси був родом Микита Хрущов. Колонізувалась українцями в середині - другій половині XVII століття. Ці області входили до складу УНР і був закон від 29 листопада 1917 р. про проведення установчих зборів на цій території.

Кількість українців у цих областях завжди штучно занижувалась офіційною пропагандою росії. Проте, добре відомий фестиваль української культури "Місто Розсош – у тобі Україна жива!", який відбувався на початку 2000 років у Розсоші Воронезької області.

Карта

Зеленський виступив з промовою на День соборності

Під час привітання зі святом 22 січня президент України вказав на кроки спрямовані не лише для зміцнення соборності України й нашого народу, а й дії задля соборності прав і свобод, правди про українців. Заради цієї мети він підписав указ "Про історично населені українцями території російської федерації". За словами очільника держави, "це повернення правди про історичне минуле заради українського майбутнього".

Також у промові Зеленський зазначив, що вніс до Верховної Ради законопроєкт, який дасть змогу запровадити інститут множинного громадянства. Якщо документ ухвалять, він дасть змогу мати наше громадянство всім етнічним українцям та їхнім нащадкам із різних країн світу, а також іноземцям, які захищають Україну проти росіян під час повномасштабної війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.