Перш за все, новий закон направлений на українців, які проживають за кордоном та хочуть отримати український паспорт
Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради новий законопроєкт, який має на меті запровадження інституту множинного громадянства. Втім, стосується це не тих українців, які проживають в Україні та бажають отримати інший паспорт. Все, скоріше, навпаки: документ допоможе етнічним українцям по всьому світу стати повноцінними громадянами.
Тексту законопроєкту поки що немає. Втім, редакція "Інформатора" вже розібралася в питанні.
Як зрозуміло з назви, це означає, що громадянин України зможе мати паспорт ще й будь-якої іншої держави. Звичайно, виключаючи росію як країну-агресорку. Втім, насправді все виглядає дещо інакше. А точніше, все з точністю навпаки: усі етнічні українці з інших країн зможуть отримати паспорт України. На жаль, тексту законопроєкту ще немає, однак вже зараз можна зробити певні висновки.
У зверненні голова держави не заявляв про те, що громадянин України зможе законно отримати якесь інше громадянство. Він казав саме про українців з-за кордону, які ще не мають українського паспорта, але хочуть його отримати.
Звичайно, для цього їм слід буде довести, що вони за походженням є українцями. Таким чином українськими паспортами зможуть обзавестися, наприклад, представники традиційних зарубіжних діаспор - Канади, США чи Аргентини.
Найбільш очевидний привід - це символічна дата. Адже 22 січня в Україні традиційно святкують День Соборності, свято, яке символізує єдність усіх українців, де би вони не були.
Втім, раніше голова держави заявляв, що не вбачає в питанні подвійного громадянства чогось особливого. Він виступав за таке право для українців, однак наголошував, що наразі прийняття такого закону "не на часі", адже в країні йде війна.
І от зараз голова держави заявив про плани внесення цього законопроєкту. При цьому паралельно він видав указ щодо етнічних українців на територіях росії. Досить вірогідно, що таким чином голова держави намагається "розширювати" кількість українських громадян по всьому світу, адже раніше Зеленський наголошував, що українців на планеті понад 60 мільйонів.
Поки що, на жаль, ніде. Зеленський тільки заявив, що подасть відповідний документ в Раду. Наразі він не зареєстрований в парламенті. Однак у ВР є одразу кілька проєктів законів, які в теорію можуть стати в нагоді при підготовці президентської ініціативи.
Йдеться зокрема про законопроєкти 6368-Д, 4640 та 6368-1. Закон 6368-Д підготувала група нардепів на чолі з Максимом Ткаченком зі "Слуги народу". Цей документ розроблений ще в 2022 році з метою лібералізації проблеми подвійного громадянства.
Скоріше за все, даний закон був реакцією на загрозу поступової втрати Україною своїх громадян. Адже велика частина тих, хто виїхав за кордон через російську агресію, може отримати громадянство ЄС та, відповідно, втратити український паспорт.
В законі Ткаченко, зокрема, є наступні позиції:
Законопроєкт загалом отримав досить стриманий висновок науково-експертного управління ВР. Зокрема, експерти ВР висловлюють побоювання, що цей документ може відкрити своєрідне "віконце" спецслужбам росії для накачування України своєю агентурою. Втім, його положення можуть бути використані в президентському законі.
Як ми вже зазначали вище, розмови про множинне громадянство йдуть в Україні не перший рік. Зокрема, про цю ідею в позитивному ключі висловлювався секретар РНБО Олексій Данілов.
З початком повномасштабної війни це питання тимчасово відклали. Та зараз, очевидно, повернулися знову. І у нинішнього законопроєкту є абсолютно конкретний адвокат - це голова МЗС Дмитро Кулеба.
"Я твердо переконаний в необхідності введення множинного громадянства. Ми повинні керуватися не страхом роздачі чужих паспортів в Україні, а силою українського паспорта в Україні та світі", - зазначав раніше міністр.
Кулеба частіше ніж інші робив заяви щодо множинного громадянства. І зараз цей момент врешті настав.
З квітня 2023 року в Україні діють оновлені правила набуття громадянства іноземцями. Для цього слід звернутися до Державної міграційної служби.
Щоб іноземець мав право отримати громадянство України, він має безперервно проживати на законних підставах в Україні протягом останніх 5 років. Для деяких категорій осіб цей термін становить 2 роки. До них належать:
Окрім цього, якщо іноземець прагне отримати український паспорт, він має скласти екзамен на володіння державною мовою. Також слід довести знання законів, Конституції та історії України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.