Після збою Київстару до офісу завітала поліція: що відбувається і чому падіння мережі не стало несподіванкою

Оператор тісно повʼязаний з російськими олігархами, що спричинило низку ризиків на тлі повномасштабної війни

Київстар, обшук у Київстарі
Працівники компанії у коментарях ЗМІ запевняють, що причиною збою стали дії хакерів

Зранку абоненти "Київстару" залишилися без звʼязку. Подзвонити, надіслати SMS чи скористатися Інтернетом та іншими послугами неможливо. На тлі цього мережею шириться інформація про обшук, який нібито влаштувала поліція в офісі компанії в Києві.

Водночас давно відомим фактом є те, що один з найбільших українських мобільних операторів входить до холдингу, яким володіє трійця російських олігархів. Також нещодавно стався скандал через використання SIM-карт у дронах-камікадзе, які використовує росія для атак на Україну. Інформатор розібрався, чи повʼязані ці факти зі збоєм у роботі "Київстару", який стався у вівторок, 12 грудня.

В офісі Київстару обшуки: чи правда це

Майже одразу після того, як у роботі оператора стався збій, у телеграм-каналах почала ширитися фотографія нібито обшуку в офісі компанії. На знімку можна побачити, як озброєні співробітники поліції стоять у лоббі будівлі. Однак варто звернути увагу на те, що на фото зображені саме патрульні, а не представники інших поліцейських чи силових підрозділів, які зазвичай проводять подібні слідчі дії.

Поліція в офісі Київстару

Тож повідомлення щодо можливих обшуків у "Київстарі", ймовірно, виявились фейком. До того ж ЗМІ з посиланням на співробітників компанії інформацію щодо слідчих дій в офісі заперечують. Той факт, що сам "Київстар" досі публічно про це не повідомив не дивує, адже оператор зараз намагається подолати проблеми з наданням послуг абонентам.

Збій у Київстарі: що насправді трапилось

Проблеми у роботі оператора спостерігаються на території всієї країни. Недоступними стали всі послуги - дзвінки, надсилання повідомлень, Інтернет (у тому числі домашній) тощо. Більш того, "впав" навіть офіційний сайт оператора. Служба підтримки також перейшла у режим офлайн.

На час усунення технічних складностей у компанії порадили абонентам скористатися послугою "Національний роумінг", що дозволяє перемикатися між операторами "Київстар", Vodafone та lifecell без зміни сім-карток та тарифів. Водночас у Мінцифри заявили, що "Національним роумінгом" клієнти "Київстару" скористатися не зможуть - все через те, що компанія втратила можливість ділитися даними про абонентів з іншими операторами. Тож українці, щоб залишатися на звʼязку, змушені купувати SIM-карти конкурентів "Київстара" - аналогові чи eSIM через Інтернет.

У мережі користувачі запитують, в чому ж причини таких масштабних проблем. "Київстар" не одразу повідомив про те, що саме сталося, ймовірно, тому що основна увага була сфокусована на подолання несправностей. Пізніше на офіційній сторінці в Facebook з'явилося повідомлення, що компанія стала мішенню потужної хакерської атаки. Для фіксації обставин були залучені представники правоохоронних органів та спеціальних державних служб. Скільки часу знадобиться спеціалістам, щоб оператор оговтався від атаки, наразі невідомо.

Збій у Київстарі: про ризики було відомо давно

Безумовно, користувачі уважно слідкують за тим, що відбувається з "Київстаром". Зокрема, і з тієї причини, що до компанії та раніше виникали питання. По-перше - оператор дуже тісно повʼязаний з російським капіталом.

Відомо, що "Київстар" на 100% належить нідерландській комунікаційній компанії VEON. Заснована у Москві у 1992-му, VEON (який сформувався на базі російського "Вимпелкома") є власницею одного із перших операторів стільникового звʼязку у росії.

Міноритарний акціонер VEON - компанія LetterOne Holdings. Їй належить 47,9%. Частка підсанкційних російських олігархів Михайла Фрідмана та Андрія Косогова в LetterOne - 37,86% та 47,23% відповідно. У "Київстарі" запевняли, ще в лютому 2022-го Фрідмана було усунуто від будь-яких управлінських чи бізнесових процесів у LetterOne і VEON. А його активи в компанії LetterOne заморожені відповідно до фінансових санкцій США та Великої Британії, додали в українській компанії.

Однак ці доводи не переконали державу. За даними джерел Forbes в Офісі президента, влада розглядає можливість націоналізації оператора. Співрозмовник ЗМІ уточнив, що мова йде про найближчі місяці. У жовтні суд заарештував корпоративні права Фрідмана, Косогова та їхнього партнера, росіянина Петра Авена в Україні. Серед цих активів були і права на "Київстарі".

Однак на цьому проблеми, які повʼязують "Київстар" та росію, не завершились. Зокрема, на початку грудня стало відомо, що один зі збитих дронів-камікадзе "Шахед" мав батарею, модем та SIM-карту мобільного оператора "Київстар". Ймовірно, SIM-карта дозволила російським силам використовувати мобільну мережу "Київстару" для відстеження місцезнаходження БПЛА та зміни траєкторії його польоту.

Цю ситуацію прокоментував сам оператор. В компанії наголосили, що співпрацюють з правоохоронцями, щоб подібних інцидентів не виникало. Вочевидь, росіянам не було складно отримати SIM-карти "Київстару". Щонайменше, вони мали можливість вивозити їх великими партіями з окупованих територій. Однак цей скандал все одно не пішов на користь компанії.

Водночас ще у жовтні Інформатор розповідав про ризики, які виникли на тлі повномасштабної війни через звʼязок "Київстару" з російськими олігархами. Так, вже майже два роки оператор міг приносити гроші росіянам, а відтак і російській військовій машині. Таким чином кожен із 23 мільйонів українських абонентів може бути причетний до спонсорування військових проектів путіна, коли платить за користування мобільним зв'язком Київстару. Однак на цьому ризики не закінчуються, існують й інші: 

  1. Дії топменеджерів, технічного чи адміністративного персоналу компанії можуть бути спрямовані на шкоду Україні. У разі військових дій зв'язок може зникати, працювати з перебоями. Персонал може передавати до росії конфіденційні дані користувачів, до яких компанія має доступ. Частину персоналу було призначено на посади ще до того, як росіяни усунулися від операційного управління компанією. Хто ці люди?

  2. У коді програм, що використовуються компанією, що, за даними Інформатора було розроблено на основі або з використанням програмних рішень російського оператора "Білайн", можуть бути приховані опції, що дозволяють російським спецслужбам отримувати доступ до даних про користувачів, включаючи відстеження їх переміщень (gps-трекінг), аналіз Інтернет-трафіку.

  3. Бази даних та інші масиви інформації також можуть опинитися у розпорядженні росіян.

  4. Існує ризик, що росіяни можуть вести прослуховування або запис телефонних розмов конкретних користувачів або запис і прослуховування масивів користувачів з використанням ключових слів або інших алгоритмів, у тому числі в зоні бойових дій.

Наразі всі наслідки хакерської атаки, якщо вона справді сталася, невідомі. Як мінімум, Інформатор передбачив зникнення звʼязку. Чи націлювалися можливі кібертерористи на персональні дані користувачі ще належить дізнатися. У будь-якому разі інцидент спровокує нову хвилю розмов про націоналізацію чи продаж оператора українському бізнесу. І, ймовірно, суспільство вимагатиме зробити це якнайшвидше.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube