Підсумки візиту Зеленського до США: м’яч на стороні Байдена, але вибір у нього важкий

Читать на русском

У Вашингтоні зосереджені на боротьбі за президентське крісло, проте навряд там хтось хоче жити у світі, де править росія, Іран та Китай

Читать на русском
Джо Байден
Війна йде за майбутнє

У Вашингтоні зосереджені на боротьбі за президентське крісло, проте навряд там хтось хоче жити у світі, де править росія, Іран та Китай

Візит української делегації до США не призвів до тектонічних зрушень, водночас він допоміг створити позитивне тло для перемовин між демократами та республіканцями, які зайшли в глухий кут через вимоги внести зміни в міграційне законодавство. Перед президентом Джо Байденом постає складне питання: як врегулювати ситуацію так, аби це не стало цілковитою перемогою Республіканської партії. Білий дім активізував перемовини, щоб укласти угоду зі своїми опонентами найближчим часом, проте позитивних сигналів наразі нема. Є надія, що компроміс таки знайдуть, адже йдеться про геополітичні інтереси США, водночас українцям усе більше доведеться покладатися на самих себе.

Цугцванг Байдена

Те, що в Сполучених Штатах політики вже давно знають усі аргументи про необхідність підтримки України та, що президенту Володимиру Зеленському, а чи будь-кому іншому, важко сказати щось нове, було зрозуміло від початку. Не дивно, що його слова не могли розчулити серця політиків-республіканців, точніше, вони збираються приймати рішення керуються не емоціями, а розрахунком.

Однак його поява у Вашингтоні точно не була зайвою, допомогла повернути увагу публічності та підсилила позиції тих, хто відстоює підтримку України. Сенатори-республіканці кажуть, що були «задоволені спілкуванням», як і спікер конгресу, трампіст Майк Джонсон, який назвав зустріч із Зеленським «хорошою». Але вони не змінили свою точку зору.

«Палата ухвалила HR 2 (законопроєкт про зміни в міграційному законодавстві — ред.) пів року тому, більш як шість місяців тому. Він лежить і збирає пил на столі Чака Шумера (спікера Сенату — ред.). Зараз це не питання Палати представників. Проблема стосується Білого дому та Сенату, і я прошу їх виконувати свою роботу, тому що це терміново», — перекинув м’яч на поле Байдена Джонсон.

Навіть республіканці з проукраїнського крила, такі як лідер меншості в Сенаті Мітч Макконнелл, один із тих, хто запрошував Зеленського до Капітолію, відстоює цю ж позицію. За його словами, усі усвідомлюють необхідність підтримки України, але не будуть голосувати за пакет допомоги, допоки не досягнуть угоди про зміну міграційного законодавства.

«Путін робить ставку на те, що Сполучені Штати не зможуть забезпечити Україну. Ми повинні, ми повинні, ми повинні довести, що він неправий. Конгрес Сполучених Штатів повинен діяти. Пане президенте, я не піду з України, як і американський народ», — сказав Байден Зеленському.

Але насправді, йому є над чим задуматись, пише Wall Street Journal. У Байдена цугцванг — кожен його хід погіршує ситуацію. Йому «викручують руки»: або він йде на вагомі поступки республіканцям, або ставить під ризик допомогу Україні в надії, що його політичні опоненти схаменуться в останній момент і підуть на компроміс. Перше означає фатальне підсилення шансів Трампа, який і так випереджає в рейтингу Байдена, адже непопулярне рішення призведе до втрати підтримки меншин та мігрантів, якою демократи традиційно користуються. Друге — ставить під загрозу оборону України, геополітичну вагу Вашингтона, і, знову ж таки, несе ризики втрати електоральної підтримки, особливо, якщо бойові дії будуть катастрофічними для нас.

Термінові перемовини

Після зустрічей із Зеленським одразу кілька впливових республіканців заявили, що виділення допомоги Києву до кінця цього року є малоймовірним. До прикладу, такої думки дотримується сенатор Макконнелл. Він каже, що навіть суто процедурно на це замало часу. Водночас «малоймовірно» та «неможливо» — різні речі. У Сполучених Штатах є механізм прийняття рішень, згідно з яким спікер Конгресу у виняткових випадках може відкликати депутатів із відпусток.

Спікер Джонсон каже, що з Зеленським хороше поговорили, але Байден має поступитися. Фото: Getty Images
Спікер Джонсон каже, що з Зеленським гарно поговорили, але Байден має поступитися. Фото: Getty Images

 Politico з посиланням на власні джерела, повідомляє, що Адміністрація Байдена проводить роботу в надії забезпечити допомогу Україні до канікул, або принаймні пришвидшити її ухвалення після їх закінчення, на другий тиждень після Нового року. Перемовини активізувалися, у вівторок, 12 грудня, після того, як пролунали заяви про неможливість досягнення позитивного результату найближчими днями.

Як компромісне рішення Білий дім розглядає механізм прискореної депортації осіб, які не можуть довести законність свого перебування в США. Пропонують також запровадити обов’язкове утримання під вартою до початку процедури прискореного видворення. Хочуть домовитися про підвищення вимог щодо «обґрунтованої небезпеки», необхідних для того, аби людина мала право на притулок.

Водночас Білий дім відмовляється від пропозиції республіканців заборонити умовно-дострокового звільнення у випадку перетину кордону. Цей інструмент давав можливість адміністрації створювати легальних шлях в’їзду, зокрема для афганців та українців, які шукали притулку. Сенатори-республіканці також вимагають автоматизації закриття кордону: кордон перекриють для мігрантів, якщо кількість бажаючих його перетнути досягне певного рівня.

Так чи інакше, така активність Білого дому свідчить про те, що терміни виділення допомоги підтискають. Водночас нема гарантій, що навіть, якщо угоду між партійними фракціями погодять у Сенаті, її підтримає Конгрес.

«Білий дім метушиться. Вони зараз у відчаї», — сказало джерело Politico.

Битва за Захід

У Пентагону залишилося запасів зброї, які можна використати для надання допомоги Україні, Ізраїлю чи іншим союзникам, на суму приблизно 4,4 мільярда доларів, це відносно небагато. Замороженими залишаються контракти на виготовлення нових затребуваних озброєнь.

Після новин про проблеми з голосуванням у Штатах, роль «дорослих у кімнаті» взяли на себе інші, до прикладу, японці, оголосили про пакет допомоги, розміром у 4,5 мільярда доларів, норвежці, обіцяють ППО та підтримку на рівні 1,8 мільярда доларів. Європа не в змозі повністю компенсувати самоусунення США, зокрема, коли йдеться про забезпечення Україною боєприпасами, але на якийсь час цього вистачить.

Під час спільної з президентом Байденом пресконференції Зеленський пояснив, як Київ бачить продовження бойових дій: на 2024 рік Україна планує нарощувати сили, забезпечити захист повітряного простору та знищувати логістику ворога, аби придушити спроби контрнаступу. Як повідомляє Politico з посиланням на власні джерела, український президент просив виділити далекобійну зброю. Зокрема йдеться про балістичні ракети ATACMS з дальністю дії 500 кілометрів. Про це Зеленський говорив, зокрема, з Джонсоном. Видання нагадує, що саме республіканці відстоюють ідею постачання Києву цієї зброї.

«Ми дійсно захищаємо демократію, ми дійсно захищаємо свободу. Ми показали справжній успіх у Чорному морі: це дійсно була дуже складна операція. Ми зараз створили зерновий коридор. Росія не має впливу на нього. Ми знищили більшу частину російського флоту, який перебував у наших водах і поблизу нашого тимчасово окупованого Криму. Це величезний результат», — заявив Зеленський в інтерв’ю рупору республіканців телеканалу Fox News.

Дональд Туск каже, що збирається мобілізувати сили Заходу на допомогу Україні. Фото: Getty Images
Дональд Туск каже, що збирається мобілізувати сили Заходу на допомогу Україні. Фото: Getty Images

У житті багато ірраціонального, але навряд американці хочуть бачити світ, у якому путін святкує перемогу над Україною. Це означає, що США втрачає позиції, Іран і Північна Корея визначають долю народів, а Китай домінує в Індо-Тихоокеанському регіоні. Це буде світ де всі масово озброюються ядерною зброєю, адже віра в союзи зруйнована. Коли новообраний прем’єр Польщі Дональд Туск заявляв, що «напад росії на Україну — це фактично напад на нас усіх», він анітрохи не перебільшував. Водночас 2024 рік — це рік виборів, тож будь-яка допомога, яка буде схвалена в Конгресі, навряд чи буде такою, яку Вашингтон надавав у перші два роки війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.