Підготовка до анексії: Ніколас Мадуро оголосив територію Гаяни частиною Венесуели

Мадуро заявив, що регіон Гаяна-Ессекібо сусідньої країни має стати 24 штатом Венесуели

Мадуро, Гаяна
Мадуро оголосив про намір анексувати частину Гаяни

Президент Венесуели Ніколас Мадуро закликав парламент країни ухвалити закон про "захист спірної території". За його словами, регіон Гаяна-Ессекібо сусідньої Гаяни має стати 24 штатом Венесуели. Він також висунув ультиматум компаніям, які займаються там видобутком нафти - вони мають за 3 місяці завершити усі свої справи там. 

Про це повідомляє видання Ultimas Noticias. Зазначається, що 3 грудня відбувся референдум, у якому громадян спитали, чи підтримують вони окупацію території сусідньої країни. За результатами голосування, в авторитарній країні нібито 95% людей схвалюють всі п'ять питань референдуму. З них щонайменше 10,5 мільйонів громадян підтримали рішення президента. 

Мадуро також доручив державним відомствам Венесуели, які видають ліцензії на видобуток нафти та газу створити на території Гаяни-Ессекібо свої представництва. Усі хто працював на території, яку диктатор оголосив своєю, мають піти звідти. 

Венесуела добуває найбільше нафти серед країн Латинської Америки. Вона також товаришує з росією. Ба більше, венесуельці купували російську зброю та навіть співпрацювали з оборонним сектором рф і постійно обмінювались товарами військового призначення. 

Референдум у Венесуелі

23 жовтня 2023 року Національна виборча рада Венесуели оголосила, що на референдумі в країні будуть підійматись питання щодо анексії Гаяни-Ессекібо. Громадяни мали б відповісти на такі питання:

  • "Чи згодні ви всіма способами, відповідно до закону, відкинути лінію, обманним чином нав'язану рішенням Паризького арбітражу 1899 року, яка прагне позбавити нас нашої Гаяни-Ессекібо?"
  • "Чи підтримуєте Ви Женевську угоду 1966-  року як єдиний чинний правовий інструмент для досягнення практичного і задовільного рішення для Венесуели та Гаяни у суперечці про долю територій Гаяни-Ессекібо?"
  • "Чи згодні ви з історичною позицією Венесуели щодо невизнання юрисдикції Міжнародного суду в питанні
  • вирішення територіальної суперечки довкола Гаяни-Ессекібо?"
    "Чи згодні ви протистояти всіма законними засобами претензіям Гаяни на одностороннє розпорядження морем до делімітації, що є незаконним і таким, що порушує міжнародне право?"
  • "Чи згодні ви зі створенням штату Гаяна-Ессекібо та розробкою прискореного плану комплексної допомоги нинішньому та майбутньому населенню цієї території, що включає, серед іншого, надання громадянства та посвідчення особи? Венесуела, відповідно до Женевської угоди та міжнародного права,   інкорпорує згаданий штат на карту венесуельської території?"

Конфлікт довкола Гаяни-Ессекібо

Гаяна-Ессекібо - це спірна територія на заході країни Гаяна, в басейні річки Ессекібо. Її площа складає майже 160 тисяч квадратних кілометрів. Населення регіону країни становить 283 000 осіб. Наприкінці 19-го століття на території Британської Гвіани на захід від річки Ессекібо, були виявлені великі поклади золота та алмазів. Тому венесуельська влада того часу оголосила, що ці території мають бути під Венесуелою. Однак, міжнародний арбітражний трибунал 1899 року вирішив спір переважно на користь Британії, яка тоді володіла цією колонією.

Водночас Венесуелі передали ділянку на північному заході Британської Гвіани. Проте, венесуельцям не вистачило такої кількості землі й вони за 4 роки до отримання незалежності Гаяною з 1962 року вимагали передати Венесуелі ці території. Ці претензії висловлював не лише сучасний президент Венесуели Мадуро, а й навіть такий відомий політичний діяч цієї країни, як Уго Чавес.

З 1962 року, за 4 роки до отримання Гаяною незалежності від Британії, Венесуела знову стала вимагати території на захід від річки Ессекібо - площею близько 160 тис. км², тобто майже три чверті всієї території Гаяни. Ці претензії повторювалися всіма президентами Венесуели, зокрема Уго Чавесом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube