Пацієнти після трансплантації серця повідомляють про дивні зміни особистості
Ви напевно не раз чули про те, що люди, які пережили пересадку серця, помічають у своїй поведінці нові дивні повороти. Когось ні сіло ні впало починає тягнути до їжі, яку до цього людина не любила чи навіть не пробувала. Хтось повідомляє про змінені емоції та навіть спогади, які є чужими. Чи може бути так, що органи якимось чином переносять частинку особистості свого попереднього власника. Спробуємо розібратись.
Коли втрачається вся надія для однієї людини, це може стати порятунком для іншої. Поява трансплантації органів врятувала незліченну кількість життів після того, як у 1954 році людині вперше успішно ввели чужу нирку. Відтоді люди почали трансплантувати все: від легень до печінки, серця та навіть обличчя, йдеться в матеріалі IFLScience.
Згідно з оглядом 2024 року питання про те, чи можуть трансплантовані органи передавати пам’ять, особливо поширене серед тих, кому пересадили серце. Люди повідомили про зміну уподобань щодо всього, від їжі до музики, професії й сексуальної орієнтації.
Так, в однієї людини розвинувся страх води після отримання органу від потопаючої жертви. У 2002 році медики детально описали випадок про любов до курячих нагетсів:
"Вона була танцівницею та хореографом, яка дбала про своє здоров’я. Після виходу з лікарні у неї виникло нестримне бажання піти в ресторан Kentucky Fried Chicken і замовити курячі нагетси, їжу, яку вона ніколи не їла. [...] Цікаво, що нез’їдені нагетси "Кентуккі Фрід Чикен" були знайдені в куртці молодого чоловіка, коли його вбили (мова про донора жінки – прим. ред.)".
Звучить як щось із наукової фантастики, але вчені дослідили, чи існує якийсь механізм, який міг би це пояснити. "Маленький мозок" серця – складна нейронна мережа, яка вкорінена у серці, і відіграє набагато більшу роль у частоті серцевих скорочень, ніж вважалося раніше.
Історично зв’язок серце-мозок більше розглядав вплив мозку на серце, але з часом люди виявили, що це вулиця з двостороннім рухом. Існує припущення, що серце може спілкуватися з мозком за допомогою неврологічних, біохімічних, біофізичних та енергетичних механізмів.
"Трансплантація серця може передбачати передачу особистісних рис і спогадів донора, що кидає виклик звичайним поглядам на пам’ять та ідентичність", – написали дослідники.
Вчені ще не виявили чіткого механізму, який міг би пояснити, як і чому пацієнти після трансплантації повідомляють про нові спогади або зміни особистості. Додайте до цього ліки проти відторгнення та для знеболення, і з'явиться багато змінних, які будуть мати значення.
Ще є багато запитань, на які ще потрібно відповісти, коли йдеться про те, як і чому пацієнти після трансплантації повідомляють про свій новий досвід. Але є й те, на яке можна відповісти вже зараз. Що саме за життя любили їсти донори.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.