Коли варто судитися з Пенсійним фондом і скільки це коштує

Малозабезпеченим українцям держава гарантує безоплатну правову допомогу

Судові процеси стосовно пенсій тривають дуже довго
Судові процеси стосовно пенсій тривають дуже довго

В Україні пенсійне законодавство постійно змінюється. Дуже часто воно звужує пенсійні права людей, на які вони могли розраховувати раніше. Це однозначно дає підстави для звернення у суди. Що говорять про суди з ПФУ  юристи?

Держава взяла на себе зобов’язання, які не може виконати

Як приклад , юристи приводять ситуацію з забезпеченням пільгових пенсій «дітям війни». Свого часу було ухвалено закон, який обіцяв таким особам доплату до пенсії в розмірі 30% прожиткового мінімуму. Потім закон кілька разів переписували: спочатку зменшили розмір надбавки, а потім взагалі зазначили, що розмір має встановлюватися Кабінетом Міністрів.

"Кабмін встановив надбавку спочатку в розмірі 7% прожиткового мінімуму, а потім взагалі – у фіксованому розмірі 66,43 гривні. З 2014 року ця сума не переглядалася. Звісно, юристи не стояли осторонь і допомогли тисячам пенсіонерів отримати через суд підвищену надбавку, передбачену першою редакцією закону - з доплатою за попередній час", - розповів юрист, експерт з пенсійної справи Сергій Коробкин.

До того ж законодавство не лише переписується, але і дуже часто виписано недостатньо чітко. Це також дає підстави вишукувати лазівки для оскарження тих чи інших рішень або дій ПФУ.

Суддя-речниця Шостого апеляційного адміністративного суду Оксана Епель бачить проблему ширшою. Вона вважає, що держава свого часу взяла на себе дуже багато зобов’язань, які тепер не може виконати:

«На законодавчому рівні держава взяла на себе доволі високі зобов’язання, які не відповідали економічній ситуації. І зараз ми всі розуміємо, що ця ситуація погіршилася ще більше, тому попереду я передбачаю тільки збільшення кількості соціальних спорів», - каже Епель.

Найчастіше до суду звертаються військові пенсіонери

За даними Сергія Коробкина, військові пенсіонери та пенсіонери інших силових структур судяться з ПФУ найбільше за інших.

«Перша причина полягає в тому, що закон чітко зобов’язує перераховувати військові пенсії в разі, якщо збільшується грошове забезпечення у чинних військових. Однак такі перерахунки під різними приводами держава багато років ігнорувала. Друга найбільша причина – перерахунок військових пенсій в 2018 році. Тоді Кабмін офіційно підняв оклади силовикам і постановив перерахувати військові пенсії. Але ПФУ зробив це специфічним чином. Оклади, що враховуються при обчисленні пенсії, збільшили, а відсоток від окладів зменшили», - розповів Коробкин.

Він зауважив, що раніше військові пенсії могли призначати в розмірі до 90% від окладу, залежно від вислуги років. Але потім закон змінили і тепер максимальна пенсія – це 70% від окладу.

«Спочатку раніше призначені пенсії не чіпали, нововведення начебто стосувалося лише майбутніх пенсіонерів (що також певною мірою несправедливо). Але в 2018 році при масовому перерахунку старих пенсій цей відсоток всім автоматично урізали, мотивуючи це тим, що вже діють нові правила. В цілому, пенсії у людей зросли через збільшення окладів, але зросли не так сильно, як могли, через зменшення відсотку від окладу. Це і стало приводом для масового звернення до судів», - сказав юрист.

Чорнобильські пенсії – теж через суд

Причин для звернення до суду може бути безліч. Сергій Коробкин каже, що чорнобильські пенсії – теж розповсюджений приклад. Тут мова може йти і про відмову у призначенні дострокової пенсії через брак якихось документів, і про розмір самої пенсії.

«Колись в профільному законі було прописано, що ліквідатори з інвалідністю І групи мали отримувати не менше 10 мінімальних пенсій. Цю норму з закону давно викреслили, але суди досі тривають, і ліквідатори їх систематично виграють, бо адвокати апелюють саме до старої норми закону. У той же час ПФУ спирається на чинну редакцію закону», - розповів юрист.

Крім чорнобильських пенсій, розповсюджені випадки судових розглядів – це і перехід з одного виду пенсії на інший.

«Справа в тому, що при призначенні пенсії за віком застосовується показник середньої зарплати по країні за три роки, що передують року звернення по призначення пенсії. А коли мова йде про перехід з одного виду пенсії на інший, то ПФУ, зазвичай, застосовує старий показник зарплати (той, що застосовувався при розрахунку попереднього виду пенсії). Адвокати доводять, що це неправильно, особливо, якщо пенсія призначалася за нормами одного закону, а перехід відбувається на пенсію, передбачену іншим законом. І такі справи також виграються. Тут приклад саме того, що ПФУ трактує певну норму закону одним чином, а адвокати іншим», - зауважує Сергій Коробкин.

Чи дорого судитися і скільки може тривати процес

До суду, як правило, звертаються більш підготовлені пенсіонери, які працювали у відповідних державних органах, або, наприклад, військові. Хоча є випадки і зі звичайними пенсіями за віком.

«Якщо людина малозабезпечена і не в змозі заплатити, то держава гарантує їй безоплатну правову допомогу», – нагадують юристи.

Схема оплати в адвокатських фірмах може відрізнятися. Деякі компанії за свої послуги беруть місячний розмір пенсії, незалежно від того, якою є пенсія: три, десять чи двадцять тисяч гривень.

Судові процеси тривають дуже довго. За словами юристів, ПФУ використовує будь які засоби, щоб затягувати час.

«Добре, якщо перша інстанція розглянула справу протягом трьох місяців. Потім 30 днів дається на апеляцію. ПФУ, як правило, подає апеляцію якщо не на 30-й, то на 29-й день. Потім вони не сплачують спеціальний судовий збір. Таким чином, апеляційний суд змушений залишити справу без руху і дати органу ПФУ час, щоб він усунув недоліки. На це зазвичай дається 10 днів, але добре, якщо вкладаються в місяць. І це знову буде в останній день. Ніколи в перший або другий», – розповідають правознавці.

В кращому випадку рішення пенсіонер отримує за 7-8 місяців від часу звернення.

Чи варто взагалі судитися

Навіть якщо суд виніс рішення на користь пенсіонера, то починаються проблеми з його виконанням. Добровільно рішення виконується довго. Щоб ПФУ виконав його примусово, людині потрібно звернутися по виконавчий лист. На виконання судових рішень у держави грошей немає.

Проте, борги час від часу виплачуються. У ПФУ зазначають, що пенсійні виплати за минулий період, у тому числі нараховані на виконання рішень суду, проводяться отримувачам за окремою програмою, передбаченою в бюджеті на відповідний рік. Це питання регулюється постановою Кабінету Міністрів від 10.11.2021 № 1165.

Втім, щоб недоотримана пенсія за минулий час була виплачена, про це має бути чітко вказано в рішенні суду.

Чи варто звертатися до суду? Юристи зауважують, що інколи питання можна вирішити і без суду. Правильність дій місцевого органу ПФУ дуже часто можна оскаржити, написавши заяву або скаргу до обласного управління або безпосередньо до центрального апарату ПФУ, що знаходиться в Києві.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube