Peer-to-peer у деталях: принцип роботи та особливості P2P-платежів і угод

Перекази P2P - це операції, що здійснюються між двома користувачами без участі банків та інших фінансових посередників

Переваги однорангових платежів
Операції P2P використовуються в різних фінансових відносинах

Операції P2P, що охоплюють угоди та транзакції за участю двох фізичних осіб з застосуванням цифрових інструментів, активно використовуються в різних фінансових відносинах: від простих розрахунків за товари та послуги до інвестицій у бізнес-проєкти. У цьому матеріалі ми розповімо про особливості, сферу застосування та переваги однорангових платежів.

Peer-to-peer у деталях: принцип роботи та особливості P2P-платежів і угод 1

У чому суть P2P-транзакцій

Технологія P2P (peer-to-peer), що передбачає рівноправність і пряму взаємодію учасників однієї системи, використовується не тільки у фінансах, а й в інших сферах людської діяльності — у комп'ютерних мережах, файлообмінниках і месенджерах.

Перекази P2P — це операції, що здійснюються між двома користувачами без участі банків та інших фінансових посередників, але з залученням спеціалізованих сервісів, застосунків і платіжних платформ. Однорангові онлайн-операції є швидкою та зручною альтернативою готівковим розрахункам, банківським переказам і відправленню грошей через міжнародні платіжні системи, що стягують за свої послуги чималу комісію. Найчастіше надіслані кошти доставляються адресатові миттєво, в окремих випадках платежі затримуються до 3 днів.

Використання P2P-переказів на реальних прикладах

Децентралізовані платежі знаходять широке застосування в повсякденному житті людей, діяльність яких жодним чином не пов'язана з фінансовою сферою. Втім, стартапери, інвестори та криптотрейдери здійснюють P2P-транзакції не рідше. Розглянемо принципи роботи однорангової технології в різних напрямках, з'ясуємо, навіщо та як її використовують.

Перекази card-to-card

Транзакції C2C передбачають перекази грошей з картки однієї фізособи на банківський рахунок іншої. В Україні такі операції використовуються для:

  • термінового відправлення грошей друзям і родичам у межах країни, іноді також за кордон;
  • одноразових або здійснюваних не на постійній основі розрахунків за товари чи послуги (наприклад, під час продажу речей, що не використовуються, або техніки через інтернет);
  • відправлення допомоги благодійним фондам і волонтерським проєктам.

Оплати фізособам-підприємцям і юридичним особам здійснюються не за номером картки, а за реквізитами у форматі IBAN.

Фінансові операції здійснюються за допомогою:

  • інтернет-банкінгу (на сайті установи або в мобільному застосунку);
  • платіжних сервісів;
  • терміналів самообслуговування.

Швидкі P2P-перекази на сайті https://www.portmone.com.ua/p2p — один з найнадійніших способів відправлення грошей з картки на картку. З авторизованих і неавторизованих користувачів Portmone стягується всього 5 грн комісії плюс 1% від суми, що надсилається. Водночас платіжні дані клієнтів надійно захищені: щодо доступу шахраїв до конфіденційної інформації можна не хвилюватися.

Окрім цього мільйони користувачів з усієї України використовують Portmone для оплати комуналки, розрахунків з провайдерами телекомунікаційних послуг, поповнення мобільного та карток для проїзду в громадському транспорті, придбання страховки. Можливість здійснення регулярних і разових платежів на одній платформі не тільки заощаджує час, а й дозволяє контролювати витрати.

Peer-to-peer у деталях: принцип роботи та особливості P2P-платежів і угод 2

Криптовалютні платежі та обмін цифрових монет

Транзакціями peer-to-peer за своєю суттю є однорангові пірингові платежі з одного віртуального гаманця на інший за допомогою спеціальних сервісів і застосунків. Водночас у криптовалютній сфері під P2P найчастіше мають на увазі угоди щодо обміну цифровими активами.

P2P-платформи — це сайти, на яких люди залишають оголошення про купівлю або продаж віртуальної валюти та вказують курс. Гроші та монети спочатку надходять на рахунки самого сервісу, а потім переказуються учасникам. Перевага транзакцій полягає в їхній захищеності майданчиком.

Інвестування в бізнес-проєкти та P2P-кредитування

Якщо йдеться про кредитування, угоди здійснюються за участю P2P-майданчика, що є альтернативою банку, як і у випадку з купівлею-продажем криптовалюти. Позичальник, котрий хоче отримати гроші на розвиток бізнесу, реєструється на спеціальному сервісі, проходить верифікацію та залишає заявку. Інвестор переказує гроші на гаманець на платформі, після чого кошти зараховуються на картку позичальника.

Інвестування відрізняється від кредитування тим, що у першому випадку вкладник отримує дивіденди з прибутку, у другому — повертає собі надані кошти з відсотками. Обидва інвестиційні інструменти вигідні з точки зору можливості отримання пасивного доходу.

З іншого боку, ризик втратити гроші досить високий. Гарантії повернення вкладів, як у разі оформлення банківського депозиту, немає. Через малу кількість благонадійних позичальників з високим рейтингом і відсутність правового регулювання рівень P2P-сервісу, пов'язаного з інвестуванням, в Україні поки що дуже низький.

Чому P2P-перекази — це зручно

Перевагами P2P-платежів та обмінних операцій є:

  • простота використання платіжних інструментів і сервісів;
  • висока швидкість переказів;
  • мінімальні комісії або взагалі їхня відсутність.

Транзакції, що здійснюються через P2P-майданчики та застосунки, як правило, безпечні. Сервіси використовують технології шифрування та моніторингу, що забезпечують захист особистої інформації платника та одержувача, а також збереження коштів.

На жаль, перекази peer-to-peer не позбавлені недоліків. Головний з них — неможливість скасування транзакції в разі помилкового надсилання коштів. Найчастіше повернути гроші можна лише за добровільною згодою людини, що їх отримала. Перекази з картки на картку здебільшого доступні в межах однієї країни, для міжнародних переказів існують обмеження.

Щоб не втратити особисті кошти під час P2P-переказів, користуйтеся перевіреними сервісами, уважно перевіряйте реквізити та ім'я одержувача перед відправленням грошей за номером картки. Перш ніж здійснити платіж, перевірте наявність достатньої суми на балансі. Крім того, будьте готові до того, що операція може тривати кілька днів. Щоправда, таке буває лише в окремих випадках: зазвичай кошти надходять за лічені хвилини.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube