Панама та США підписали важливі угоди з безпеки, але суперечливі заяви щодо контролю над Панамським каналом створюють невизначеність. Різні трактування в офіційних заявах двох країн залишають відкритим питання про суверенітет і стратегічне значення каналу
Панама та США уклали угоди, що стосуються безпеки та співпраці в регіоні. Але питання щодо контролю над Панамським каналом залишається невизначеним. У заявах двох країн містяться суперечливі формулювання.
Як повідомляє The Hill, міністр громадської безпеки Панами Френк Абрего заявив на прес-конференції, що міністр оборони США Піт Гегсет після приватної зустрічі з високопосадовцями Панами "визнали суверенітет Панами над Панамським каналом". Однак різні версії спільної заяви надають протилежні трактування цього питання.
Зокрема, у іспаномовній версії заяви Панама заявляє, що міністр оборони США визнав "лідерство та невід'ємний суверенітет Панами над Панамським каналом і прилеглими територіями". Проте англомовна версія, яку опублікував Пентагон, не містить згадки про суверенітет Панами над каналом.
Американські медіа звертають увагу на те, що розбіжність між заявами виникла після риторики президента Дональда Трампа, який раніше натякав на можливість втручання США в управління каналом, аби запобігти його контролю з боку Китаю. У свою чергу, Панама заперечує, що Китай має вплив на цей важливий судноплавний шлях.
Міністр оборони США Піт Гегсет, який перебував у Панамі для участі в конференції з безпеки, заявив, що США "допомагають забезпечити контроль Панамського каналу від китайського впливу". За його словами, Пентагон підписав меморандум з Панамою про безпеку, щоб протистояти "зловмисному впливу" Китаю в регіоні. Гегсет наголосив на важливості захисту цієї стратегічної території від стороннього контролю.
"Панамський канал є важливою територією, що повинна залишатися під контролем Панами разом з Америкою, а не Китаєм", – підкреслив він.
Міністр оборони також оголосив про плани США і Панами щодо подальшого розвитку військового співробітництва. Зокрема щодо спільних навчань та забезпечення безпеки каналу.
Зміст угоди щодо Панамського каналу викликає суперечності у Вашингтоні. Гегсет, на запитання щодо визнання суверенітету Панами над каналом, відповів, що "ми ясно розуміємо, що Панамський канал знаходиться в Панамі", і що важливо забезпечити захист суверенітету Панами від "зловмисного впливу".
Зі свого боку, Панама заперечує можливість розміщення постійних військових баз США на своїй території, хоча й зазначає, що продовжуватиме співпрацювати з США в питаннях безпеки. Серед іншого, підписаний меморандум передбачає компенсацію США за проходження їхніх кораблів через канал, а також прискорений транзит для військових суден Панами та США.
Нагадаємо, раніше президент Дональд Трамп висловлював наміри відновити контроль над Панамським каналом, стверджуючи, що Китай нібито керує цим важливим стратегічним об'єктом. Однак президент Панами Хосе Рауль Муліно підкреслював, що канал знаходиться під повним контролем його країни, і він залишається "Панамським". При цьому Трамп не виключав можливого використання військової сили у випадку, якщо Панама не погодиться із поверненням Панамського каналу під юрисдикцію Штатів.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.