Зараз ринок криптовалют в Україні існує в «сірій зоні»
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку нещодавно опублікувала «Матрицю оподаткування віртуальних активів». Це дослідження, що містить аналіз міжнародного досвіду та конкретні рекомендації щодо податкового регулювання криптоактивів в Україні. Документ охоплює різні сценарії: від звичайних транзакцій до специфічних випадків, таких як майнінг, стейкінг чи airdrop. Про це у своєму Telegram-каналі розповів адвокат Яків Воронін.
Хоча Україна й ухвалила у 2022 році Закон «Про віртуальні активи», але він досі не працює — саме через відсутність змін до Податкового кодексу. Фактично, зараз ринок криптовалют в Україні існує в «сірій зоні» — активи не заборонені, але їх правовий статус та порядок оподаткування залишаються невизначеними.
Матрицю розробляли з урахуванням «практик провідних юрисдикцій» — Німеччини, Швейцарії, Естонії, Сінгапуру та інших країн, які вже сформували власні підходи до оподаткування цифрових активів. Документ охоплює різні сценарії: від звичайних транзакцій до специфічних випадків, таких як майнінг, стейкінг чи airdrop.
Перш за все, всі токени поділили на три групи.
У більшості випадків податок платитиметься з чистого доходу (дохід мінус витрати), але є нюанси. Можливе оподаткування як всього виторгу, так і лише при виході у фіат (коли міняєте криптовалюту на гривні чи долари).
Майнінг та стейкінг у різних країнах оподатковуються по-різному. Десь це розглядають як підприємницьку діяльність, десь — як отримання інвестиційного доходу. Тож українському законодавцю ще доведеться визначитися. Для тих, хто вже має криптоактиви, набуті до набрання чинності закону, можуть запровадити спеціальний перехідний режим — щоб не виникало проблем із підтвердженням витрат на їх придбання.
"Проте треба розуміти, що «Матриця оподаткування» — це лише рекомендаційний документ. Законопроєкт, який би дійсно зрушив питання з мертвої точки планують підготувати до жовтня 2025 року. Втім подібні обіцянки ми чули неодноразово і минулого року, а врегульованої криптовалюти, як не було, так і немає. Тож чи будуть внесені відповідні зміни до Податкового кодексу та коли це станеться — питання відкрите", - додав Воронін.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку України розробила матрицю, яка демонструє варіанти оподатковування різних операцій з віртуальними активами — від майнінгу до airdrop. Вона базується на міжнародному досвіді та адаптована до української юрисдикції. Завдання — допомогти відповідальним органам прийняти зважене рішення. І під час цього процесу важливо враховувати переваги та недоліки кожної моделі, адже ці аспекти можуть критично впливати на ринок і податкову відповідальність.
"Раніше ми вже презентували документ на робочій групі при профільному комітеті Верховної ради України, тепер хочемо познайомити з ним і потенційних учасників ринку віртуальних активів. Переглянути матрицю можна за посиланням ", - зазначав 8 квітня очільник НКЦПФР Руслан Магомедов.
Голова комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив про завершення роботи над законопроєктом щодо віртуальних активів. За його словами, документ планується винести на розгляд комітету вже до кінця квітня, після чого він буде представлений у першому читанні в залі парламенту. Він висловив критичну позицію щодо опублікованої комісією матриці оподаткування криптовалют, яка не відповідає реальності.
"Щойно завершили робочу групу з законопроєкту з віртуальних активів. Не хочу загадувати, але багато що говорить, що до кінця квітня ми винесемо законопроєкт у першому читанні на комітет. Ще раз. Винесемо на комітет, а потім в залу. Тільки на перше читання. На жаль, хлопці з Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку знову не розібралися і опублікували якусь відому тільки їм «матрицю» оподаткування крипти, що не має жодного звʼязку з реальністю. Не звертайте уваги, в комісії таке трапляється на кожному кроці. Власне, тому ми і хочемо, щоб криптою займалися дорослі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.