Навіщо США хоче підписати угоду з Іраном
Іран і США близькі до підписання нової ядерної угоди, принаймні, набагато ближче ніж були до повномасштабного вторгнення росії на територію Україну. В останні тижні Тегеран і Вашингтон обмінялися письмовими відповідями щодо тонкощів дорожньої карти, що передбачає скасування санкцій проти Ірану в обмін на обмеження Іраном його ядерної програми.
Інформатор розбирався, як нова ядерна угода може змінити відносини росії, Ірана та Ізраїля, та чому її підписання може покращити позиції росії?
2015-го року Іран, США, Велика Британія, Росія, Франція, Китай та Німеччина підписали угоду, відповідно до якої Тегеран міг збагачувати уран до 3,67%, зберігаючи при цьому запаси урану на рівні 300 кг під постійним контролем камер спостереження Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) та інспекторів. Проте після підписання угоди у медіа з’явилося багато інформації про те, що Іран, всупереч домовленностям, продовжує збагачувати уран та працює над створенням ядерної зброї.
Міжнародне агентство з атомної енергії протягом багатьох років вимагало від Ірану відповідей на питання про техногенні частки урану, виявлені на окремих об'єктах. Спецслужби США, західні країни та МАГАТЕ заявляли і продовжують заявляти, що Іран здійснював організовану програму створення ядерної зброї з 2003 року. Іран це заперечував.
У підсумку у 2018 році тодішній президент США Дональд Трамп в односторонньому порядку вивів Америку з угоди.
Зараз у США та західних партнерів України загалом є стратегічне завдання витіснити росію з європейського енергетичного ринку. І потенційно Іран одна з небагатьох країн, яка має зайві запаси нафти, схожі на консистенцію з російськими марками, і готові до викиду на світові ринки. Вигода для представників європейських країн та Сполучених Штатів очевидна, оскільки, російські нафтопродукти складають значний відсоток європейського імпорту. У Ірану власні цілі, оскільки іранська економіка обрушилася під тягар введених санкцій. У рамках угоди зі США іранська сторона може отримати свої заморожені гроші назад, а також бонусом вихід на нафтові ринки.
Такі намагання заходу позбутися залежності від російських енергоносіїв трохи не враховують інтереси Ізраїлю, підкреслюєпрем’єр-міністр країни Яїр Лапід.
«Заморожені кошти, які Іран отримає в рамках відновленої угоди, вартістю приблизно 100 мільярдів доларів, дозволять режиму в Тегерані фінансувати ще більш злочинну діяльність в регіоні. Ці гроші підуть на фінансування Корпусу вартових Ісламської революції. Це буде фінансувати більше нападів на американські бази на Близькому Сході. Ці гроші будуть використані для зміцнення Хезболли, ХАМАС та Ісламського джихаду», - висловлює свої побоювання Яїр Лапід.
І саме у такому контексті Ізраїль та росія можуть вимушено стати ситуативними союзниками, тому, на думку політичного технолога Ігоря Павленка, не враховувати інтереси Ізраїлю у цій делікатній темі не вийде.
«Відносини Ізраїлю та Ірану відкрито ворожі. Раїсі [президент Ірану Ебрагім Раїсі] напряму погрожує Ізраїлю і загалом поводиться так, наче у нього є інструмент впливу на США та інші країни», - каже політтехнолог.
Вже не перший тиждень весь світ обговорює угоду між росією та Іраном про постачання агресору іранських дронів для використання у російсько-українській війни.
«Можливо, це і є елемент тиску. Раїсі демонструє всьому світу, що вже знайшов ситуативного партнера, якому допомагатиме обходити санкції. Врешті, економіці Ірану вже важко нашкодити, а зближення зі США не виключає для Ірану співпрацю з росією. Раїсі майже нічим не ризикує. Знову запровадять проти країни санкції? Іран зараз перебуває під санкціями. А тут і вихід на світовий ринок замаячив, і можна ще й російську нафту під виглядом своєї продавати, наповнюючи бюджет», - каже Павленко.
До того ж, експерти пояснюють, що Іран прекрасно розуміє, що адміністрація Байдена не може гарантувати Раїсі довготривалість цього договору, а у разі приходу до влади республіканців ймовірність збереження домовленостей зводиться до нуля. По-друге, Ізраїль грає у цьому питанні не останню роль, особливо у контексті допомоги Україні з продажем системи «залізний купол».
Занадто багато ризиків, які по суті не гарантують, що Іран зможе допомогти світу погіршити економічне становище росії.
За словами військового експерта Олега Жданова, росія зможе використати іранські дрони в Україні орієнтовно наприкінці серпня - початку вересня, тоді підписання угоди між США та Іраном опиниться під великим питанням.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.