Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна

Читать на русском

Коли можна переходити до перемовин

Читать на русском
Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна

Коли можна переходити до перемовин

У Тегерані (Іран) диктатор росії володимир путін зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом та президентом Ірану Ібрагімом Раїсі. За офіційною версією, основною темою перемовин була військова ситуація в Сирії. Проте говорили Ердоган з путіним зокрема і про українське зерно. У деяких західних медіа побічні перемовини України, Туреччини та росії, які розпочалися ще 13 липня щодо подолання глобальної продовольчої кризи, вже охрестили першими кроками на шляху мирного врегулювання військового конфлікту, розв'язаного росією на території України. 

Інформатор з’ясовував, як перемовини щодо заблокованого в українських морських портах зерна можуть вплинути на ситуацію в Україні. 

Перемовини з росією. Жодних перемовин

13 липня представники України, Туреччини та росії знову обговорювали тему експорту української пшениці. І то була далеко не перша спроба вирішити питання загрози глобальної продовольчої кризи, де президент Туреччини Реджеп Ердоган бере на себе роль посередника. Україну на зустрічі представляв керівник Офісу президента Андрій Єрмак. 

Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна 1

«За результатами сьогоднішньої зустрічі сторони домовились сформувати Спільний координаційний центр під егідою ООН. Він буде розташований в Стамбулі. Його завданням буде здійснення загального моніторингу та координації безпечної навігації у Чорному морі», - написав Андрій Єрмак у Twitter. 

 

Одразу після розмов у Стамбулі провідні американські та британські медіа The Washington Post, The Guardian опублікували матеріали з посиланням на Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша, мовляв, досягнуті проміжні домовленості дозволяють говорити про те, що Україна та росія все ж зможуть вирішити військове питання мирним шляхом. 

«У світі, затьмареному глобальною кризою, сьогодні у нас нарешті з'явився промінь надії. Сьогодні важливий та змістовний крок, крок на шляху до всеосяжної угоди», - заявив Антоніу Гутерріш. 

Водночас в Україні представники військових кіл, зокрема військовий експерт Олег Жданов наголосив, що, попри будь-які домовленості у сфері продовольства, наша країна з вбивцями домовлятися не буде. Подібну позицію займає і політичне керівництво країни. А тим часом історія с перемовинами щодо продовольства продовжилася в Ірані та без участі України. 

Росія намагається продемонструвати світу готовність до миру

Як вже зазначалося, основною темою перемовин Ердогана, Раїсі та путіна в Ірані була ситуація в Сирії, проте окремо очільники росії та Туреччини говорили і про українське зерно. 

Як заявив на прес-конференції володимир путін, росія готова сприяти вивозу українського зерна, але за умови зняття з російської федерації санкцій, пов’язаних з експортом їхнього власного зерна. 

Звичайно, без України ніхто таке питання вирішити не зможе і про підписання жодних офіційних паперів поки що не йдеться, проте чи можна подібні розмови з росією розглядати як готовність кремля переходити до більш глобальних перемовин, але на умовах України. Опитані Інформатором політологом у цьому питанні категоричні.  

 Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна 2

«Українсько-російські перемовини ніколи не зупинялися. Вони тривають на рівні гуманітарної підгрупи, яка займається обміном полонених. Цей трек поки що працює, інші — стоять на паузі. На жаль, у нас немає чарівної палички, щоб  змусити росіян припинити вогонь. Президент Володимир Зеленський озвучив українську позицію, що ми не перейдемо до прямих політичних переговорів про врегулювання війни до того моменту, допоки росія не повернеться до кордонів на 24 лютого. Це є офіційна українська позиція», - наголошує політолог Костянтин Батозький.

Проте, за словами політолога Володимира Фесенка, обговорюючи відновлення експорту зерна, кремль намагається продемонструвати європейцям свої наміри на перемовини. Врешті, така стратегія спрямована на тих представників Європи, які хочуть якнайшвидшого закінчення російсько-української війни саме за столом переговорів. 

 Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна 3

«Тема переговорів в першу чергу спрямована на захід - на європейських політиків і державних діячів. Це такий собі своєрідний сигнал: нібито росія готова до переговорів з Україною і нібито згодна припинити війну. Але ключове слово «нібито». Бо все одно фактично нам запропонують не переговори, а капітуляцію, щоб ми погодились не просто на припинення вогню, а на російські умови», - говорить політолог Володимир Фесенко. 

Коли можна переходити до перемовин

Відповідь на це питання однозначна - до цього питання варто повернутися після того, як Україна отримає ще більше зброї та посилить свої позиції на фронті.

Ердоган та путін в Ірані: як вирішуватиметься питання українського зерна 4

«Жодних перемовин до нашого контрнаступу не буде. Якщо Збройні сили зможуть витіснити російські війська з півдня за Чонгар і Перекоп, теоретично ми могли б переходити до повернення Криму. Однак у цьому випадку вони можуть застосувати тактичну ядерну зброю. За ідеального сценарію необхідно витіснити росіян на кордони на рівні 23 лютого, можливо розглядатиметься варіант «хто де зупиниться», адже невідомо, чи віддадуть вони нам руїни Маріуполя, Сєвєродонецька і Лисичанська. Найімовірніше, Донбас зроблять демілітаризованою зоною та підпишуть договір про перемир’я», - наголошує політолог Віктор Бобиренко. 

На даний момент у кожної із сторін свої категоричні умови й позиції, що не дають шансів хоча б на якийсь умовний мир. Поєднати їх і вийти на якісь реалістичні компроміси фактично неможливо. Тож говорити про те, що після досягнення домовленостей по зерну Україна та агресор відновлять переговори про припинення вогню - невеликі. Фахівці говорять, що через якийсь час, можливо ближче до кінця року, мова може йти про певні домовленості. Однак це відбудеться тоді, коли росія зрозуміє, що вона не зможе перемогти Україну на полі бою.

Тому нинішнє вирішення питання щодо відновлення експорту зерна, яке відбувається під егідою ООН та за посередництва Туреччини, лише спроба подолання світової продовольчої кризи. Проте Україна не експортуватиме зерна без гарантій безпеки, що росія не атакуватиме наші порти через відкриті коридори.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор LiveПідписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.