Поєднання двох вірусів підвищує смертність вдвічі, тож варто вакцинуватись
З настанням холодів приходять інфекційні захворювання. І якщо грип сприймається мало не як старий набридливий знайомий, і навіть до коронавірусу ми вже трохи звикли, то їхній тандем може виявитися вже чимось “занадто”. Інформатор розпитав експерта, що можна зробити з флуроною.
Медичний термін «флурона» (англ. flurone) означає одночасне захворювання на грип та вірус COVID-19. Його ще називають “твіндемія”. Тобто це не якийсь новий вірус-мутант, а поєднання двох інфекцій. При цьому зараження необов'язково відбувається одночасно: спочатку можна захворіти на “корону”, а потім на грип. Можна і навпаки, головне, що людина ще не встигла оговтатися від однієї напасті, а вже підхопила іншу.
Не можна самостійно визначити, що хворієш на флурону. Оскільки симптоми і грипу, і COVID-19 подібні, хворий, скоріш за все, думатиме, що це одна хвороба. Лише лабораторний аналіз (так званий “ПЛР-тест”) виявить цю проблему.
Китайські медики з університету Ухань опублікували результати дослідів із одночасним зараження мишей вірусом грипу А та SARS-CoV-2. Як виявилося, таке поєднання збудників підвищує навантаження на організм та посилює пошкодження легень. Ризик смерті при «флуроні» зростає майже вдвічі, у порівнянні з захворюванням лише коронавірусом чи лише грипом.
Небезпека від твіндемії досить значна, вважає лікар-інфекціоніст, магістр медицини, Андрій Осадчий, хоча випадків такого захворювання в Україні ще не фіксували.
“Вразливими до твіндемії є такі категорії: люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями, онко пацієнти (мають знижений імунітет через отримання хіміотерапії). Також у групі ризику військові, адже вони перебувають у великому скупченні людей та ще й в польових умовах. Крім того, постійний стрес, що зрозуміло, теж негативно впливає на імунітет. І звісно, мої колеги лікарі”, — каже пан Андрій.
Після масової вакцинації від COVID-19 в суспільстві почали нехтувати карантинними обмеженнями. Це створює сприятливе тло для поширення різних штамів грипу. Водночас коронавірус нікуди не дівався. Після того як в українців виробився колективний імунітет, перебіг захворюваності на COVID-19 відбувається значно легше, але разом з грипом це може бути доволі серйозно.
“В епідсезон цього року буде циркулювати одночасно чотири штами грипу. Відповідно, досить легко можна буде захворіти одним із них. Необхідно вакцинуватися і від коронавірусу, і від грипу… Вже першого жовтня в Україну надійшла вакцина “Ваксигрип”, здається, до 200 тисяч доз. Групи ризику, а це ще й ЗСУ, СБУ, надзвичайники, медики, вагітні жінки, отримають щеплення в обов’язковому порядку. Якщо хтось хоче сам отримати щеплення, то в аптеках вакцина коштуватиме 350-400 грн, що, не є аж так багато. Її зробити варто, особливо, якщо врахувати, що тяжкі наслідки навіть для одного лише грипу для груп ризику ніхто не скасовував”, — радить пан Андрій.
Андрій Осадчий наполегливо рекомендує вакцинуватися всім, хто має змогу.
“По-перше, йде війна, і лежачі місця в лікарнях потрібні для поранених. У разі одночасного захворювання короновірусом та грипом, існує велика ймовірність опинитися на ліжку в лікарні, під апаратами штучної вентиляції легень. Тому цілком відповідально кажу — зробивши собі та своїм близьким щеплення, Ви можете вагомо допомогти солдатам, допомогти країні. Ви буквально можете врятувати комусь життя. А по-друге, на тлі війни, обстрілів, дуже ймовірними є раптові й тривалі відключення енергії. Уявіть, що це значить, опинитися підключеним до апаратів, коли відбуваються перебої з електроенергією”, — каже пан Андрій.
Він радить перед тим, як зробити щеплення проконсультуватися з сімейним лікарем, аби уникнути можливих ускладнень.
Інформатор повідомляв що відбувається з захворюваністю на COVID-19 в Україні.
Ми також розповідали що в Сумській області та Тернополі повернули масковий режим. Також надягати маски та респіратори у публічних місцях просять мешканців Києва. Крім того, в Україні змінились правила щодо вакцинації від коронавірусу.
Також Інформатор писав, яку безкоштовну допомогу можуть отримати українці при лікуванні COVID-19 у стаціонарі.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.
Богдан Зосимчук