КНР та рф, уже в статусі «молодшого партнера», мають намір кинути виклик існуючому світопорядку — такі висновки можна зробити з публікацій китайських ЗМІ
Лідер Китаю Сі Цзіньпінь завершив свій триденний вояж на підтримку вождя росіян володимира путіна. У китайській пресі, яка повністю контролюється Комуністичною партією Китаю, вийшла низка публікації, які допомагають зрозуміти, як оцінює цей візит Пекін. Згідно з наративами державної пропаганди, Китай стає одним із полюсів сили на планеті. Натомість росія фактично переходить у статус «молодшого партнера», якому Пекін надаватиме підтримку. Ресурси росії розглядаються як одна з основ подальшого домінування КНР. Червоною ниткою проходить тема «миротворчої» позиції Китаю, у той час, як США та Великобританія «розпалюють війну».
Китайські медіа називають візит «успішним» і зображають лідера Китаю Сі Цзіньпіна в блиску слави, як миротворця, стратега і провідного політичного гравця світу. Цим візитом КНР робить заявку на статус одного з геополітичних полюсів світу, а росія, де-факто, постає в китайсько-російських взаєминах «молодшим партнером». Газета Guangming Daily написала, що Сі зазначив, що «небачені протягом століття зміни розвиваються швидше, а міжнародний баланс сил зазнає глибоких змін».
Показово, що російський лідер володимир путін згадується, або для того, щоби підкреслити, як він в усьому погоджується із Сі, як він вдячний китайському лідеру, або для того, щоби підкреслити, як він в усьому бере з нього приклад.
Показове ігнорування Китаєм того факту, що Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт путіна, має демонструвати, що Пекін сам визначатиме, що головне, а що другорядне. Більш того, Сі своїм авторитетом може легітимізувати й такого злочинця, як російський правитель.
Фактично росія втрапила-таки в статус васала політично та економічно, натякають китайські ЗМІ. Пекін, очевидно, розраховує використовувати сировинну базу росії для подальшого завоювання впливу. Аж поки він не зможе стати одним із полісів геополітичного впливу.
«Експерти кажуть, що міцне стратегічне партнерство між двома великими державами приносить світові певність і може зміцнити та відновити баланс сил між великими країнами, якому США завдали серйозної шкоди в останні роки, що має важливе значення для світового миру в цілому», — заявляють у Global Times.
Пекін потурбувався і про давній страх путіна — те, що народне повстання скине його з престолу. Сі милостиво погодився підтримати свого васала, тому в китайських газетах пишуть, що Китай та росія домовилися спільно протидіяти «кольоровим революціям».
Показово, що крім путіна, китайські ЗМІ називають ім'я ще лише одного політика — очільника уряду рф Михайла Мішустіна. Повідомляють, що Сі запросив його разом із російським вождем до Пекіну. Така увага владних ЗМІ може свідчити про те, що КНР шукає когось, хто може замінити путіна на випадок його раптового зміщення, аби вберегти росію в орбіті Піднебесної.
У росії, ймовірно, розраховували отримати якісь чіткіші заяви про геополітичний альянс чи навіть союз росії та Китаю, принаймні, китайський аналог ленд-лізу. Цього, судячи з риторики Сі та висвітлення його поїздки до рф, путін не отримав. Китай чітко заявляє, що не хоче вступати в блок чи альянс із кремлем. На цьому наголошують кілька разів, що демонструє страх Пекіна щодо того, що таке зближення з росією в Європі сприймуть як загрозу й це зруйнує подальші плани КНР «відірвати» окремі країни ЄС від США.
Як пояснює Global Times, Пекін та москва спільно критикують Захід через те, що «відчувають небезпеку нової холодної війни». Але Китай зацікавлений у «збереженні гарних відносин» з іншими геополітичними гравцями — США та ЄС. Виникає питання, чи хтось у це повірить, адже водночас рф та КНР домовилися підтримувати одна одну.
«Обидві сторони повинні підтримувати одна одну в питаннях, що стосуються основних інтересів одна одної, і спільно протистояти втручанню у внутрішні справи зовнішніх сил», — повідомляє Guangming Daily.
Пекін не збирається надавати росії зброю, але обіцяє допомогати іншими способами, адже москва потрібна ослабленою і залежною, а не переможеною, пише колумніст Washington Post Девід Ігнатіус. Заявами про тісну співпрацю і спільні цінності КНР демонструє, що не дасть путіну втрати владу, принаймні, поки не знайде йому заміну.
У Китаї великі надії покладають на економічну співпрацю з рф. Схоже, цю сферу взаємовідносин вважають дуже перспективною і розглядають, як основу подальшого домінування Піднебесної.
«Сі сказав, що обидві сторони повинні зміцнювати загальну координацію, стимулювати торгівлю в традиційних сферах, таких як енергетика, ресурси та електромеханічна продукція, постійно підвищувати стійкість промисловості та ланцюгів поставок, розширити співпрацю в таких сферах, як інформаційні технології, цифрової економіки, сільського господарства та торгівлі послугами», — повідомляє Guangming Daily.
За заявами офіційних китайських ЗМІ, КНР та рф дійшли згоди щодо багатьох питаннях із «мирного врегулювання» російсько-української війни. Зокрема, нібито, домовилися, щодо того, що діалог має йти «на основі визнання Статуту ООН». Водночас не пояснюють, що саме мають на увазі.
Пекін сигналізує про готовність далі грати роль посередника й контактувати з українською владою. Вони мають намір шукати союзників серед інших геополітичних гравців.
«Після досягнення консенсусу з росією, Китай співпрацюватиме з іншими великими державами з ключовим впливом, такими як Бразилія та Франція, і підтримуватиме зв’язок з Україною, а також може шукати пропозиції від інших ключових нейтральних сторін, таких як Індія та Туреччина, щоб створити основу для припинення вогню та мирного процесу, який поділяє міжнародний консенсус», — пише Global Times.
Ці слова підтверджують попередні висновки експертів щодо того, що Сі Цзіньпін намагається репрезентувати Китай, як конструктивну, миротворчу силу, а росію, як країну, яка шукає миру та компромісу. Напротивагу тому США та НАТО виступають розпалювачами війни. Очевидно, така ж роль виділена й Україні, яка наважилася протистояти колишній метрополії.
Візит японського прем’єр-міністра Фуміо Кісіди до України неабияк роздратував китайську еліту. Вони називають цю ініціативу розпалюванням війни й остерігаються, що її можуть використати для підсилення позиції Японії в Тихоокеанському регіоні. Кісіда неодноразово наголошував, що війна в Україні є майданчиком, на якому Китай вивчає проблеми, що можуть виникнути під час вторгнення в Тайвань. Японія є третьою економікою світу, тому візит прем'єр-міністра цієї демократичної азійської країни не залишиться поза увагою інших країн регіону. Він показує, що є альтернатива китайському домінуванню.
Пекін, очевидно, роздратований тим, що під час перемовин Сі та путіна, західні країни оголосили про нові поставки озброєння та техніки. Особливо вони занепокоєні новиною про постачання Великобританією снарядів зі збідненим ураном для танків Challenger 2, які мають передати ЗСУ. У цьому питанні Китай підіграє путіну, який верещав мало не про передачу Заходом ядерного озброєння Україні й погрожував наслідками.
Global Times називає ці поставки «розпалюванням війни». Мало того, китайське видання відверто стверджує, що снаряди зі збідненим ураном є радіоактивною зброєю, згадуючи для більшого нагнітання ситуації «брудну ядерну бомбу». Іронічно, але Китай — один із найбільших забрудників екології планети, який навідріз відмовляється підтримувати деякі міжнародні ініціативи зі зменшення викидів парникових газів — каже що передача цих снарядів «аморальна», оскільки шкодить екології.
Тут видання нахабно бреше і маніпулює фактами, адже снаряди зі збідненим ураном є стандартною, але дуже ефективною проти радянської бронетехніки зброєю. Вона не завдає ядерного забруднення і не має нічого спільного з «брудною ядерною бомбою».
Інформатор писав про те, що Сі Цзіньпін та путін обговорювали на зустрічі. Ми також писали про те, чи вдалося путіну з ним домовитися про бажане партнерство
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.