За словами журналіста, питання Карабаху в Азербайджані не існує
Конфлікт у Карабасі пройшов нову фазу загострення. У середу, 20 вересня, там ухвалили рішення про припинення вогню, а вже в четвер представники вірменського населення регіону зустрінуться з представниками влади Азербайджану для обговорення домовленостей. Азербайджанський журналіст Мубариз Асланов, кореспондент ІА Report.az та BakuTV, поділився з “Інформатором” своїм баченням конфлікту у Карабасі.
“Азербайджан багато разів заявляв, що він є прихильником миру. Навіть Азербайджан, 20% території якого перебували під окупацією понад 30 років, виявив терпіння і спробував повернути цю територію від окупації Вірменії мирним шляхом. Ці території є історичними землями Азербайджану. Водночас відповідно до міжнародного права, Карабах був визнаний суверенною територією незалежного Азербайджану в 1991 році”, - каже Мубариз Асланов.
За його словами, до 2-ї Карабаської війни восени 2020 року призвела неадекватна поведінка Вірменії. Тоді азербайджанська армія відбила в армянської свої землі.
“Тристоронню угоду з Азербайджаном Вірменія підписала 10 листопада 2020 року за участі та посередництва Росії. І пообіцяла, що скоро кордони будуть делімітовані. (Вірменія) обіцяла організувати виведення військових частин, що залишилися, і вірменських сепаратистів у регіоні. Але, попри це, три роки ні Вірменія, ні Росія не виконують своїх зобов'язань”, - каже журналіст.
При цьому, у районі, який контролюють російські "миротворці" в Дирнагарі, вірменські бойовики почали переозброєння в Карабасі. Саме конвої військових боєприпасів, які перевозили збройні сили Вірменії під назвою “гуманітарний вантаж” у супроводі “миротворців”, неодноразово викривалися Азербайджаном, розповідає Мубариз Асланов.
“Попри те, що Азербайджан знищував Росію і Вірменію фактами, результату не було. Навпаки, вірменські збройні сили час від часу організовували напади на азербайджанську армію та цивільних азербайджанців, які брали участь у відновлювальних роботах у Карабасі. Тоді в Ханкенді, у суверенній території Азербайджану, були проведені фейкові вибори перед російським військовим контингентом, який представлявся миротворцями”, - каже журналіст.
Тоді вірменська армія здійснила обстріл з підконтрольної росіянам території і вбила 7 азербайджанських поліцейських і 2 цивільних азербайджанців, які працювали на відбудові звільнених районів. “Саме ці послідовні факти спонукали Азербайджан до рішучих дій. І Баку заявив, що операції триватимуть до відновлення конституційного устрою в Карабасі. Пашинян вже заявив, що вірменська армія не вступатиме в цей конфлікт. Але він закликає Росію зупинити Азербайджан. Я не знаю, про що зараз думає Пашинян, але його неадекватні дії ускладнюють прогнози”, - розповідає Асланов.
За словами журналіста, питання Нагірного Карабаху в Азербайджані не існує. А те, що відбувається в регіоні - це процес очищення від сепаратистів на карабаській території Азербайджану.
“Азербайджан не один захищає свою суверенну афазію, та має досить серйозних партнерів. Азербайджан просто хоче створити стабільність на своїй суверенній території. Так само як це намагається зробити сьогодні Україна”, - додав Мубариз Асланов.
Конфлікт навколо Карабаху між азербайджанцями та вірменами триває вже багато років. Чергове загострення сталося у вересні цього року, коли Міністерство оборони Азербайджану оголосило про "антитерористичні заходи" на території Карабаху.
Азербайджан закрив повітряний простір для російських військових літаків, які перевозили військові вантажі з Вірменії до рф. Тому вони були змушені пролетіти над Іраном і Каспійським морем на шляху до Ростова. У МЗС Азербайджану заявили, що єдиним шляхом до миру в регіоні є повне виведення вірменських військових із Карабаху. А також розпуск режиму в Степанакерті.
У росії заявили, що "стривожені" ескалацією військового конфлікту і закликають Вірменію та Азербайджан повернутися до дипломатичного врегулювання. Медики у Карабасі заявили, що в результаті військових дій загинули п’ятеро людей, 80 – поранені, серед яких є жінки та діти. За попередніми даними, 15 поранених – цивільні.
Кореспондент азербайджанського телеканалу BakuTV Мубаріз Асланов у лютому 2023 року брав участь у пресконференції президента Володимира Зеленського з нагоди річниці повномасштабного вторгнення росії в Україну. Він поставив Зеленському питання українською мовою, а після попросив про селфі.
"Якщо сьогодні азербайджанський журналіст намагається поставити мені питання українською мовою, то це вже є показником підтримки Азербайджану", - сказав Зеленський, відповідаючи на запитання.
Асланов звернувся до президента Зеленського із проханням: «Мій син мріє, щоб я зробив спільне з Вами селфі. Можна, можливо?" – поцікавився журналіст, на що отримав схвальну відповідь.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.