Невловимий "Злоччі": що відомо про короля хабарів і члена "сімʼї Януковича" Миколу Злочевського

Читать на русском

Наразі власник газовидобувної імперії і кіпрського паспорту переховується від слідства за кордоном в ОАЕ. За останні роки його двічі оголошували в розшук, але безрезультатно.

Читать на русском
Микола Злочевський
В біографії Злочевського є безліч кримінальних справ

Наразі власник газовидобувної імперії і кіпрського паспорту переховується від слідства за кордоном в ОАЕ. За останні роки його двічі оголошували в розшук, але безрезультатно.

Чиновник часів Януковича, власник великої групи газовидобувних компаній Burisma Микола Злочевський найбільш відомий скандалом з рекордним хабарем, який той намагався дати САП за закриття проти нього кримінальних справ. Український бізнесмен і учасник ТОП-20 вітчизняного Forbes вже давно не перебуває на Батьківщині і під час повномасштабної війни віддає перевагу Арабським Еміратам.

Інформатор розібрався, що відомо про одіозного доларового мільйонера, якому поки що успішно вдається уникати українського правосуддя.

Рекордний хабар Злочевського

В червні 2020 року виник скандал довкола рекордного на той час для України хабаря у розмірі 6 млн доларів. За даними слідства, Злочевський, перебуваючи за кордоном, через посередників передав неправомірну вигоду керівництву Національного антикорупційного бюро України та керівнику Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назару Холодницькому.

Як стверджували правоохоронці, хабар давали за закриття справи щодо власника Burisma Holdings - 5 мільйонів передбачалися безпосередньо за закриття справи, а ще 1 млн - за "консультаційні послуги" посереднику. У цій справі затримали трьох людей. Справа стосувалася можливої причетності бізнесмена до заволодіння коштами кредиту НБУ, виданого ПАТ "Реал банк" олігарха Сергія Курченка і легалізації цих коштів. За словами директора НАБУ Артема Ситника, вимогою зловмисників було закриття провадження щодо Злочевського до 14 червня 2020 року, тобто дня його народження.

Хабар Злочевського

У компанії Злочевського заперечили причетність свого керівника до спроби підкупити антикорупційників.

У липні-2020 Злочевському заочно повідомили про підозру в організації надання хабаря, а у серпні його оголосили у розшук. Тоді ж Вищий антикорупційний суд заочно заарештував Злочевського. За даними ЗМІ, бізнесмен знаходиться за кордоном, зокрема, в ОАЕ. Також відомо, що він разом з дочками придбав так званий "золотий паспорт" Кіпру, через що може подорожувати країнами ЄС без перешкод.

У квітні 2022-го суд дозволив передати на потреби ЗСУ $6 млн, які Злочевський нібито намагався заплатити за закриття старих розслідувань.

Інші справи Злочевського

Наприкінці 2014 року Злочевський втік з України, а на початку 2015-го стало відомо, що Генпрокуратура оголосила екс-міністра в розшук за підозрою в незаконному збагаченні.

Так, навесні 2014 року у Великій Британії наклали арешт на рахунки фірм Злочевського а клопотанням місцевого Бюро боротьби проти шахрайства в особливо великих розмірах. Правоохоронці виявили на рахунках 23 млн дол. невідомого походження. Ці гроші Злочевський, за версією слідство, нібито отримав від Сергія Курченка, якому продав Херсонську Нафтоперевалку. На той момент Курченко уже був під санкціями ЄС, а передача коштів відбувалася через складну мережу офшорів, тому британські правоохоронці підозрювали відмивання коштів. У звʼяхку з цим вони звернулися до Генпрокуратури України за додатковою інформацією

"Після листа британців ГПУ теж порушує власне кримінальне провадження №805 щодо екс-міністра – за незаконне збагачення й відмивання грошей. Британське бюро пів року півроку чекає не відповідь. За два дні до суду у Лондоні ГПУ під керівництвом Віталія Яреми надсилає коротку відповідь – офіційно Злочевському підозра оголошена не була. Лондонський суд вирішує, що тіньове походження коштів не доведене й не продовжує арешт рахунків, справа розвалюється", - писали ЗМІ.

Злочевський

Втім, вже за кілька тижнів, ГПУ оголосили Злочевському підозру і наклали арешт на маєтки, розташовані на дамбі Київського водосховища, та іншу нерухомість. Однак потім з невідомих причин провадження щодо незаконного збагачення особисто Злочевського одночасно перекваліфіковують і розширюють епізодом щодо несплати податків однією з його фірм – ТОВ "ЕСК «Еско-Північ". В результаті по обох епізодах провадження закривають у листопаді 2016 р. Також тоді МВС зняло бізнесмена з розшуку.

Тоді у прокуратурі пояснили, що висновки районної податкової кажуть про відсутність у Злочевського порушень податкового законодавства.

У 2018 році стало відомо, що фінансова розвідка США виявила 700 мільйонів доларів, які "сім’я Януковича" вивела за кордон  між 2008 і 2014 роками.

За даними ЗМІ, навіть після того, як Янукович втік у лютому 2014 року, "сім'я" зберігала  контроль над активами в Україні. Зокрема Микола Злочевський став фігурантом розслідування через переказ 24 мільйонів доларів з рахунків на Кіпрі у ПриватБанк в Латвії. В електронних листах працівники правоохоронних органів США повідомили Державну службу фінансового моніторингу про підозрілу транзакцію на початку листопада 2014 року. Через два роки латвійські ЗМІ повідомили, що Україна не допомогла у розслідуванні щодо відмивання грошей, тому заморожені 50 мільйонів євро, що колись належали українським платникам податків, залишилися у бюджеті Латвії.

Янукович і Злочевський

Також у 2015 році проти Злочевського була відкрита справа про надання компаніям групи Burisma спецдозволів на користування газовими надрами у 2010-2012 роках. Справа в тому, що на той момент бізнесмен займав посаду міністра екології. Саме міністерство Злочевського і видавало спецдозволи його ж компаніям.

Спочатку справу розслідувала Генпрокуратура, потім її забрало НАБУ, а у серпні 2017 р. провадження закрили процесуальні керівники САП через "відсутність достатніх даних".

Антикорупційна організація Transparency International Україна та Центр протидії корупції заявили про "кричущу неповноту заходів" у розслідуванні злочинів, вчинених колишнім міністром. Експерти пов’язують закриття всіх кримінальних проваджень щодо Злочевського з відсутністю незалежної позиції Генеральної прокуратури України та виконанням політичних домовленостей.

Окрім цього відомо, що Національне антикорупційне бюро України розслідує ще одну справу, де фігурує Злочевський. Йдеться про зловживання при закупівлі Мінекології у 2011 році на кошти державного бюджету послуг щодо дистанційного зондування землі.

Офіс біля Зеленського за безцінь

В листопаді 2022 року стало відомо про те, колишній міністр часів Януковича став власником офісного приміщення збанкрутілого банку "Аркада", розташованого неподалік від Офісу президента. Фонд гарантування вкладів провів аукціон за результатами якого обʼєкт був проданий за 351 млн грн. За даними журналістів, ця ціна є втричі нижчою від очікуваної вартості у 971 млн грн.

Банк Аркада

ЗМІ відзначили, що власником приміщення стала компанія ТОВ "Системойлінженерінг". Вона належить кіпрській фірмі "Ділоретіо Холдінгз", яка, у свою чергу, є власністю інших кіпрських контор — "Сермінара Лімітед" і "Гласімо Лімітед" доньок Злочевського Карини та Ганни. Зараз він в ОАЕ переховується від розшуку по кримінальним справам НАБУ, писали ЗМІ.

Банк "Аркада" було визнано неплатоспроможнім улітку 2020 року, а його майно опинилося у Фонді гарантування вкладів, який уповноважений його продати, аби компенсувати завдані збитки.

"Будівля на Ольгинській, головний актив банку (десь 30% від усього його капіталу), до фонду потрапила не одразу. Напередодні ліквідації з банку її вивели (як заставу за кредитом), переоформивши права власності на Олега Неліна, який, у свою чергу, передав будівлю в іпотеку Тарасові Будейному. Обидва пов’язані з Злочевським – є менеджерами його компаній. Відтак офіс не могли продати на звичайних аукціонах з підвищенням ціни і зрештою провели "голландський" аукціон, да навпаки ціна знижується від стартової", - писали журналісти.

Статки Злочевського

Президент групи компаній Burisma за підсумками 2022 року посів 14-е місце у рейтингу найбагатших людей України за версією журналу Forbes зі статками у 500 млн доларів.

"Його компанія Burisma не розкриває виробничі й фінансові показники, проте рекордні ціни на газ дозволяють не заморожувати буріння і розвідку. Загалом видобуток газу в Україні за 11 місяців 2022-го знизився лише на 5,5%" - пише видання.

Бурісма

Поки Злочевський перебуває за кордоном, його бізнесом керують Ганна і Карина – у 2021 році вони стали бенефіціарками 13 компаній групи Burisma.

Згідно з повідомленнями ЗМІ, Злочевському належить магазин взуття зі шкіри страуса та крокодилу Zlocci у центрі Києва. На офіційній Facebook-сторінці компанії досі є символ Z, а останній пост датований 2 березня 2022 року. В ньому з відсилкою до президента рф володимира путіна йде мова, що "диктатори помирають".

Сторінка бренду Zlocci

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.