"Не допустити нову Хіросіму". Як премʼєр Японії Кісіда збирається робити Україну головною темою саміту G7

У Токіо стурбовані агресивною політикою авторитарних урядів і закликають західні демократії діяти рішуче

Кісіда готується протистояти авиократіям
Японський прем’єр каже, що ядерний шантаж путіна став для нього шоком

Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда з 19 по 21 травня приймає в Хіросімі саміт G7, на який запрошено президента України Володимира Зеленського. Основну увагу на цій зустрічі приділятимуть проблемі ядерного стримування та протистояння авторитарним режимам. Японії близькі проблеми України, оскільки вона має невизначений кордон із рф та агресивний Китай по сусідству.

Саміт G7 і Україна

Оскільки Японія не отримала місця в Раді Безпеки ООН, вона приділяє велику увагу G7, де вона є єдиним азійським членом, пише видання Time. Цей саміт Токіо має намір використати, щоб стати гравцем геополітичного рівня. На зустріч, як спостерігачів, запросили прем’єр-міністра Індії Нарендру Моді та президента Південної Кореї Юн Сук Йоля.

На саміті, який відбудеться в Хіросімі, прем’єр-міністр Фуміо Кісіда має намір переконати найпотужніші демократії світу, що потрібно рішуче протистояти загрозі авторитарних країн, як то росія, Китай та Північна Корея.

«Враховуючи дуже неоднозначну ситуацію в міжнародному порядку, де Україна й Тайвань займають чільне місце, G7 повинна активізуватися, інакше ризикує стати неактуальною», — каже Джефф Кінгстон, директор азійських досліджень Токійського університету.

У січні прем’єр Кісіда відвідав країни-члени Великобританію, Францію, Італію, Канаду та США, щоб заручитися підтримкою своєї програми. Він також відвідав Україну й запросив на саміт українського президента. Володимир Зеленський повідомив, що візьме участь у саміті по відеозв’язку.

В музеї Хіросіми
Кішіда хоче, аби світові лідери побачили, якими жахливими є погрози путіна. Фото: Kyodo

Кісіда запланував саміт G7 у Хіросімі для того, щоби політики краще уявили, той жах, який ховається в постійних погрозах володимира путіна завдати ядерного удару. Японський прем’єр казав, що ці слова стали для нього величезним шоком.

Чому Японія розуміє Україну, як мало хто

У Японії болюче сприймають звістку про війну в Україні, адже мало того, що вона пережила ядерне бомбардування, чим постійно погрожує путінський режим, так ще острівна країна має невирішені територіальні суперечки з москвою. Між країнами так і не підписано мирний договір ще із часів Другої світової: йдеться про острів Сахалін та морські кордони. Військове співробітництво росії, Китаю та Північної Кореї теж постійно викликає занепокоєння про безпеку. Окремо стоїть питання Тайваню, встановити контроль над яким Сі Цзіньпін зробив своєю головною метою.

На тлі напруженої зовнішньополітичної ситуації Кісіда оголосив рекордне нарощування збройної потуги Японії. Токіо планує збільшити витрати на оборону до 2 % ВВП упродовж п’яти років — це робить японський оборонний бюджет третім у світі за величиною. Японія також сміливо приєдналася до санкцій проти росії, у той час, як багато хто на Заході довго вагався, чи приєднуватися до них.

Кісіда в Хіросімі
Кісіда виступає на меморіальній акції в Хіросімі. Фото: Kyodo

На батьківщині Кісіду ніхто не вважає «яструбом», тому його кроки з відновлення війскової потуги проходять відносно безболісно. Однак критиків таких кроків прем’єр-міністра як з-поміж опозиції, так і серед владної команди, вистачає. Остерігаються, що відмова від нейтралітету може спричинити до втягнення Японії в чергову згубну війну. Не зрозуміло також, як могло б Токіо приєднатися до західних санкцій проти Китаю, якщо товарооборот у Японії з КНР більший, ніж із будь-якою іншою країною. Але Кісіда каже, що це його єдина мета — не допустити повторного розгортання таких трагедій, як Хіросіма.

«Сьогоднішня Україна завтра може стати Східною Азією», — каже Кісіда.

Особиста справа

Прем’єр Кісіда, якому шістдесят п’ять, родом із Хіросіми. Він втратив кількох родичів через атомну бомбу, скинуту США в 1945 році. Його найперші спогади про те, як він сидів на колінах у своєї бабусі й чув розповіді про страждання людей.

«Невимовне спустошення, якого зазнала Хіросіма та її люди, яскраво врізалося в моїй пам’яті. Цей досвід дитинства був головною рушійною силою мого прагнення до світу без ядерної зброї», — каже він.

Кісіда проводить пряму лінію між Хіросімою та українською Бучею, яку він відвідав у березні. Він каже, що відчув «великий гнів через ту жорстокість» і це незвично для флегматичного політика.

Кісіда в Бучі
Кісіда каже, що побачене в Бучі викликало у нього гнів. Фото: Reuters

Кісіда сказав Tіме, що відданий глобальній денуклеаризації, і його уряд навіть не планує обговорювати створення якогось ядерного озброєння. Але росія — не єдине, що турбує Кісіду. Японський прем’єр хоче довести лідерам G-7, що так само як війна в Україні є проблемою Азії, Тайвань є проблемою Європи.

Тут Кісіда опонує точці зору, яку озвучив президента Франції Еммануель Макрон після поїздки до Китаю. У відповідь на запитання про Тайвань він заявив, що Європа не повинна бути «втягнута в кризи, які не є нашими».

«Для мене російська агресія проти України — це не подія, яка сталася далеко. Не можна допускати спроб в односторонньому порядку силою змінити статус-кво, де б вони не відбувалися у світі», — каже Кісіда.

Ситуація загострюється

У Японському уряді сподіваються, що вдасться зберігати ділові стосунки з Пекіном, який є головним торговим партнером для Токіо. Однак відзначають, що Китай часто ставить геополітичні інтереси над економічними.

«Основна загроза виходить від Китаю. Ми повинні бути готові до їхніх військових дій, а також до економічного примусу проти Тайваню чи інших», – каже міністр цифрової політики Таро Коно, який раніше обіймав посади міністра закордонних справ і міністра оборони Японії.

Вашингтон поділяє це занепокоєння. Президент Байден розширив військову співпрацю з Японією, Південною Кореєю, Філіппінами та Австралією. Очікується, що він, буде тиснути на Кішіду, щоб той надав допомогу не лише в питаннях оборони, але й щоб запобігти передачі технологій Китаю.

Військові навчання
Росія та Китай неодноразово проводили військово-морські навчання поблизу Японії. Фото: CNN

Своєю чергою Пекін докладає більше сил на залучення до своєї орбіти Глобального Півдня. Китай створює новий форум для міжнародних відносин, який китайські державні ЗМІ охрестили «Xivilization». Очікується, що протистояння між двома світоглядами ставатиме чимраз гострішим.

Раніше ми писали, як на тлі зустрічі Сі Цзіньпіня відбувався візит Кісіди в Київ. Нагадуємо також, що Японія планує відкрити перший в Азії офіс НАТО.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube