Назвали це «евакуацією»: рашисти розграбували Херсонський художній музей

В колекції музею були картини Айвазовського

Назвали це «евакуацією»: рашисти розграбували Херсонський художній музей
Вивезли найцінніше

Російські загарбники розграбували Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка. Награбоване вивозили фурами. Своє мародерство вони назвали «евакуацією». Про це повідомили на офіційній сторінці музею у Facebook.

«З 31 жовтня по 3 листопада окупантська «влада» завезла в музей три-чотири десятки людей, які виносили твори мистецтва й оргтехніку — все, що бачили, все, до чого дотягувалися їхні загребущі руки. Про делікатне ставлення до старовинних раритетів навіть не йдеться — картини не запаковували спеціальним чином для перевезення, а замотували в якесь ганчір’я», — розповідають в музеї.

1 листопада завантажили та вивезли у супроводі озброєних автоматами людей у цивільному 3 фури та шкільний автобус, 2 листопада — ще 2 фури, 3 листопада забирали залишки автобусом вже без збройної охорони. Під час викрадення однієї з кращих колекцій України навколо музею стояли блокпости.

Ці картини потрапили у руки ворога
Ці картини потрапили у руки ворога

«Сподіваємось найближчим часом дізнатися, що саме було незаконно вивезено за чотири дні, але в тому, що найцінніше (XVII-XIX ст.) забрали у першу чергу, сумнівів немає. Вантаж був спрямований до Криму, але не факт, що це останній пункт призначення», — зазначають в музеї.

Керувала так званою «евакуацією» псевдо-директорка Наталя Десятова. На жаль, допомагали їй і деякі співробітники музею, які погодились працювати на росіян. На думку чинної директорки музею Аліни Доценко, в Криму «приймають» колекцію Херсонського художнього музею теж колишні її підлеглі — Наталя Кольцова та Інна Буренко, які завчасно «евакуювались».

Вкрадені картини зараз в Сімферополі
Вкрадені картини зараз в Сімферополі

Що відомо про музей та його колекцію

Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка — художній музей в Херсоні, названий на честь українського художника Олексія Олексійовича Шовкуненко. Його відкрили 27 травня 1978 року. Знаходиться в колишній будівлі міської ратуші, визначній пам'ятці архітектури початку XX століття.

До окупації Херсону художня колекція музею нараховувала понад 10 000 експонатів і була однією з найцікавіших музейних зібрань України. Тут зберігалися твори українського і зарубіжного живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, починаючи зі зразків російського іконопису XVII століття і до робіт сучасних херсонських художників. Найбільш відомі твори у колекції музею:

  • «Юрій Змієборець зі святими апостолами Петром і Павлом» (XVIIІ — початок ХІХ ст.)
  • «Андрій Першозваний» (ХХ ст.)
  • «Буря іде», І. К. Айвазовський
  • «Неаполітанка», П. Орлов
  • «Дівчина з муфтою»), В.Маковський
  • «Кінь з возничим», П. Клодт
  • «Князь Святослав», Є. О. Лансере
  • «Біля монастирського настоятеля», Август фон Байєр (1859)
  • «Дуби на галявині», О. О. Шовкуненко (1956)
  • «Натюрморт з синім глечиком», О. О. Шовкуненко (1930)

Нагадаємо, ми писали, скільки культурних об’єктів України знищили окупанти під час війни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube