Найновіша розробка, яка збиває балістичні ракети: що відомо про американські ЗРК Patriot

Читать на русском

Військовий експерт розповів про переваги комплексу та недоліки їхнього використання в Україні

Читать на русском
Найновіша розробка, яка збиває балістичні ракети: що відомо про американські ЗРК Patriot
Пояснюємо практичне значення комплексів на війні в Україні

Військовий експерт розповів про переваги комплексу та недоліки їхнього використання в Україні

Перемовини стосовно постачання ЗРК Patriot на фінальній стадії – принаймні так пишуть американські ЗМІ. Питання залишається відкритим до офіційних заяв. Але варто розібратись, про що йдеться в перемовинах між Україною та США. А йдеться про один з кращих комплексів у світі, який може збивати і балістичні ракети, і літаки, і дрони. 

Нагадаємо технічні характеристики комплексу: 

  • максимальная дальность обнаружения цели – от 35 до 170 км (в зависимости от высоты полёта);
  • максимальная дальность поражения – 80 км;
  • минимальная дальность поражения – 3 км;
  • максимальная высота перехвата цели – 25 км;
  • минимальная высота перехвата цели – 60 м.

Зенітно-ракетний комплекс Patriot одночасно виявляє та розпізнає понад 100 повітряних цілей та безперервно супроводжує 8 з них. Також установка готує випускові дані для наведення і пуску ракет – до трьох на кожну ціль. Як повідомляє “Слово і діло”, ЗРК може вести вогонь трьома типами ракет. Балістичні –  це сумнозвісні “Іскандери”, якими росія обстрілювала житлові квартали Харкова, казарму Нацгвардії і автопарк у Дніпрі, а також запускала по Одещині та Краматорську. Військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко в коментарі ТСН відзначав, що для будь-якої ППО балістичні ракети - це дуже важка мішень. 

Військовий експерт Петро Черник розповів Інформатору, що ЗРК Patriot – найдосконаліша система. Він передбачає 4 установки по 4 ракети, які здатні уразити аеродинамічні цілі на відстані до 100 км і балістичні – до 60 км. Одна установка коштує 170 мільйонів доларів, а одна ракета до цих установок – 3 мільйони доларів. Нічого кращого у світі не існує, виняток –  протиракетний комплекс THAAD. 

Втім, є недоліки: ЗРК Patriot важко інтегрувати в нашу мережу систем ППО, серед яких переважно С-300, С-200, “Оса”, Бук” і тому подібне. Варто відзначити, що всі вони інтегрують між собою і самостійно працювати не можуть. Причина полягає в тому, що ще за часів “Холодної війни” кожна країна розробляла індивідуальний оборонний потенціал.

Петро Черник висловив побоювання того, що в медійному просторі створиться ілюзія, ніби після отримання ЗРК Patriot небо над Україною буде закрито на 100%. Попереджає: скільки б комплексів нам не передали, небо неможливо закрити повністю. Можна лише підняти відсоток збивання. Але навіть 3 випущених ракети все одно несуть в собі смертельну загрозу. Для порівняння навів такий приклад: один патрон має бойову частину 1,5 грама, а одна ракета Х-101 – понад 400 кг. Український мілітарний центр наводив дані щодо ймовірності влучання по цілях: 80-90% по повітряних цілях і 60-80% – по тактичних балістичних ракетах за умови відсутності перешкод. Тому недооцінювати небезпеку неможна. 

Також Петро Черник припустив, що уразити хоча б одну установку Patriot стане для росіян справою честі, і вони відкриють справжнє полювання на цей ЗРК, адже це репутаційні втрати для виробника – конкретно для США. Втім, ворожі запаси вичерпуються. За словами спікера, ворог використав понад 80% ракет. Більше точні цифри наводив міністр оборони Олексій Резніков 22 листопада 2022 року. 

Запас ракет росії станом на 22 листопада, інфографіка від Резнікова
Запас ракет росії станом на 22 листопада, інфографіка від Резнікова

Що цьому передувало

Росія продовжує обстрілювати території України, застосовуючи не тільки артилерію, але й ракети дальньої дії - крилаті "Калібри" та Х-101, балістичні "Іскандери", а також дрони-камікадзе. Деякі з них долітають до кордонів України, тим самим наражаючи на небезпеку громадян західних країн. Показовою стала трагедія в Польщі, коли внаслідок падіння ракети загинуло двоє людей. Тоді Німеччина погодилась передати Польші ЗРК Patriot для того, щоб розмістити їх на кордоні з Україною, - установки мали стати потужною обороною. В західних медіа з'явилась інформація про те, що Україні Джо Байден згоден передати Patriot тільки після того, як Пентагон надасть звіт про підготовку, обслуговування та решту юридичних та технічних моментів, які стосуються ЗРК. Паралельно наші дипломати домовляються про передачу комплексів з Німеччиною

Раніше ми писали про те, що США планують передати Україні "розумні бомби". Також читайте про те, що Україна зможе отримати нові винищувачі, це надасть їй ключову перевагу над ворогом

Подписывайтесь на наш Telegram-канал, чтобы не пропустить важные новости. За новостями в режиме онлайн прямо в мессенджере следите на нашем Telegram-канале Информатор Live. Подписаться на канал в Viber можно здесь.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.