Розповідаємо, що хоче приховати кремль та до чого це може призвести
рф вирішила більше не допускати на свої військові ядерні арсенали американських інспекторів. Рішення прийнято тимчасово, але з низкою звинувачень в бік Вашингтону.
Інформатор розбирався, що хоче заховати кремль та які це матиме наслідки для світової безпеки.
8 серпня міністерство закордонних справ рф повідомило США про своє рішення тимчасово вивести свій ядерний арсенал з-під інспекційної діяльності за договором про стратегічні наступальні озброєння (СНО-3). В заяві МЗС рф йдеться, що вони змушені йти на такий крок через дії Вашингтону щодо введення санкцій. Це на їхню думку ускладнює можливість інспекції американських об’єктів російськими фахівцями. Але там акцентують, що заходи мають тимчасовий характер.
Мова йде про інспекцію ядерних об’єктів в рамках Договору про скорочення наступальних озброєнь(СНО-3). Цей договір було підписано між США та рф в 2011 році терміном на десять років з подальшою пролонгацією ще на п’ять. За ним сторони зобов’язуються обмежити кількість ядерних боєголовок та їхніх носіїв до 1550 та 700 одиниць. В 2019 році розпочалися переговори про новий СНО. Власне інспекція, яку призупиняє рф, дає фізичну можливість підтвердити заявлену сторонами ситуацію в їхніх ядерних арсеналах.
Професор Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Шевченка Сергій Галака нагадує, що СНО-3 залишається єдиним договором по ядерній зброї між США та рф. Всі попередні вже не діють. Останнім був Договір про ліквідацію ракет середньої та малої дальності(ДРСМД), що зупинив свою дію в 2019 році. Причиною стало порушення рф умов договору через розробку ракети 9М729. Примітно, що саме в цей час міністр оборони рф сергій шойгу ініціював перед президентом володимиром путіним питання створення гіперзвукових ракет наземного базування «Калібр».
«Кремль зацікавлений в продовжені цього договору, адже гонку озброєнь там не потягнуть. Але це сигнал, що там не бажають співпрацювати на даному етапі. Давайте почекаємо коли стане зрозуміло на який період призупиняється інспекція. Поки це виглядає, як шантаж», – говорить Інформатору Галака.
За словами політолога-міжнародника Віри Константинової, дії рф в чергове підтверджують її небажання дотримуватися взятих на себе зобов’язань в рамках міжнародної договірної системи. Це вказує на неможливість конструктивного діалогу.
«Наскільки мені відомо, таких інспекцій вже не було певний час. А вихід США з інших двосторонніх договорів з рф – це доказ відсутності прозорості їх виконання саме з боку москви. Це підтвердження того, що рф не є партнером з яким можна домовлятися і вона не слідує своїм зобов’язанням» – пояснює виданню Константинова.
Про це прямо заявив президент США Джо Байден. 1 серпня напередодні десятої оглядової конференції Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, американський лідер відзначив готовність укласти новий договір про контроль над ядерною зброєю, який має замінити СНО-3 після 2026 року. До перемовин має приєднатися Китай. А ось дієздатність сучасного політичного режиму кремля викликає занепокоєння. За словами Байдена, для переговорів потрібен добросовісний партнер, а жорстока та неспровокована агресія росії в Україні порушила мир у Європі та є нападом на фундаментальні принципи міжнародного порядку. Китай відреагував на пропозицію США згодою, але за умови, що Вашингтон погодиться істотно скоротити свій ядерний арсенал.
Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач запевняє, що контроль над російськими ядерними арсеналами все ж таки буде через засоби розвідки якими володіє Захід. Тому щось приховати навряд чи вийде. Відповіді на поведінку кремля варто шукати на політичному рівні – в глобальному порядку денному рф методично скочується в політичного вигнанця. США більше не бачать в ній партнера чи противника, тому російське політичне керівництво вдається до механізму «ядерного кокетства».
«Ця поведінка рф вказує на її бажання в такий спосіб привернути увагу до себе, щоб з ними говорили, як кажуть в кремлі – на рівних. Тому вони піднімають ставки на стратегічний рівень, ініціюючи подібні перемовини. Крім ядерної зброї і розмов про неї, у них нічого не залишилося більше», – зазначає Інформатору Горбач.
Крім того, в такий спосіб кремль хоче домогтися хоч б часткового послаблення санкційного тиску. Недарма обмеження доступу до своїх ядерних арсеналів мотивується саме складнощами потрапити на територію США через введені санкції.
Опитані Інформатором експерти відзначають, що подальші наслідки російського демаршу навряд чи вплинуть на глобальну світову безпеку. Але це є ще один доказ того, що сформована роками міжнародна система безпеки потребує кардинальних змін.
«Зараз світ знаходиться в глобальній турбулентності, це коли рівень недовіри серед країн, які є гарантами світової стабільності досяг критичного рівня. Тому варто шукати нові формати на інструменти», – резюмує Константинова.
Максим Федоренко