Навіщо людині цей підступний апендикс: вчені нарешті з'ясували завдяки лемурам

Читать на русском

Нове дослідження виявило здатність апендикса рятувати від діареї, котра призводить до смерті немовлят

Читать на русском
Наука, вчені, здоров'я
Апендикс далеко не зайвий!

Нове дослідження виявило здатність апендикса рятувати від діареї, котра призводить до смерті немовлят

Ми схильні думати про апендикс як про щось, без чого ми можемо легко обійтися. Проте останнім часом наука почала більш прихильно ставитися до цього невибагливого маленького органу. Оскільки він зберігається в кількох еволюційних лініях, вочевидь має корисну мету. Так, вчені дійшли висновку, що апендикс може бути нашим найкращим захистом від діарейних захворювань.

Що таке апендикс 

Апендикс - червоподібний або хробакоподібний відросток — периферійний орган, розташований на куполі сліпої кишки людини та деяких хребетних тварин. Було опубліковано дані про значення цього органа в підтримці сталості кишкової флори

Про що нове дослідження

Вчені ж помітили, що пацієнти, яким видалили апендикс, піддаються підвищеному ризику розвитку певних форм інфекційної діареї або більш схильні до серйозних симптомів. Прагнучи детальніше дослідити цей зв'язок, команда з Французького національного інституту охорони здоров’я провела дослідження, пише Iflscience.

Дослідники вивчили ветеринарні записи 1251 приматів, які перебувають у французькому зоологічному парку La Vallée des Singes. Мавпи належали до 45 різних видів, 13 з яких  (включаючи шимпанзе, кільцехвостих лемурів і західних горил) природно мають апендикс. Інші 32 види (як-от мандрили, золоті леви та звичайні шерстисті мавпи) апендиксу не мають.

Команда змогла зібрати дані про частоту та тяжкість епізодів діареї у цих тварин між 1998 і 2018 роками. За 20-річний період було зареєстровано майже три тисячі випадків діареї, 13% з них виявились важкими. Стало зрозуміло, що тягар нерівномірно розподіляється між видами.

"Ми виявили нижчий ризик важкої діареї серед приматів з апендиксом, особливо на ранньому етапі життя, коли ризик діареї максимальний", - написали автори у своїй статті. 

А як в людей

Люди без апендикса також більш сприйнятливі до діарейних захворювань. А отже, те, що колись вважалося рудиментарним органом, може відігравати набагато більш корисну роль. Особливо примітно, що цей захисний ефект найсильніший саме у ранньому віці (тобто у немовлят).

Ще один важливий висновок полягав у тому, що жоден із приматів із апендиксом, включених у дослідження, не страждав гострим апендицитом протягом 20-річного періоду спостереження. Автори дослідження наполягають, що цей негаразд куди частіше трапляється у людей. 

"Якщо захист, пов’язаний із наявністю апендикса у людей, буде такого ж рівня, як і у приматів, це значною мірою врівноважить ризик, пов’язаний із смертельним апендицитом", - підсумували вони.

Сумна статистика

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), діарея є причиною понад півмільйона смертей дітей віком до 5 років - щороку. Це робить її другою причиною смертності в цій віковій групі. Більшість випадків спричинені бактеріями, вірусами або паразитами, які поширюється через заражену їжу та воду.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.