Епідемія гепатиту А в Україні: бути чи не бути - відповідь лікарки

Читать на русском

Щороку в осінньо-зимовий період українці хворіють на гепатит А.

Читать на русском
Здоров'я, гепатит, вірус
Випадки в інших регіонах, крім Вінницької області, не є масовими.

Щороку в осінньо-зимовий період українці хворіють на гепатит А.

В Україні цієї осені, окрім вірусів ГРВІ, грипу та коронавірусу, циркулює вірус гепатиту А, який спричиняє розлад системи травлення через так звану жовтяницю. Неочікувано накрило Вінницький регіон, де захворіли сотні людей, а джерело спалаху та його причину так достеменно й не виявили. Фіксувались і поодинокі випадки по інших областях нашої країни. Тож, чи варто панікувати через можливу епідемію, та чи загрожує ситуація іншим регіонам України, розповіла педіатр Марина Шакотько.

Скільки людей вже захворіли

В Україні захворюваність на гепатит А, за словами лікарки, епізодично фіксується щороку, саме в осінньо-зимовий період. Минулого року зафіксували 281 випадок захворювання на гепатит А.

Цього року на Вінничині хвиробу виявили у 245 пацієнтів, 182 були госпіталізовані, 128 вже одужали (серед них 24 дитини), 54 пацієнти залишаєьбся в лікарнях. У Тернопольській області станом на 6 листопада виявився один випадок гепатиту А, у Закарпатській області - 11 випадків, в Івано-Франківській області - 12 випадків та ще 3 випадки - на Дніпропетровщині. 

Ажіотаж навколо захворюваності цього сезону виник через те, що медики констатували спалах (це ще поки не епідемія). Спалах, за словами медикині, фіксують саме тоді, коли пацієнти мають спільне джерело захворюваності. На думку експертки, сплах здатен спричинити епідемію. Та в Україні були вжиті всі відповідні заходи для зниження захворюваності й, за словами медикині, воно вже спостерігається.  

Симптоми гепатиту А

Інкубаційний період вірусу доволі тривалий - від 14 до 28 діб. По його закінченню виникає симптоматика:

  • лихоманка, температура 38С,
  • слабкість,
  • діарея, блювання,
  • пожовтіння шкірних покровів та слизових оболонок - жовтяниця,
  • знебарвлення стільця та потемніння сечі (до кольору темного пива).

Жовтяниця буває не у всіх хворих, лише у 70%, крім того, деколи більше схожа на блідість. До лікаря слід звертатись негайно, адже вкрай рідко, проте трапляються навіть летальні випадки хвороби. Однак, в більшості випадків люди одужують без наслідків для здоров'я за умови правильного і вчасного лікування.  

Профілактика

Профілактика буває неспецифічна (побутова) та специфічна (вакцинація). А отже, пийте тільки очищену воду, призначену саме для пиття, та уникайте вживання води з відкритих джерел, таких як криниці, колодязі тощо. Адже таку воду треба кип'ятити не менше 10 хвилин, наполягає лікарка. Ретельно мийте продукти м'якою щіточкою чи губкою, особливо коренеплоди. Мийте руки після повернення з вулиці та відвідування туалету. 

Хвороба є особливо небезпечною для онкохворих, маленьких дітей та вагітних. Діти віком від року вже можуть отримати вакцину від гепатиту А. Та треба пам'ятати, що імунітет не є стійким без другої дози вакцини, яка вводиться за півроку після першої. Отже, планувати щеплення варто заздалегідь. 

Вакцинуватись від гепатиту А варто!
Вакцинуватись від гепатиту А варто!

Що таке вірус гепатиту А та як ним заражаються

Вірусний гепатит А в народі ще називають "хворобою брудних рук", застаріла назва - хвороба Боткіна, яка в світі більше не вживається. Це гостра інфекційна хвороба з ураженням печінки, яка передається фекально-оральним шляхом. Хвороба поширена в усіх країнах світу, але наявність високоефективної вакцини допомагає боротись із нею.

Вірус гепатиту А є внутрішньоклітинним паразитом (класичний вірус), який відтворюється тільки в організмі носія шляхом пошкодження самих клітин. Заразазитись можна через воду, продукти, при порушення особистої гігієни.

Тобто, наприклад, якщо людина вживає недизинфіковану воду, забруднену фекаліями хворих людей. В дітей вірус може передаватись через не надто ретельно вимиті руки чи спільний у користуванні посуд і рушники, в дорослих - при певних видах сексуальних стосунків.

Цей вірус є стійким до зовнішнього середовища, в сухому приміщенні з порушеним мікрокліматом може зберігатись до тижня, а в прохолодній воді водойм - навіть до трьох місяців. Цей вірус формує в людини довічний імунітет, тобто захворіти можна лише раз в житті.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.