НАТО призначить цивільного представника в Україні: чим він займатиметься

Створення нової посади має зблизити Альянс та Київ, вважають у Білому домі

НАТО, Україна
Рішення про призначення привітали члени блоку

На саміті НАТО у Вашингтоні країни-союзники привітали рішення генсека Єнса Столтенберга призначити високопоставленого цивільного представника Альянсу в Україні. Наразі невідомо, хто саме обійме цю посаду. Однак в Білому домі кажуть, що цей крок дозволить поглибити відносини України з блоком.

Експосол США при Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Майкл Карпентер вбачає в цьому рішенні "політичний компонент" у взаємодії Києва з Альянсом. Очікується, що представник допомагатиме Україні наближатися до НАТО. Інформатор зібрав все, що відомо про функції нового посадовця у структурі Альянсу.

Так, радник з національної безпеки Сполучених Штатів Джейк Салліван заявив, що НАТО призначить представника у Києві для поглиблення відносин України з блоком. Своєю чергою експосол Карпентер заявив, що представник Альянсу "управлятиме процесом оборонних інститутів доти, доки Україна не стане членом НАТО".

"Те, що ми намагалися зробити на саміті, і що ми зараз здійснюємо - побудова мосту до НАТО для України. Це справді значне досягнення. Думаю, українці мають бути задоволені результатами саміту", - заявив Карпентер.

Очікується, що представник допоможе в роботі над реформами та іншими необхідними змінами. Також він звітуватиме в Брюссель і новому командуванню у Вісбадені. Останнє мають створити для координації постачання військової техніки Україні та підготовки українських військ.

Як писала газета The Wall Street Journal, такі кроки допоможуть НАТО краще координувати свої дії та мають захистити довгострокову допомогу від правих сил у Європі, а також від Дональда Трампа, якщо той стане президентом США за підсумками виборів у листопаді цього року.

Ексспівробітник СБУ, військовий експерт Іван Ступак припускає, що представник НАТО також займатиметься координацією питань надання Україні західного озброєння. За словами Ступака, цей посадовець виконуватиме функцію такого собі "цивільного офіцера звʼязку" та під час своєї роботи полегшить комунікацію між Києвом та Альянсом.

"(Українська сторона) може доповідати представнику, що потрібно армії, яка техніка швидко зношується, що швидко знищується, що треба відновлювати. Бо не завжди йде комунікація між Україною та країнами Альянсу. Можливо згодом представник контролюватиме, як використовується допомога з боку НАТО українською стороною", - сказав експерт.

Саміт НАТО: що отримала Україна

В НАТО оприлюднили декларацію за підсумками 75-го саміту в Вашингтоні, який відбувся 9-11 липня. У документі наголошується, що майбутнє України - в НАТО, а запрошення Київ отримає тоді, коли союзники погодяться і будуть виконані необхідні умови. Також Альянс анонсував довгострокову безпекову допомогу для України. Протягом наступного року Київ отримає мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро.

Також ми писали, що на саміті НАТО сторони домовились про надання Києву зенітних ракетних комплексів, зокрема, американських Patriot. Наразі відомо, що Україні пообіцяли передати пʼять систем ППО. Водночас партнери зазначили, що найближчими місяцями Україна отримає тактичні системи ППО.

Крім цього Інформатор розповідав про створення першої спільної інституції Альянсу та Києва - під назвою JATEC. Це Спільний центр аналізу, тренування та освіти НАТО-Україна. Він покликаний "посилити оперативну сумісність України з НАТО".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube