В НАТО оприлюднили декларацію Вашингтонського саміту: щодо України прийняті важливі рішення

Після саміту в НАТО заявили, що зможуть надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться й умови будуть виконані

НАТО
В НАТО підтвердили непохитну солідарність з народом України

В НАТО оприлюднили декларацію за підсумками ювілейного 75-го саміту в Вашингтоні, який відбувся 9-11 липня. У документі наголошується, що майбутнє України - в НАТО, а запрошення Києву отримає тоді, коли союзники погодяться і будуть виконані необхідні умови. Також Альянс анонсував довгострокову безпекову допомогу для України, зокрема, протягом наступного року Київ отримає мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро.

Декларація з'явилася на сайті НАТО. В ній наголошується, що Альянс підтверджує непохитну солідарність з народом України в героїчному захисті своєї нації, своєї землі та спільних цінностей.

"Сильна, незалежна та демократична Україна є життєво необхідною для безпеки та стабільності євроатлантичного регіону. Боротьба України за свою незалежність, суверенітет і територіальну цілісність у межах її міжнародно визнаних кордонів безпосередньо сприяє євроатлантичній безпеці. Ми вітаємо заяви членів Альянсу про надання Україні критично важливих додаткових систем протиповітряної оборони, а також інших військових засобів. Ми маємо допомогти Україні захиститися сьогодні та стримати російську агресію в майбутньому", - йдеться у 15 пункті декларації.

Наголошується, що було прийняте рішення про заснування НАТО з підтримки безпеки та підготовки для України (NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання для України членами Альянсу та партнерами. Його мета - поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку. НДАТУ, яка діятиме в державах Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН.

"Поки Україна продовжує цю життєво важливу роботу, ми продовжуватимемо підтримувати її на незворотньому шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включаючи членство в НАТО. Ми ще раз підтверджуємо, що ми зможемо надіслати Україні запрошення приєднатися до Альянсу, коли члени Альянсу погодяться і умови будуть виконані. Рішення НАТО та Ради Україна-НАТО, ухвалені на саміті, у поєднанні з поточною роботою членів Альянсу є мостом до членства України в НАТО", - йдеться в документі

Також союзники оголосили про зобов’язання довгострокової безпекової допомоги для України щодо надання військового обладнання, допомоги та навчання для підтримки України в створенні сили, здатної перемогти російську агресію. Шляхом пропорційних внесків члени Альянсу мають намір надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом наступного року та забезпечити стійкий рівень допомоги з питань безпеки, щоб Україна переважала. Окрім військової підтримки, члени НАТО мають намір продовжувати надавати Україні політичну, економічну, фінансову та гуманітарну підтримку.

Інші важливі пункти в декларації НАТО

  • Росія залишається найбільш значною та прямою загрозою безпеці Альянсу і зберігатиметься в довгостроковій перспективі.
  • Поглиблення стратегічного партнерства між РФ та КНР викликають глибоке занепокоєння.
  • НАТО є оборонним Альянсом, який зобов'язаний захищати один одного в будь-який час за 5 статтею Вашингтонського договору.
  • Приєднання Фінляндії та Швеції робить їх безпечнішими, а Альянс - сильнішим, зокрема на Крайній Півночі та в Балтійському морі.
  • Витрати на оборону європейських членів Альянсу та Канади зросли на 18% у 2024 році, що є найбільшим зростанням за десятиліття.
  • НАТО не може скидати з рахунків можливість нападу на суверенітет і територіальну цілісність членів Альянсу.
  • Поки існує ядерна зброя, НАТО залишатиметься ядерним альянсом.
  • Розширено створення Спільного центру аналізу, підготовки та навчання Україна-НАТО (JATEC) для визначення та застосування уроків війни Росії проти України та підвищення оперативної сумісності України з НАТО.
  • НАТО призначить старшого представника Альянсу в Україні.
  • Росія несе виключну відповідальність за свою агресивну війну проти України.
  • НАТО ніколи не визнає незаконну анексію Росією української території, включно з Кримом.
  • НАТО закликало РФ вивести всі свої сили з Молдови та Грузії.
  • НАТО не прагне конфронтації й не становить загрози для РФ.
  • Члени Альянсу проти будь-якого розміщення ядерної зброї на орбіті навколо Землі.
  • КНДР та Іран підживлюють агресивну війну Росії проти України, надаючи пряму військову підтримку.
  • Білорусь продовжує цю війну, надаючи доступ до своєї території та інфраструктури.
  • Західні Балкани та Чорноморський регіон мають стратегічне значення для Альянсу.

Саміт НАТО та Україна

На саміті НАТО був присутній й президент України Володимир Зеленський. Він повідомив, що у Вашингтоні українська команда працює над тим, щоб ЗСУ отримали велику кількість ППО та літаків F-16.

Про вступ України до НАТО на саміті не йшлося, більшість політиків та експертів називають реальною датою вступу України до НАТО  2028 рік, але не раніше. Так званий "німецький сценарій", за яким Україну візьмуть до Альянсу без окупованих територій, не розглядається офіційно, хоча кулуарні розмови про це велись - так каже Зеленський.

Нагадаємо, у НАТО зробили невтішний прогноз щодо термінів закінчення війни в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube