У четвер та п'ятницю 26-27 грудня на небі сформується напружена конфігурація
«Для мене «Різдвяна» про час, якого завжди мало, який іноді хочеться зупинити, сповна насолодитися моментом щастя… Свята ж - це паузи, які дозволяють пригальмувати, озирнутися назад, побути - якщо є така можливість - з найріднішими. Для величезної кількості українців зібратися сьогодні на свята сімейним колом - справжня розкіш…», - Колос.
Наслідки руйнування греблі – багатофаткорна проблема: людям загрожують токсини, збудники інфекцій та інші шкідливі речовини – як уникнути епідемій
Через руйнування греблі Каховського водосховища Україна зіткнеться із масштабними епідеміями. Це буде частиною екологічної катастрофи, ймовірність якої у вчених вже майже не викликає сумнівів після того, як рівень води у водосховищі ввечері 8 червня впав нижче критичної точки 12,7 м. Лікар-інфекціоніст Андрій Осадчий у коментарі Інформатор-Україна повідомив, які чинники можуть впливати на епідемії інфекційних хвороб після потопу та обмелення Каховського моря. Одна з погроз – трупна отрута. Під ударом узбережжя Чорного моря, насамперед – Одеса.
Експерт підкреслює, спрогнозувати, проблема інфекцій у наслідок катастрофи є багатофакторною. Чітко спрогнозувати перспективи зараз важко. Але небезпеку несуть і токсини, і збудники інфекцій, і шкідливі речовини. Тож найважливіше, що потрібно розуміти зараз кожному українцю, а особливо – жителям півдня і зокрема, Одеси, що вберегтися від епідемії можливо, якщо кожен дотримуватиметься ряду правил і стежитиме за своїм здоров'ям.
Вода, коли розливається, несе у собі бруд, а в нинішніх умовах — також добриво та гній з ферм, продукти життєдіяльності зі зливних ям, мастила, хімічні сполуки та промислові відходи. Особливу загрозу несуть цвинтарі.
"Трупна отрута, кадаверин - одна з найнебезпечніших отрут, тому це також проблема. Також звалища, трупи свійських тварин, тисячі тонн загиблої риби. Це все йтиме по Дніпру і потраплятиме в Чорне море", - каже інфекціоніст.
Оскільки Дніпро впадає у Чорне море, ризик, що брудна вода опиниться біля узбережжя Одеси – слід брати до уваги. Лікар каже, що проблему може посилювати людська недбалість. Він згадує, що в Одесі, попри закриття пляжів через мінну небезпеку, багато хто цю небезпеку ігнорував, і продовжував купатися. Наразі жителям південних областей та Одеси зокрема слід уникати купань у Чорному морі.
"Ті, хто раніше не лякався через мінну небезпеку, можуть не ставитися серйозно і до збудників інфекцій. Але зараз, на мій погляд, ймовірність підхопити інфекцію вища, ніж потрапити на міну. Для Одеси це може виявитися великою проблемою. Крім інфекцій у воді можуть виявитися та отрути — через загиблих тварин та риб. Це велика, комплексна проблема", - каже лікар.
"Я б категорично не став би купувати зараз свіжу, в'ялену чи копчену рибу. Це і ризик ботулізму, і ризик кишкових інфекцій та отруйних сполук. Я купував би тільки рибу, яка імпортується, привозиться з інших країн. Від риби можуть бути серйозні проблеми. Багато людей люблять пиво з рибою. Але зараз про неї краще забути. Це і у звичайних умовах може нести небезпеку, але зараз це несе особливий ризик", - каже лікар.
"Я не впевнений, що заклади для приготування льоду будуть використовувати бутильовану воду, яка коштує грошей. Дуже висока ймовірність, що лід буде приготовлений з води з-під крана", - каже він.
"В Індії я за порадою місцевих лікарів чистив зуби виключно бутельованою водою, а коли приймав душ, не відкривав рота, щоб туди не потрапила водопровідна вода. Як підсумок — під час поїздки до Індії я уникнув будь-якої кишкової інфекції, яких там безліч", – розповідає лікар.
"Якщо бутельованої води немає, слід кип'ятити проточну воду не менше 7-10 хвилин. Також є спеціальні таблетки, що дезінфікують. Їх використання також ефективно", - говорить інфекціоніст.
"Ті правила, які раніше багато хто так чи інакше ігнорували, зараз ігнорувати не можна. Подвійно, втричі посилити увагу", - каже лікар.
"Я нагадую, що бутулізм - смертельно-небезпечна інфекція і від неї високий відсоток летальності. І до того ж, бутулізм важливо своєчасно виявити. Бутулізм - страшна річ. Далеко не завжди бутулізм вдається розпізнати відразу, тому, якщо з'явилися симптоми кишкових розладів, потрібно звертатися до лікаря та слід одразу розповідати - що їв, де був, нічого не приховуючи, бо так буде легше поставити діагноз та призначити лікування”, - каже фахівець.
"Для еподемічної безпеки важливо, щоб кожен дотримувався правил. Я не кажу, що епідемія буде, але її ризик підвищується", - каже Андрій Осадчий.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.