Який ваш хронотип, та чому це має вас хвилювати
Всі ми чули порівнянні людського хронотипу з нічними та ранковими птахами, як от із совою та жайворонком. Проте виявляється, це ще не всі природні ритми, є й інші. Вони, до всього, мають свої назви, як от - лев, вовк, ведмідь та дельфін. Хронотип - це фундаментальна частина вашої біології. І він має варіації на тему того, коли люди найбільш активні - вранці чи пізно ввечері й вночі, повідомляє IFLScience.
Протиставлення "рання пташка/нічна сова" показує розрив між тими з нас, хто від природи рано встає, і тими з нас, кому набагато легше лягати спати пізно. Загалом, саме це ми маємо на увазі, коли говоримо про хронотип. Також хронотип сну тісно пов’язаний із циркадним ритмом, який контролює щоденний цикл сну та неспання.
Окрім регулювання часу сну та неспання, хронотип впливає на апетит, фізичні вправи та температуру тіла. Він відповідає за те, чи відчуваєте ви бадьорість, чи сонливість, і коли саме. Однак, мабуть, найважливіша відмінність між циркадним ритмом та хронотипом полягає в тому, наскільки вони гнучкі.
Простіше кажучи: циркадні ритми приходять і зникають - ви можете поступово змінювати їх за допомогою суворого розкладу або різко, скажімо, переїхавши в печеру на решту життя. А от ваш хронотип фіксований. Принаймні, більш-менш.
Ваш хронотип може змінюватися з віком - старі люди прокидаються раніше за підлітків. Проте, якщо все життя ви були "совою", навряд чи з роками ви станете справжім "жайворонком". Хронотип ніби вбудований в тканину тіла, про це свідчить оцінка генетичної спадковості.
Як і майже все в житті, хронотипи існують у спектрі. Вони розподілені - тобто дотримуються кривої, що так багато визначає в біології, та більшість із нас існує десь між ними. Виходячи з цього клінічний психолог Майкл Броус класифікував чотири архетипи, засновані на тваринах:
Броус вважає, що більше половини з нас потрапляють до категорії ведмедів. Люди з цим проміжним хронотипом схильні слідувати за сонцем. Вони добре справляються з традиційним робочим графіком, але також не мають проблем із підтримкою соціального життя вечорами.
Дещо менш поширеним, бо охоплює близько 15% з нас, є хронотип вовка. Це, по суті, ваш стандартний хронотип "нічної сови": ви прокидаєтеся пізніше, лягаєте спати пізніше, і ви бадьорі вдень та ввечері.
Вовків урівноважують леви, які встають рано та встигають зробити все, перш ніж вовки взагалі прокидаються. Вони можуть легко прокидатися до світанку і почуваються найкраще до полудня. Це, по суті, ті самі "жайворонки".
Останній хронотип - дельфін. Вони характеризуються схильністю залишатися "ввімкненими" навіть під час сну: вони легко прокидаються і рідко дотримуються регулярного графіка сну. Дельфіни часто не висипаються через свою чутливість до різних факторів, що тривожать, таких як шум і світло.