НАТО переглядає свій ключовий документ у відносинах із Росією у зв'язку з посиленням загрози з боку Кремля - Politico

Країни-члени Альянсу розглядають різні підходи, враховуючи інтереси всіх членів НАТО та наявні розбіжності щодо взаємодії з Кремлем

Країни-члени НАТО
Відносини між НАТО і РФ досягли дна, коли Москва вторглася в Україну

Відносини між Альянсом і Москвою досягли критичної точки після вторгнення Росії в Україну. Наступного тижня міністри оборони країн-членів НАТО зберуться, щоб обговорити довгострокову стратегію Альянсу в контексті загроз з боку Кремля. Це питання стало особливо важливим у світлі повномасштабної війни в Україні.

За даними видання Politico, відносини між НАТО та Росією зазнали найгіршого стану саме від початку військових дій в Україні. Альянс охарактеризував Росію як "найсуттєвішу та безпосередню загрозу для безпеки своїх членів". Це пояснюється тим, що Кремль сприймає розширення НАТО на схід як екзистенційну загрозу своїй безпеці.

Незважаючи на загострення відносин, НАТО наполегливо дотримується "Основного акта", підписаного з Росією у 1997 році, через шість років після розпаду СРСР. Цей документ закликав до спільних зусиль у побудові стабільної та мирної Європи. Рада Росія-НАТО, яка слугувала майданчиком для безпекового співробітництва, не проводила зустрічей з 2022 року, і відносини між сторонами погіршуються вже протягом тривалого часу.

Тому зараз країни Альянсу намагаються сформулювати нові підходи до співпраці з Росією. За словами неназваного джерела з уряду США, настав час для розробки нової стратегії, яка враховувала б інтереси всіх союзників. Наразі конкретний проект нової стратегії ще не обговорюється, оскільки НАТО зосереджено на зборі думок від всіх 32 країн-членів.

Паралельно виникають розбіжності щодо того, як точно НАТО має реагувати на дії Росії. Один з дипломатів зазначив, що деякі країни турбуються, що надмірно агресивна стратегія може виступати як "сигнал" до подальшої дестабілізації дій з боку Росії. Крім того, існують питання щодо позицій окремих членів НАТО, зокрема Угорщини та Словаччини, які продовжують підтримувати контакти з Кремлем і вважають за важливе збереження стратегічної взаємодії з Росією, що викликає напругу в Альянсі.

Позиція Словаччини та Угорщини щодо війни Росії

Словаччина наголосила, що більше не може постачати Україні військове озброєння з власних запасів. Склади словацької армії вичерпані, а вільних грошей немає. Проте Словаччина може допомогти Україні підтримувати техніку та озброєння у працездатному стані. Окрім Словаччини, у розширенні ремонтних можливостей візьме участь Німеччина. Словаки забезпечать приміщення та ремонтне оснащення, а німці – фінансування ремонтних робіт.

Нагадаємо, що прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо неодноразово потрапляв у скандали через свої висловлювання. Він заявляв, що ще з 2014 року Україна перестала бути суверенною та незалежною. І нібито наша країна давно перебуває "під контролем США". Словацький політик неодноразово критикував США та ЄС за допомогу Україні. На його думку, ця допомога не наближає Україну до перемоги, а лише зміцнює Росію та мотивує її продовжувати війну.  

Глава МЗС Угорщини Петер Сійярто так само заявляє, що його країна завжди була проти того, щоб Україна вступала до НАТО. Він занепокоєний, що це може призвести до масштабних негативних наслідків. Нагадаємо, що у липні Угорщина та Словаччина звернулися до Єврокомісії через те, що Україна нібито "порушує Угоду про асоціацію з ЄС".

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube