Агресія Росії – це не лише прямий напад на Україну, але й загроза основам світового миру. Нездатність Ради Безпеки ООН зупинити імперіалістичні амбіції свого постійного члена підриває її авторитет та легітимність міжнародного права
Луна знаходиться в зростаючій фазі, а значить сприяє новим починанням, дає нам додаткову енергію
“Як би я хотів” — це була та пісня, яка народилася одразу під час нашої першої зустрічі з Артемом. Це вийшло дуже легко, вже в перший день. Так би мовити, терапевтичним способом — ми одразу сублімували успіхи, бо це був якийсь такий стан, коли ця пісня стала зізнанням. Коли ти говориш людині: “Я дійсно бажаю тобі щастя будь-якою ціною, байдуже, чи буду я з тобою. Я хочу, щоб ти була щаслива. Якщо я не та людина, яка зробить тебе щасливою, то я хочу, щоб точно була людина, яка тебе зробить щасливою”.
На мосту через річку Ірпінь у Стоянці по трасі М-06 Київ – Чоп відкрито всі чотири смуги - Новини Інформатор
У Київській області після відновлення відкрили важливий інфраструктурний міст. Він був зруйнований на самому початку повномасштабного вторгнення росії в Україну.
На мосту через річку Ірпінь у Стоянці на трасі М-06 Київ – Чоп тепер відкрито всі чотири смуги для проїзду автотранспорту. Кореспонденти “Інформатору” побували на відновленому мості на одній з головних транспортних артерій.
Після звільнення Київщини була збудована тимчасова об’їзна дорога, але по ній неможливо було проїхати вантажному транспорту. Тому водіям доводилося об’їжджати альтернативним шляхом.
Правий проїзд мосту був відремонтований ще в листопаді 2022 року. А от лівий довелося відбудовувати буквально з нуля, адже старі бетонні конструкції, на яких було зведено тимчасовий проїзд, не підлягали відбудові.
Дорожники заклали фундамент, опори та встановили нові залізобетонні балки, облаштували освітлення, сучасне водовідведення, зробили гідроізоляцію, уклали два шари асфальтобетонного покриття. Обидва проїзди мосту успішно пройшли випробування.
У столиці два з п'яти ключових автомобільних мостів Києва в аварійному стані. Міст Патона і міст Метро потребують ремонту, а Дарницький міст досі не введено в експлуатацію.
За оцінками європейських фахівців, перебудувати Міст Метро коштує щонайменше 500 млн євро. До війни розроблявся проєкт і обговорювалося фінансування об’єкту із залученням експертів ЄБРР. Зараз цей проект на паузі. У КМДА запевняють. що наразі розробляється проєкт першочергових протиаварійних робіт та планується розпочати оновлення мосту Метро наступного року.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.