Неповернення майже 8% населення може стати на заваді відбудові економіки та інфраструктури країни
Загалом понад 3,3 мільйона українців можуть так і не повернутися додому після закінчення війни. Ця цифра приблизно відповідає 8 % населення України до повномасштабного вторгнення. Якщо це станеться, буде важко реалізувати плани з відбудови зруйнованої економіки
Такі цифри виникають за результатами нового дослідження, які опубліковані Центром економічної стратегії України в понеділок, 4 вересня. Аналітики зазначають, що біженці адаптуються до життя на чужині й мають усе менше стимулів до повернення.
«Згідно з опитуванням Info Sapiens на замовлення ЦЕС, переважна кількість українців (63 %), які зараз перебувають за кордоном, планують повернутися до України. Проте ми не впевнені, що всі вони насправді повернуться. Насамперед, що довше триватиме війна, то більше українців адаптуються до життя за кордоном», — повідомляють на сайті.
Загалом, підсумовують у Центрі економічної стратегії України, за різними сценаріями за кордоном можуть залишитись від 1,3 млн до 3,3 млн українців. У грудні 2022 року ця цифра була на 400–600 тисяч осіб меншою.
«Неповернення українців матиме суттєвий вплив на українську економіку, яка може втратити від 2,7% до 6,9% свого ВВП щороку», — аналізують у ЦЕС.
Послабити негативні наслідки може політика, спрямована на полегшення повернення біженців додому, надання допомоги під час відбудови втраченої нерухомості, посилення комунікації з біженцями за кордоном та допомоги в реінтеграції дітей до української освітньої системи. Важливо також, аби ЄС не закривав ринок праці для українців після війни.
За розрахунками, на кінець червня 2023 року за кордоном через війну перебувало 5,6–6,7 млн українців. Це на 0,3–0,5 млн більше, ніж на кінець 2022 року. Причиною називають удари по цивільній інфраструктурі, які ворог не припиняв всю холодну пору року. Переважна більшість біженців — це жінки та діти.
Найбільше українських біженців перебуває в Німеччині та Польщі — 27 % та 24 % відповідно. Значна їх кількість втратила левову частку своїх доходів після початку повномасштабного вторгнення і потребують допомоги.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.