Мобілізація в Україні: як відмовитись від отримання повістки у листопаді

Читать на русском

Щоб відмовитись від повістки слід скласти необхідний акт за участі свідків і скерувати його керівникам ТЦК та СП

Читать на русском
Як відмовитись від отримання повістки з 1 листопада
Мобілізація в Україні і повістка

Щоб відмовитись від повістки слід скласти необхідний акт за участі свідків і скерувати його керівникам ТЦК та СП

Українці можуть відмовитися від отримання повісток й зробити це можна цілком легально, але слід розуміти, що об'єктивних причин для відмови від цього документа небагато. Обставини відмови від повістки не змінились, тому й з 1 листопада ігнорувати її можна у трьох випадках: якщо повістка виписана на іншу людину й у ній є серйозні помилки у прізвищі чи імені, або її вручають неуповноважені особи, або документ без підпису та печатки. При цьому слід скласти відповідний акт про відмову.

Про те, як правильно відмовитись від повістки, пояснила юристка компанії "Приходько та партнери" Тетяна Козян у коментарі "Фокусу". Вона підкреслила, що просто так відмовитись від документа не можна й за це наступає відповідальність, як адміністративна, так і кримінальна.

Як відмовитись від повістки про мобілізацію з 1 листопада 2023 року

Відмовитись від одержання повістки про мобілізацію можна лише якщо є дуже вагомі та об'єктивні причини. При цьому слід скласти необхідний акт про відмову за участі свідків і скерувати його керівникам ТЦК та СП. 

Підстав для відмови від повістки небагато. Не брати повістку з 1 листопада можна у таких випадках:

  • якщо повістка виписана на іншу людину, у ній зазначені інше прізвище чи ім'я людини, допущені критичні помилки;
  • якщо повістку вручає особа, яка не має на це відповідних повноважень;
  • якщо у повістці відсутня печатка та підпис комісара ТЦК та СП.

Козян пояснила, що некритичні або незначні помилки чи описки у повістці не будуть достатніми причинами для відмови від неї. Тож, якщо не прийти у ТЦК та СП у зазначений у документі час, може виникнути як адміністративна відповідальність у вигляді штрафу, так і кримінальна відповідальність. 

Також адвокат пояснила, що іноді можна зіткнутися з неналежною, репресивною поведінкою представників ТЦК та СП при складанні акту про відмову від повістки. Насправді вони повинні лише передати документ керівництву ТЦК та СП на розгляд. Іноді ТЦК та СП може стягнути штраф за неявку до військкомату. Такий штраф можна оскаржити у судовому порядку. 

Штраф можна оскаржити в суді, де ТЦК та СП доводитимуть, що ви порушили правила обліку, тобто відповідальність настає саме за порушення правил обліку, а не за те, що ви відмовились від повістки, - пояснила адвокат.

Повістка у поштовій скриньці: до чого вона зобов'язує 

Якщо повістку залишили у поштовій скриньці - такий документ вважається неналежно врученим і за його ігнорування не наступає жодної відповідальності. Залишені у поштових скриньках повістки є, радше, нагадуванням про військовий обов'язок чоловіків. 

Якщо повістку скерували рекомендованим листом із зазначенням даних особи, описом вкладених документів і адресат цей лист прийняв - то така повістка вважатиметься відправленою належним чином. ТЦК та СП матиме доказ про те, що її отримали, адже матиме другий екземпляр опису вкладення листа. Але це при умові, що лист отримала саме та особа, якій він адресований. 

Нагадаємо, раніше Інформатор писав, до якого терміну потрібно з'явитися у військкомат після отримання повістки. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.