Мобілізація в Україні: чи дає право на відстрочку "білий квиток"

Читать на русском

Рішення про непридатність ухвалюють на весь термін лікування, втім не більше ніж на один рік

Читать на русском
Чи виключать із військового обліку чоловіків з білим квитком
Мобілізація в Україні

Рішення про непридатність ухвалюють на весь термін лікування, втім не більше ніж на один рік

У 2024 році в Україні триває мобілізація, яка стосується всіх чоловіків віком від 18 до 60 років. Деякі чоловіки вважають, що так званий "білий квиток" звільняє їх від мобілізації. Однак це не так.

Про те, чи гарантує "білий квиток" відстрочку від мобілізації розповіли у виданні NV.ua. Білий квиток не є юридичним документом. Він був запроваджений у СРСР і означав, що чоловік придатний до служби в тилових підрозділах. У сучасній Україні білий квиток не використовується.

Всьго в Україні існує п'ять категорій придатності до військової служби. Категорії "обмежено придатний до військової служби, "непридатний до військової служби в мирний час" та "непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку" відповідають "білому квитку". Однак навіть ці категорії не гарантують відстрочку від мобілізації під час воєнного стану.

Перший статус означає, що військовозобов'язаний має захворювання або фізичні недоліки, які не піддаються лікуванню та не дозволяють виконувати військову службу в мирний час, але дозволяють її виконувати у воєнний час.

Другий статус дається на термін лікування, але не більше одного року. Через рік приймається остаточне рішення щодо придатності чи повної непридатності з виключенням з обліку.

Обмежено придатні військовозобов'язані можуть бути призвані на військову службу в тилові підрозділи. До таких підрозділів відносяться:

  • частини забезпечення;
  • ТЦК та інші військові установи та організації;
  • навчальні заклади.

Таким чином, білий квиток не гарантує відстрочку від мобілізації в Україні. Навіть якщо чоловік отримав висновок ВЛК про обмежену придатність, його можуть призвати на військову службу у тилові підрозділи.

Посилення мобілізації в Україні

Наприкінці грудня 2023 року у соцмережах масово почали з'являтися повідомлення, що прикордонна служба перестала випускати з України чоловіків. Мова йшла і про тих громадян, які за законом мають на це право, бо вони є багатодітними батьками та мають інвалідність III групи. Всього лише за декілька годин у прикордонних слугах утворилися величезні черги. Подекуди люди чекали на перетин кордону понад добу.

Обурені громадяни не розуміли, чому їх не випускають з України, якщо всі документи у порядку. Лише через добу з'явився офіційний коментар ДПСУ. Речник Андрій Демчено підтвердив, що інвалідність та багатодітність українських чоловіків відтепер перевірятимуть ретельніше, а для перетину кордону потрібно мати додатковий документ - довідку про відстрочку з ТЦК.

Пропозиції висилати чоловіків з-за кордону звучать давно, втім більшість країн ЄС не готові до цієї процедури, а окремі вже зараз чітко кажуть, що не підуть на це. Приміром, влада Німеччини не буде депортувати українських чоловіків, які отримати у країні тимчасовий прихисток та працюють.

Одним із варіантів оповіщення військовозобов'язаних за кордоном розглядається електронний кабінет призовника, за аналогією до того, як це працює у судах. Військовозобов'язані мають надати актуальну електронну пошту та номер телефону і на цю адресу прийде електронна повістка. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.