Українцям світить або штраф, або кримінальна відповідальність
В Україні продовжили воєнний стан та мобілізацію й у багатьох громадян виникає питання, яка відповідальність передбачена, якщо проігнорувати повістку та не прийти до ТЦК та СП. Відтак, українцям варто знати, що за такі дії передбачені або штрафні санкції, або ж кримінальна відповідальність.
Про відповідальність для українців за неявку до ТЦК та СП розповів юрист Андрій Приходько. Він підкреслив, що громадянам не варто ігнорувати відвідини військкомату, бо у гіршому випадку це загрожує позбавленням волі на термін від 3 до 5 років.
За словами Приходька, є два види відповідальності за неявку до ТЦК після того, як ви отримали повістку. У першому випадку варто з'явитися до ТЦК для уточнення військово облікових даних. Якщо цього не зробити - наступає адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 3,4 тис. до 5,1 тис. грн. Якщо ви проігнорували похід до ТЦК повторно - штрафи будуть вдвічі більші. На цьому етапі військовозобов'язаний проходить лише уточнення власних військово-облікових даних.
"Явка до ТЦК може бути різна. Відповідно і повістки можуть бути різні. Є, наприклад, повістка для уточнення військово-облікових даних, тому що кожен військовозобов'язаний повинен інформувати ТЦК про зміну місця проживання, про зміну сімейного стану. Тобто є облікові дані, які ТЦК повинні знати і контролювати. І кожен військовозобов'язаний повинен інформувати ТЦК", - пояснює юрист.
Він підкреслює, що саме для цього і надсилаються повістки - щоб військовозобов'язаний прийшов і міг повідомити про зміну адреси свого проживання, приміром, у випадку, коли зареєстрований чоловік у Харкові, а проживає у Києві. Такі дані потрібні ТЦК, щоб вони могли вчиняти мобілізаційні заходи.
"Якщо ви не з'явилися саме по такій повістці - то у вас буде штраф", - підкреслює юрист.
Значно складнішою є ситуація, коли військовозобов'язаний пройшов ВЛК, яка визнала його придатним до несення служби й він, при цьому, не з'являється до ТЦК. За такі дії передбачена кримінальна відповідальність.
"Якщо ви вже пройшли військово-лікарську комісію, вас визнали придатним для несення служби і вам видають повістку для несення служби, або мобілізаційне розпорядження, де написано, коли ви повинні з'явитися з речами для несення військової служи, а ви не з'являєтесь по цій повістці - то там стаття 335 ККУ і позбавлення волі від 3 до 5 років", - пояснює юрист.
Приходько наголошує, що варто чітко усвідомлювати, що неявка до військкомату це не завжди штраф чи позбавлення волі. Остаточне рішення прийматиме лише суд.
Вимоги щодо оформлення повістки мають відповідати актуальному військовому обліку. У повістці має бути зазначено ряд даних, зокрема така інформація:
Українське законодавство не регулює саме місце вручення повістки. Тому повістки можуть вручати у парках, на роботі, на вулиці, на пляжі, у магазині, на блокпосту, у ТРЦ тощо. Повістку вручають уповноважені на це працівники ТЦК та СП.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber.