Місяць скоро відлетить від Землі: вчені нарешті видали секрети супутника нашої планети

Через 600 мільйонів років Місяць стане занадто маленьким, щоб відбулися повні сонячні затемнення

Місяць та Земля
Місяць - наш єдиний природний супутник

Місяць завжди був важливий для людства. Йому поклонялися, він висвітлював дорогу вночі, допомагав орієнтуватися у часі та інше. Попри це є деякі факти, про які мало хто знає

Місяць віддаляється від Землі

Ще в епоху Аполлонів у 1960-х та 70-х роках астронавти NASA розмістили на Місяці відбивачі, щоб лазери могли відбиватися між Землею та місячною поверхнею. Ці експерименти, відомі як експерименти з місячної лазерної локації, дозволили вченим точно виміряти відстань до Місяця, спостерігаючи, скільки часу потрібно, щоб ці сигнали відбилися назад.

Окрім підтвердження того, що Місяць знаходиться на відстані близько 384 000 кілометрів від Землі, дослідники також виявили, що наш супутник повільно віддаляється від нас зі швидкістю близько 3,8 сантиметра на рік. Це означає, що приблизно через 600 мільйонів років Місяць виявиться надто далеко, щоб коли-небудь заслонити Сонце, а повні сонячні затемнення відійдуть у минуле.

Місяць складається із земної кори

Історія походження Місяця справді вражаюча. Згідно з нашим нинішнім розумінням, скелястий супутник утворився, коли планета розміром з Марс під назвою Тейя врізалася в Землю, викинувши величезну кількість сміття в космос. Ці зруйновані фрагменти ранньої земної кори зрештою злилися, утворивши Місяць, який ми бачимо сьогодні.

Також дослідники проаналізували кристали циркону в місячному камені, привезеному астронавтами Аполлона-17. Підрахувавши швидкість, з якою уран у цих кристалах перетворився на свинець, вони змогли визначити, що Місяцю 4,46 мільярда років, а це означає, що катастрофічна подія, яка уможливила її утворення, мала статися дуже скоро після того, як сама Земля виникла.

Зворотний бік Місяця більш електропровідний

З однієї з найбільших загадок Місяця нещодавно зіткнулися вчені, які аналізують дані південнокорейського орбітального апарату "Данурі". Вони виявили, що зворотний бік Місяця має більше магнітних полів, ніж ближній. Це означає, що сторона Місяця, звернена від Землі, є більш електропровідною, хоча немає вагомої причини, чому це має бути так. Дослідникам ще доведеться спробувати пояснити цю дивну невідповідність, хоча підвищений магнетизм може вказувати на приховані запаси води на звороті Місяця.

Тектонічні плити Місяця рухаються

Місячні землетруси були виявлені у великій кількості, що вказує на активний рух тектонічних плит Місяця. 26 серпня 2023 року індійський марсохід "Чандраян-3" виявив сейсмічну подію, хоча численні землетруси вже були виявлені сейсмометрами, залишеними на Місяці астронавтами Аполлона. Ймовірно, що ці поштовхи викликані тертям тектонічних плит Місяця один про одного, і вважається, що цей рух викликано сильними приливними силами, які накопичуються на Місяці через гравітацію Землі.

Скляні кристали на Місяці містять велику кількість води

Відомо, що на Місяці є вода, хоча вчені досі з'ясовують, де саме і як вона зберігається. У 2023 році дослідники проаналізували зразки місячного ґрунту, доставлені китайською місією "Чан'е-5", і зробили разюче відкриття: Місяць сповнений крихітних скляних кристалів, що містять воду. Це скло, ймовірно, утворилося під час ударів метеорита і діє як губка, що поглинає воду, що утворюється, коли атоми водню в сонячному вітрі ударяються об поверхню Місяця.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube