Міноборони потрапило у корупційний скандал через завищені ціни на продукти для військових : деталі

Читать на русском

Керівництво Міноборони викликали "на килим" в Раду через скандал з держзакупівлями

Читать на русском
Міноборони потрапило у корупційний скандал через завищені ціни на продукти для військових : деталі
Ілюстративне фото

Керівництво Міноборони викликали "на килим" в Раду через скандал з держзакупівлями

Чиновники Міністерства оборони України закуповують харчові продукти для військовослужбовців у двічі-тричі дорожче, ніж у магазинах Києва.

Про це йдеться у розслідуванні засновника проекту "Наші гроші" Юрія Ніколова на основі копії угоди вартістю 13,16 мільярда гривень, укладеної 23 грудня Міністерством оборони на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях.

Документи свідчать про те, що Міноборони погодило закупівлю продуктів харчування для воїнів за цінами, які у кілька разів переважають ціни мережі магазинів "Сільпо" у спальному районі столиці.

Серед законтрактованого:

  • яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку;
  • картоплю по 22 грн за кілограм, коли роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн;
  • куряче стегно по 120 грн за кілограм, а в магазині — 80 грн.

Це лише роздрібні ціни, а гуртові ще нижчі. В Міноборони журналістські запити щодо цієї угоди проігнорували.

Міноборони потрапило у корупційний скандал через завищені ціни на продукти для військових : деталі 1

Видання зазначає, що ціни закупівель порівнюють із роздрібними цінами, в які вже закладено і прибуток виробника, і націнку магазину, вони апріорі вищі за гуртові.

"Так, пильний читач зауважить, що у договорі мова не лише про закупівлю, а й про надання послуг харчування. Може, тому й дорожче? Ні, якщо ви зануритеся у документ, то побачите, що послуги там дійсно є як окрема стаття видатків у 30 млн грн, тобто 0,2% від загальної суми контракту, навіть не 2% і точно не два рази", – йдеться у тексті статті.

Нинішній контракт розміром 13 млрд грн Міноборони уклало з ТОВ "Актив компані". Ця фірма має статутний капітал у тисячу гривень. 2021 року податкова служба анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій.

2019 року ТОВ "Актив компані" фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції №12019100100003229. Фірма для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби подала підроблений акт, який не відповідав дійсності, пише видання.

За даними видання, за місяць до укладання цього контракту з Міноборони засновником і директором "Актив компані" став Валерій Миколайович Мелеш із Білої Церкви (Київська область). Раніше він був директором Державного підприємства Міністерства оборони "Білоцерківський військовий торг".

"Першим засновником "Актив компані" 2016 року була Тетяна Григорівна Шеремет. Раніше вона була директором дочірнього підприємства "Одеський військторг" держпідприємства Міноборони "Управління торгівлі Південного оперативного командування". Тобто "Актив компані", найшвидше, є "прокладкою", створеною професіоналами сфери постачання харчів для військових", –зазначається у матеріалі.

Реакція на корупційний скандал

Верховна Рада викликала керівництво Міністерства оборони на засідання парламентського комітету з питань нацбезпеки у зв'язку зі скандалом навколо завищених цін при держзакупівлях. Військовим чиновникам доведеться пояснити, чому оптові ціни для армії в рази вищі від роздрібних цін в магазинах. Про це повідомила нардеп Мар'яна Безугла.

"Викликаємо керівництво Міністерство оборони України на Комітет Верховна Рада України з питань національної безпеки, оборони та розвідки", – коротко написала вона у своєму Фейсбуці.

У коментарях під повідомленням нардеп уточнила, що засідання комітету відбудеться найближчим часом, але пройде в закритому режимі. Також Безугла пообіцяла повідомити громадськості про результати цього засідання.

Голова «Центру протидії корупції» Віталій Шабунін прокоментував результати розслідування.  За словами Шабуніна, після оприлюднення даних, міністр оборони Олексій Резніков повинен дати роз'яснення.

"Або Резніков спростовує інформацію журналістів, оприлюднивши цей контракт з нормальними цінами. Або Резніков оприлюднює заяву про відставку. Третього варіанут тут не має", - каже голова ЦПК.

Нагадаємо, раніше ДБР викрило чиновників КМДА на крадіжці держкоштів при реконструкції парку «Кіото».

Також Інформатор писав, що в «Київавтодорі» знайшли багатомільйонні зловживання під час придбання спецтехніки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут . 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.