Міністри G7 планують надати Україні €30 млрд кредиту з заморожених російських активів

Читать на русском

У кулуарах фінансових дебатів у Стрезі вирують натяки та спроби розблокувати мільярди євро російських активів задля забезпечення України додатковим фінансуванням

Читать на русском
Країни "Великої сімки" шукають шляхи забезпечення України фінансовою підтримкою
Розблокування російських активів - ключ до фінансової підтримки України

У кулуарах фінансових дебатів у Стрезі вирують натяки та спроби розблокувати мільярди євро російських активів задля забезпечення України додатковим фінансуванням

Міністри фінансів країн "Великої сімки" у Стрезі, під північною Італією, на тижні, обговорять легальність використання 270 мільярдів євро, які застоялися в російських держактивах за кордоном. Частину цих коштів в 30 мільярдів євро планують направити на забезпечення додаткового кредиту для України. Втім, поки що пропозиції щодо використання держактивів РФ як забезпечення для отримання кредиту Україною стали рідкісним моментом розбіжностей між США та Німеччиною.

Як повідомляє The Guardian, дискусії про те, як зробити ці активи доступними для України, уткнулися в глухий кут більше року тому, коли прихильники повного арешту активів не змогли переконати керівників центральних банків чи отримати достатню підтримку всередині G7, на відміну від заморожування.

Крістін Лагард, голова Європейського центрального банку, на минулому тижні висунула юридичні та економічні зауваження щодо повного арешту активів. Але США, за підтримки Великої Британії, рішуче намагаються обійти ці зауваження. Вашингтон прагне обійти її аргументи, стверджуючи, що необхідно мобілізувати заморожені активи для надання великого кредиту Україні, а не арештовувати їх, а відсотки за кредит можуть покриватися з прибутків від цих активів. Арешт активів Російського центрального банку та їх передача Україні як репарацій відкладені.

"Перехід від замороження активів до їх конфіскації, управління ними - це те, на що треба дивитися уважно", - сказала Лагард, додавши, що це "порушуватиме міжнародний правопорядок, який потрібно захищати і який хочеться, щоб його поважали Росія та всі інші країни".

Проте, до зустрічі лідерів G7, США та Велика Британія вважають, що краще, ніж надавати невеликі суми, наприклад, 500 мільйонів євро щороку, було б виділити кредит або облігації на 30 мільярдів євро для України, а відсотки покривати з прибутків від великих заморожених активів. Країни G7 могли б гарантувати облігації державою, щоб заспокоїти приватних інвесторів, заявили офіційні особи на конференції імені Леннарта Мері у Таллінні.

Що відомо про заморожені російські активи в ЄС

До повномасштабного вторгнення в Україну Росія значну частину своїх грошей зберігала на Заході. Це нормальна практика для більшості країн світу, адже в тій же Європі діє міцне фінансове право, незалежне судочинство та надійна банківська система. Але після початку війни західні країни заморозили ці гроші. Сумарно йдеться про приблизно 280 мільярдів доларів активів - або 260 мільярдів євро. 

Наразі ці кошти переважно знаходяться в ЄС. Для порівняння, в США було лише близько 5 російських мільярдів. На рік ці заморожені кошти приносять до 4-5 мільярдів доларів чистого прибутку за рахунок відсотків, які мають намір віддавати Україні. США вже підтримали закон, який дозволить конфіскувати дані гроші. Тепер цей приклад наслідував і Європейський Союз.

Раніше "Інформатор" писав про рішення країн "великої сімки" щодо активів РФ. Вони вирішили поки що притримати гроші в себе, а не віддати їх Україні. Однак згодом представники країн ЄС схвалили передання надходжень від прибутків із заморожених російських активів Україні, зауваживши, що використання активів Російського центрального банку як застави може бути тимчасовим заходом, доки Росія не виплатить репарації. Критики плану стверджують, що це означатиме фактичну конфіскацію. ЄС з великими труднощами погодився на те, що частина прибутку від російських активів, заарештованих західними державами, може бути передана Україні.

Бельгія, де розташований брюссельський депозитарій цінних паперів Euroclear, є найбільшим власником заморожених російських держактивів на суму 191 мільярд євро. Активи в Бельгії вже принесли 5 мільярдів євро інвестиційного доходу за 2022-23 роки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.