Держави "великої сімки" визнають суверенітет російських грошей, однак не збираються їх розморожувати до виплат компенсацій
Країни G7 не змогли прийти до спільної позиції щодо використання заморожених російських активів. Тож поки що ці гроші залишаться замороженими. Як мінімум до тих пір, поки Росія не відшкодує Україні збитки за вторгнення та руйнування під час війни.
Про конфіскацію коштів для допомоги Києву також не йдеться. Про це повідомляє видання Financial Times.
В спільній заяві країн "великої сімки" не були розкриті деталі плану використання активів РФ. Втім, там підкреслили, що члени G7 продовжать роботу над всіма можливими шляхами, за якими можна буде витратити ці кошти на допомогу Україні. Остаточні варіанти будуть представлені на літньому саміті об'єднання в Італії.
"Ми знову підтверджуємо нашу рішучість домогтися того, аби Росія заплатила за шкоду, вчинену Україні. Суверенні активи Росії в наших юрисдикціях до цього часу залишаться замороженими", - йдеться в заяві.
В "сімці" так і не змогли поки що виробити спільну ідею щодо використання грошей. В США підтримують конфіскацію 260 мільярдів євро і передачу їх Україні. Однак європейські чиновники досі бояться, що конфіскація порушить міжнародне право та дестабілізує фінансові ринки.
Нагадаємо, що як і майже будь-яка держава, Росія до початку повномасштабного вторгнення зберігала частину своїх грошових активів на Заході, під захистом місцевого права та банківської системи. Однак після 24 лютого 2022 року західні держави заморозили активи центробанку РФ, які перебували в їхніх країнах. Сумарно йдеться про приблизно 280 мільярдів доларів активів - або 260 мільярдів євро. Ці гроші переважно знаходяться в Європі.
На рік ці заморожені кошти приносять до 4-5 мільярдів доларів чистого прибутку за рахунок відсотків. Україна давно просить віддати їй ці кошти. А в США вже підтримали закон, який дозволить конфіскувати дані гроші. Втім, в ЄС досі не прийшли до одностайного рішення стосовно майбутнього активів РФ.
Раніше в Естонії запропонували передати всі заморожені кошти РФ на допомогу Україні. В Таллінні вважають це справедливим та відкидають усі юридичні побоювання єврочиновників.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.