Новий етап у війні та допомога Україні: що потрібно знати про візит Зеленського до США

Історичний візит президента України Володимира Зеленського до Вашингтону став новиною номер один та темою для обговорення у світових ЗМІ.

Новий етап у війні та допомога Україні: що потрібно знати про візит Зеленського до США
Він знаменує початок нового етапу війни

Це вперше від початку повномасштабної війни президент покинув територію України, але мав на те поважні причини — зустріч із головним союзником напередодні доленосних для країни рішень. Цей візит позначає новий етап ведення війни під час якого Україна розраховує на підтримку Заходу.

З Бахмута до Вашингтону

Історичний візит українського президента готувався в режимі секретності і став неочікуваним для багатьох. Білий дім заявляє, що президент США Джо Байден особисто запросив Зеленського відвідати Вашингтон, але публічність про це дізналася вже після того, як поїздка розпочалася. До останнього було невідомо, чи вдасться її здійснити, пише CNN.

Зараз очевидно, що відвідини Зеленським Бахмута 20 грудня, були сплановані заздалегідь і мали підкреслити ту драматичність ситуації, у якій перебуває зараз Україна, що ані трохи не применшує значення цього кроку як самостійної акції. Але українські та американські служби безпеки доклали титанічних зусиль, аби можна було гарантувати успіх цієї поїздки.

Після Бахмута Зеленський полетів до Вашингтона
Після Бахмута Зеленський полетів до Вашингтона

Схоже, з Києва Зеленський вирушив залізницею, принаймні, відомо, що його бачили на вокзалі в польському Перемишлі в товаристві американського посла в Україні Бріджіт Брінк.

Зеленського бачили на вокзалі у польському Перемишлі
Зеленського бачили на вокзалі у польському Перемишлі

Потім він вирушив в аеропорт Ряшів, а звідти на борту літака C-40B ВПС США вилетів до Америки. У США він приземлився 21 грудня на військовій базі Ендрюс поблизу Вашингтона, передавав Ендрю Дезидеріо, з Punchbowl News.

Український президент прилетів на військову базу Ендрюс поблизу Вашингтона
Український президент прилетів на військову базу Ендрюс поблизу Вашингтона

Зустріч у Білому домі

У столиці Сполучених Штатів на Зеленського чекав теплий прийом від родини Байденів. Білий дім у цей день прикрашали прапори США та України.

Подружжя Байденів тепло зустріло Зеленського
Подружжя Байденів тепло зустріло Зеленського

Під час спілкування в Овальному кабінеті, президент України вручив Джо Байдену нагороду, яку йому передав командир ракетної частини HIMARS. Його ім’я не назвали, зазначається, тільки, що це був капітан, нагороджений «Хрестом бойових заслуг». Байден заявив, що не заслужив цього, але цінує. Своєю чергою він пообіцяв надіслати командирові відзнаку, яку його син отримав за участь у війні в Іраку.

Зеленський передав нагороду українського вояка американському президенту
Зеленський передав нагороду українського вояка американському президенту

Виступ у Конгресі

У Конгресі Зеленського зустріла спікерка нижньої палати Ненсі Пелосі, яка з нового року йде з посади, оскільки влада переходить до рук республіканської партії. Вона виголосила вітальну промову.

«Сьогодні ми вітаємо хороброго й мужнього президента Зеленського, щоб відзначити в його особі також і хоробрий та мужній об’єднаний народ України за те, що вони роблять, щоб захистити демократію», — сказала спікерка.

Чимало конгресменів були одягнені в кольори України. Президент Байден цього дня одягнув жовто-синю краватку. Після кількахвилинних овацій, Володимир Зеленський розпочав 25 хвилинну промову, в якій подякував Сполученим Штатам за підтримку України.

Зеленський передав прапор з Бахмута у Капітолій
Зеленський передав прапор з Бахмута у Капітолій

Він заявив, що наша країна та Захід виграв першу битву з росією «за думки світу»: Україна вистояла всупереч усім прогнозам, США повернули собі роль лідера демократичного світу, а країни Європи подолали енергетичну залежність від рф і тепер можуть діяти, не дивлячись на путіна. Однак війна продовжується і потрібна перемога на полі бою. Зеленський зазначив, що від результатів цієї війни залежатиме майбутнє демократичного світу.

«Це битва не тільки за землю, за ту чи іншу частину Європи. Це битва не тільки за життя, свободу й безпеку українців чи будь-якого іншого народу, який росія прагне підкорити. Це битва за те, у якому світі житимуть наші діти й онуки та їхні діти й онуки. Вона визначить, чи буде це демократія — для українців і для американців, для всіх», — зазначив Зеленський.

У промові було сказано, що війну неможливо відкласти чи заморозити, адже це тільки подовжить її в часі, тому 2023 рік буде вирішальним. Зеленський прямо звинуватив Іран у союзі з росією проти України й закликав світ запроваджувати санкції і проти Тегерану.

Президент ще раз нагадав про формулу миру, яку, як він заявив, Байден підтримав. Крім того, український президент передав до конгресу бойовий прапор однієї з частин з-під Бахмута, натомість отримав прапор із Капітолію.

Візит українського президента відбувається на тлі підготовки до голосування за рекордно великий пакет допомоги. Цього тижня Конгрес планує затвердити бюджет США на наступний рік, який, серед іншого, містить «Акт про додаткові асигнування для України», що передбачає $45 мільярдів.

Як конгресмени зреагували на промову Зеленського

Після виступу президента України спікерка Ненсі Пелосі заявила, що сподівається на затвердження пакета допомоги впродовж “наступних 48 годин”. Однак стурбованість викликає позиція ультраправого гуртка республіканців, який асоціюють з експрезидентом Дональдом Трампом. Вони виступають за скасовування фінансової та військової підтримки України. Попри те, що таких меншість у партії, їхня роль зростає на тлі підготовки до голосування за спікера парламенту.

«Мені здається, що це дуже хороша промова. Він виклав ряд причин, чому вільний світ хоче продовжувати боротьбу. Моя позиція ніколи не змінювалася. Я вболіваю за Україну, але ніколи не підтримую чистий чек. Ми хочемо бути впевненими, що є підзвітність за всі витрачені нами гроші», — сказав Кевін Маккарті, лідер республіканців і головний претендент на місце спікера.

Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер вважає, що візит Зеленського допоможе ухвалити допомогу Україні
Чак Шумер сказав, що промова президента Зеленського відбулася «в слушний час»

Водночас лідер республіканців у Сенаті республіканець Мітч Макконнелл заявив, що допомога Києву відповідає інтересам національної безпеки та економічним інтересам Америки. За його словами, таку думку поділяють більшість республіканців. Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер сказав, що промова президента Зеленського відбулася «в слушний час», і це допоможе здобути голоси тих, хто сумнівався.

Військова допомога

Речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі в ефірі CNN заявив, що починається нова фаза цієї війни. Саме тому президент США Джо Байден запросив Володимира Зеленського.

«Президент дійсно вважає, що, оскільки ми наближаємося до зими, оскільки ми вступаємо… у нову фазу цієї війни, агресії путіна, що це гарний час для двох лідерів, щоб сісти віч-на-віч і поговорити», — сказав Кірбі.

Джо Байден заявив, що Сполучені Штати підтримуватимуть Україну стільки, скільки буде треба. США нададуть Україні чергову партію озброєння. Цього разу вона включатиме надзвичайно важливу для нас систему протиповітряної оборони Patriot. Покищо йдеться про одну, зате найновішу розробку, яка може одночасно відстежувати 50 цілей. У пакет допомоги входять також комплекти JDAM, які дають змогу перетворити звичайні бомби на розумну зброю, броньовані машини та інша зброя.

Байден повідомив, що США працюють із союзниками задля отримання Україною танків, бронемашин та більшої кількості боєприпасів. Він також пояснив, чому Сполучені Штати не надають Українцям одразу всієї потрібної зброї. За його словами це все той же страх «не спровокувати путіна».

«Чому ми не даємо одразу все? Дві причини: є цілий альянс, який необхідний для того, щоби підтримувати. Ми надаємо Україні ті матеріали, які є необхідні тоді, коли це потрібно, щоб Україна використала їх на полі бою. Також ви можете пригадати без точних цифр. Я провів сотні годин у спілкуванні з лідерами країн, доводячи їм чому варто і далі підтримувати Україну. Але вони не хочуть Третьої світової і воювати з росією. Мовляв, так можна запобігати цьому», — сказав Байден.

Реакція москви

У москві, як і очікувалося, зреагували на візит українського президента болісно. Речник кремля Дмітрій Пєсков був невеселий, він сказав, що «нічого хорошого» з того не вийде, оскільки Захід надасть Україні зброю, а це значить, що війна триватиме, інформує Reuters. Міністерство зовнішніх справ країни-агресора відзначилося небувалим рівнем дипломатичної майстерності.

«Зеленский — это сукин сын Запада», — заявила речниця МЗС рф Марія Захарова

На колегії Міноборони рф 21 грудня міністр оборони Сергій Шойгу запропонував збільшити чисельність армії до 1,5 млн, для чого провести нову мобілізацію. А путін знову схопився за «ядерну довбню» і заявив, що планує і надалі розвивати ядерну тріаду як гарантію збереження суверенітету й територіальної цілісності країни. Він також сказав, уже в січні на «бойову службу» вийде російський фрегат «Адмірал Горшков» із гіперзвуковими комплексами «Циркон». Ватажок росіян запевнив, що хоч би як сутужно не було з грошима в росії, війну фінансуватимуть завжди.

Дмитро Медведєв раптово поїхав до Пекіну
Дмитро Медведєв раптово поїхав до Пекіну

У той же день заступник голови Ради безпеки росії Дмитро Медведєв провів неанонсовану зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном. Ймовірно, її основною метою було продемонструвати, що росія перебуває під опікою Пекіна.

Водночас схоже, що Китаю все більше не подобається війна путіна. Сі заявив на зустрічі, що потрібно шукати мирне врегулювання. Власне, у промові Зеленський закликав Глобальний Південь вибрати сторону України в цій війні, оскільки світ настільки тісний, що лихо на одній точці планети неминуче негативно позначається на всіх інших країнах.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube