В Україну приїхав Блінкен: чим займається держсекратар США у Києві та чого очікувати від візиту

Ентоні Блінкен встиг зустрітися із головою МЗС України та віддати шану загиблим українським солдатам

Ентоні Блінкен
Очікуємо нового пакету допомоги від Вашингтону

Сьогодні в Україні висадився своєрідний "дипломатичний десант". До Києва прибула голова данського уряду Метте Фредеріксен, а також, що важливіше, держсекретар США Ентоні Блінкен. Він уже встиг провести декілька зустрічей, проїхатися містом та віддати шану полеглим українським захисникам. 

Очікується, що нам буде узгоджено новий пакет оборонної допомоги, а також ще кілька важливих питань. "Інформатор" уважно відстежує та аналізує візит американського чиновника.

Так, візит держсекретаря США до останнього тримався в секреті. Вперше про нього стало відомо громадськості ввечері 5 вересня. Біля ТРЦ “Gulliver” в Києві кореспондент “Інформатора” помітив автомобіль Chevrolet Suburban, якими користуються вищі керівники Держдепартаменту США. Авто з проблисковими маячками їхало у супроводі великої кількості поліції. Також була значно посилена охорона в центрі міста. Цікаво, що в Держдепі тоді інформацію не підтверджували - однак і не спростовували.

Вже сьогодні зранку стало очевидно, що Блінкен таки приїхав. По місту він пересувається в кортежі з 20 автівок. А візит планується дводенний. Це підтвердили і в пресслужбі Держдепу.

"Держсекретар розгляне потреби України в галузі енергетики, безпеки та гуманітарної допомоги, а також зробить заяви про те, як Сполучені Штати можуть продовжувати підтримувати Україну в цих сферах", - зазначено в прессрелізі.

Свій візит до України Блінкен розпочав з символічного кроку. Разом з головою МЗС Дмитром Кулебою він відвідав Берковецьке кладовище, де віддав шану полеглим українським воїнам. Є інформація, що чиновник може з'явитится також в інших пам'ятних місцях, однак це ще не остаточно. Звичайно ж, запланова також зустріч із президентом Зеленським.

Блінкен на Берковецькому кладовищі
Блінкен на Берковецькому кладовищі

Мабуть, найголовніше, чого очікує Україна - це новий пакет військової допомоги для ЗСУ. Він, за різними даними, складатиме мільярд доларів. Пакет має підтримати наших бійців в прориві російських ліній оборони на південному фронті - зокрема, в ньому можуть бути снаряди зі збідненим ураном. У той же час наголошується на тому, що системи ППО, як і раніше, залишаються найвищим пріоритетом як на полях битв, так і в тилу. Зазначається також, що приїзд Блінкена відбувається якраз у той час, коли адміністрація президента США Джо Байдена чекає від Конгресу "зелене світло" на запит про додаткові 24 мільярди доларів для допомоги Україні.

"Ми спостерігаємо значний прогрес у контрнаступі, і це дуже обнадіює. Ми хочемо переконатися, що Україна має все, що їй потрібно не лише для успіху в контрнаступі, а й те, що їй потрібно в довгостроковій перспективі, щоб у майбутньому подібна агресія більше не повторилася", - заявив держсекретар. 

Візит Блінкена в Україну: які ще причини

З одного боку, цілі держсекретаря США зрозумілі та чітко окресленні. Це оборонний пакет, переговори з українським керівництвом на актуальні теми, а також засвідчення підтримки Вашингтону, тощо. Втім, останнє точно не є чимось ключовим: це формальний дипломатичний етикет, за яким не стоїть нічого особливого.

Серед менш очевидних речей, задля яких голова Держдепу наніс особистий візит - кадрові перестановки в українському уряді. Йдеться, звичайно, про звільнення з поста міністра оборони Олексія Резнікова і його команди та призначення Рустема Умєрова. Під час війни саме Міноборони є ключовим актором, який розподіляє гроші, що нам їх надають західні союзники. Мова про десятки й десятки мільярдів доларів - астрономічні суми. Тож природньо, що США, які в поточній ситуації є основним кредитувальником та донором України, хочуть особисто проконтролювати такі важливі кадрові зміни. 

Є також і більш неочевидні, однак важливі речі. Наприклад, справа проти олігарха Коломойського, який нині перебуває в СІЗО. Прекрасно відомо, що бізнесмен має великі проблеми з американським правосуддям. Вашингтон давно хотів його екстрадиції, через що Коломойський безвилазно перебував в Україні всі останні роки, адже наша держава згідно з законодавством не видає своїх громадян. Є досить аргументовані підозри, що саме підконтрольна ОП частина силовиків (СБУ) навмисно "сховала" Коломойського від НАБУ та САМ, а одже - від західних партнерів. Може бути так, що в приватній бесіді Блінкен висловить Зеленському невдоволення Штатів подібними діями. 

Нарешті, ще одним питанням для обговорення можуть бути вибори в 2024 році. Українська влада займає щодо них жорстку позицію: під час війни це неможливо. Однак з-за океану звучать зовсім інші меседжі та наративи, що частково змінює думку того ж президента. Тож можна припустити, що Блінкен буде тиснути на голову держави з "наполегливою рекомендацію" все ж піти на вибори в тому чи іншому форматі.

В будь-якому разі, за підсумками зустрічей плануються пресконференції, тож офіційної інформації стане більше. А неофіційна частина "за закритими дверима" стане опосередковано очевидною за деякий час - це можна буде зрозуміти по діям української влади. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписати на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube